למרות הביקורת: המדינה מאריכה את המסלול המהיר לתוכניות ענק

במסגרת הוראות שעה המקודמות כתיקון לחוק התכנון והבנייה, באוצר נותנים לשרים החדשים שייכנסו להמשיך להשתמש בכוחה של הוותמ"ל - ולא מתביישים לדחות שוב את הפעלתם של מכוני הבקרה לבנייה, שכבר מוכנים לפעילות ועולים למדינה מיליוני שקלים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביב, החודש
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביב, החודשצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

במסגרת הצעדים שננקטו בחודשיים האחרונים לצמצום התפשטות מגפת הקורונה, הוחלט לצמצם באופן ניכר את פעילות מוסדות התכנון וגופים נוספים הפועלים בתחומי התכנון, הרישוי והבנייה - צעדים שגרמו לעיכובים משמעותיים בלוחות זמנים בענף הנדל"ן ולדחיות של התחלות בנייה וגמר בנייה.

כעת, במשרד האוצר מבקשים לפרסם תזכיר חוק בענייני תכנון ובנייה, שהוא למעשה הוראות שעה לנגיף קורונה שייכנסו כתיקון לחוק התכנון והבנייה ותוקפן יהיה ארוך יותר. התיקון לחוק יחליף את תקנות החירום שאושרו ב-25 במארס. התזכיר פורסם להערות הציבור עד ל-6 במאי, ומטרתו לקדם חקיקת הוראות שעה עדכניות בעקבות הנגיף שיהיו תקפות עד 1 בספטמבר 2020.

הצעת החוק מבקשת לבצע תיקון עקיף לחוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים - חוק הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור) - כך שיאפשר לוותמ"ל להמשיך לפעול עד ל-7 באוגוסט 2020, תוך מתן סמכות לשר האוצר להאריך תקופה זו ב-90 יום נוספים. הוותמ"ל היתה אמורה לסיים את תפקידה במארס 2018, אולם אז הוארך תוקפה ליולי 2019, ועקב מערכות בחירות חוזרות ואי-כינון ממשלה - תוקף פעילותה הוארך. במינהל התכנון אף הצהירו על כוונתם להעביר בה תוכניות להתחדשות עירונית.

בהחלטה להאריך את פעילות הוותמ"ל, המדינה למעשה מאשרת את המשך פעילותה של אחת הוועדות הדורסניות שהיו בישראל בשנים האחרונות, שנועדה לאשר מתחמי דיור בהיקפים גדולים, לא אחת על חשבון השטחים הפתוחים, כשהיא עוקפת את מוסדות התכנון הקיימים, ובהן הוועדות המחוזיות.

אריאל יוצרצילום: אוליבייה פיטוסי

למעשה, הצעת החוק לא מחכה לתמיכת הממשלה הנכנסת או הוועדות הפועלות שיבחנו את המשך קיום הוותמ"ל וצורכיה העדכניים בדיון מקצועי - אלא פשוט קובעת את נחיצותה ובכך מאפשרת לה להמשיך לקדם תוכניות בחודשים הקרובים, כאשר מדיניות הדיור החדשה של הממשלה כלל לא ברורה. סמכות דומה ניתנת לשר בנוגע לחוק משק הגז הטבעי.

כמו כן, נקבע כי לשר האוצר תהיה סמכות להקפיא את מניין הימים הקבועים בחוק התכנון והבנייה, אם הוא מוצא שהקפאה זו נדרשת בשל מגבלות שהוטלו. כלומר, אם למשל נקבע שלתוכנית מסוימת צריכים להיות מוגשים תיקונים תוך 90 יום ואם אלה לא הוגשו - התוכנית לא מקבלת תוקף, לשר יש עתה מרחב תמרון להאריך זמנים שהוועדה צריכה כדי לקדם תוכניות.

בנוסף, ההצעה מבקשת לעגן בחוק את האפשרות של מוסדות התכנון לקיים ישיבות ועדה חזותיות דרך פלטפורמות כמו זום או פייסבוק לייב, וכן לתת למוסד תכנון סמכות לדון בהתנגדויות או בעררים שהוגשו - גם ללא נוכחות פיזית של המתנגד, אלא באמצעות שיחת טלפון, אפליקציה חזותית וכו' - בכפוף לשיקולי ראש מוסד התכנון שיחליט אם נדרש לדחות את הדיון או שיש לקיימו. כמו כן, הוחלט להאריך את תקופת הזמן שניתן להגיש התנגדויות ועררים.

באשר למכוני הבקרה, נקבע כי כל יזם שהיה מחויב להתחיל לפעול במסגרתם (מבנים מתחת לגובה 29 מטר) החל מיוני 2020, לא תחול לגביו חובת בקרה במכון בקרה, וחובה זו תידחה (שוב) בעוד שלושה חודשים לספטמבר 2020. כיום, בישראל פועלים חמישה מכוני בקרה במימון ובסבסוד המדינה, שנפתחו לפני יותר משנה, ועולים למדינה מאות אלפי שקלים - מכיוון שהחלת החוק נדחית שוב ושוב. מכוני הבקרה היו אמורים להתחיל לפעול באופן מחייב על כל המבנים בענף הבנייה כבר בסוף 2017, בכפוף למסקנות ועדת זיילר שהוקמה אחרי אסון ורסאי ב-2001 במטרה להבטיח שיפור בקרה ואיכות בענף.

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת החוק לאפשר פעילות תחת מגבלות ולמנוע ככל הניתן נזק מתמשך לשוק התכנון והבנייה… החוק מבקש לאזן בין הצורך לקיים את הליכי התכנון כסדרם לבין הצורך להקפיד על קיום עקרונות כמו התנגדויות הציבור והגשת עררים, בכפוף להגבלות שהוטלו על המשק והציבור".

אסף זנזורי, רכז מדיניות תכנון בחברה להגנת הטבע, אמר בתגובה: "החברה להגנת הטבע מתנגדת לתיקון העקיף בחוק התכנון והבנייה, שהוא בעצם, חוק עוקף תכנון ועוקף ציבור. הוותמ"ל מהווה פגיעה קשה במערכת התכנון ובמערך האיזונים והבלמים של קבלת ההחלטות התכנוניות בישראל. במקום לנצל את המשבר הנוכחי, לשם עלייה ברמת התכנון וכהזדמנות להתחדשות עירונית ופיתוח תחבורה בת קיימא, תוך הפניית המשאבים הנדרשים לוועדות התכנון הקיימות וחיזוקן, מופנה המאמץ לכיוון הלא נכון - לחיזוק ועדות תכנון שמקדמות תכנון מהיר וירוד, של שכונות פרבריות, מבוססות רכב פרטי. לצערי, בחסות היעדר ממשלה קבועה, כבר שנה וחצי מנשימים שוב ושוב את המוסד הזה, שהיה צריך כבר מזמן להיעלם מהעולם. אני מקווה כי ממשלת האחדות שתקום בקרוב, לא תאמץ צעד דורסני כזה, הפוגע בציבור, ללא כל צורך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי