נדחה הדיון על מונופול המלט: "אי אפשר להתנהל בזום"

הדיון בהיטל ההיצף על יבואני המלט נדחה ל-11 במאי, לאחר עתירה מנהלית נגד הכוונה לקיים אותו באפליקציית זום ■ משרד הכלכלה מבקש להטיל מס בשיעור 30% על יבוא מלט מיוון ומטורקיה, כדי לשמור על מונופול המלט, נשר

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי נשר מפגינים מול שגרירות טורקיה במחאה על יבוא המלט
עובדי נשר מפגינים מול שגרירות טורקיה בת"א, במחאה על יבוא המלטצילום: מלט הר-טוב
הדר חורש
הדר חורש

הדיון בהיטל ההיצף על יבואני המלט שמתחרים בנשר נדחה ל-11 במאי. ועדה מיוחדת במשרד הכלכלה אמורה היתה לדון ביום שלישי הקרוב בחוות הדעת, לפיה יש לקבוע היטלים בשיעור המגיע ל-30% על יבוא מלט מיוון ומטורקיה.

יבואנית המלט הנסון הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה נגד קיום הדיון וטענה שהיא נזקקת לזמן נוסף על מנת להיערך ולהשמיע את טיעוניה. עוד טענה הנסון שהכוונה לקיים את הדיון באמצעות שיחת וידיאו באפליקציית זום, לא תאפשר מיצויו - שכן מספר המשתתפים בו עשוי להגיע למאה. "בהתאם לחוק, הדיון בפני הוועדה חייב להיעשות בפניה ולא באמצעות שיחה מרחוק ובדלתיים סגורות" נטען.

בית המשפט הורה לוועדה המייעצת למשרד הכלכלה להגיב לעתירה עד ל-30 באפריל. במקביל, דחה יו"ר הוועדה, עו"ד דוד ויניצקי, את הטענות - אך "לפנים משורת הדין ומשיקולים קולגיאליים" דחה את הדיון ל-11 במאי.

מפעל נשר ברמלהצילום: עופר וקנין

היטלי ההיצף נועדו לבלום את היבוא. היצרנים המקומיים טוענים שהמלט הוא מוצר אסטרטגי, ולכן יש למנוע תלות של המדינה ביבוא שלו. הפסקת היבוא תביא ככל הנראה להתייקרות המלט - שהוזל בעשרות אחוזים נוכח התחרות שנוצרה.

הוועדה המליצה בעבר לשר הכלכלה, אלי כהן, להמנע מכל היטל שעלול לגרום לייקור עלויות הבניה ומחירי הדירות בישראל. כהן קיבל את המלצות הוועדה בעיקרן, אך החליט על היטל בשיעור סמלי של 0.25%.

כהן הורה לחזור ולקיים את הבדיקה לאחר שהיקף הייצור המקומי של מלט יפחת מ-50%. הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל, בדק את הענף לאחרונה, וקבע שנתח השוק של היצרנים המקומיים - ובראשם מונופול המלט נשר - ירד ל-45%-55%. בהתאם לכך המליץ הממונה על היטל היצף בשיעור גבוה.

הניסיון ליצור תחרות מקומית בענף באמצעות הפרדת מלט הר טוב ממונופול נשר, לא צלח, קבע הממונה ופסק כי המפעל הקטן הר טוב מתבסס על טכנולוגיות מיושנות, ויכולתו התחרותית נמוכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט