חריש "נפלה" והמדינה התעלמה - כעת המפלגות החרדיות משתלטות על שוק הדיור

ליצמן עוזב את משרד הבריאות לטובת תיק מורחב במשרד הבינוי והשיכון. הוא דורש שליטה על מונופול הקרקעות רמ"י, חברת דירה להשכיר - וככל הנראה גם על מינהל התכנון, אף שדרעי קיבל הסכמה שיפעל תחתיו ■ במגזר החרדי יש צורך בכ-300 אלף דירות שייבנו עד 2035

יעל דראל
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו, אריה דרעי ויעקב ליצמן, בנובמבר
בנימין נתניהו, אריה דרעי ויעקב ליצמן, בנובמברצילום: אמיל סלמן
יעל דראל
הדר חורש

הקמת הממשלה החדשה מלווה באינספור מאבקים פוליטיים סביב מוקדי השליטה החדשים. נראה כי מי שישלוט בשוק הדיור בקדנציה הקרובה יהיו נציגי המפלגות החרדיות: יו"ר ש"ס, אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, שעוזב את משרד הבריאות ודורש כעת לקבל לידיו את תיק הבינוי והשיכון במתכונת מורחבת.

המתכונת המורחבת כוללת שליטה ברשות מקרקעי ישראל, מונופול הקרקעות ששולט על כ-93% מקרקעות המדינה, החברה הממשלתית "דירה להשכיר" – שפעלו בממשלה הקודמת תחת משרד האוצר. על פי ההערכות, ליצמן אינו צפוי להסתפק בכך ומבקש להיאבק מול דרעי על השליטה במינהל התכנון – יחידת הסמך האחראית על כל התכנון במדינת ישראל, שאותה כבר הבטיח לעצמו דרעי במגעים הקואליציוניים, לאחר שזו פעלה בשנים האחרונות גם כן תחת משרד האוצר.

במסגרת מאבקי השליטה הללו, הועלתה האפשרות שמי שיחליף את מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, שצפוי לסיים את תפקידו בחודש יוני 2021 – יהיה מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, שעבד 18 שנים ברשות מקרקעי ישראל, מהן 12 בתפקידים בכירים, ביניהם כיהן כיועץ המשפטי של הרשות. קוינט נחשב למקורב לליצמן ונחשב מינוי בעל סיכויים טובים להתממש. עם זאת, מקרבתו של קוינט מכחישים נמרצות בשלב זה את האפשרות שימונה לתפקיד.

ינקי קוינטצילום: מיכל פתאל

קרב השליטה על שוק הדיור מצד הגורמים החרדיים אינו מקרי, ומגיע לאחר שנים שבהן הזניחה הממשלה את הטיפול במגזר החרדי באופן שיצר מחסור דיור משמעותי והביא את מצוקת הדיור במגזר לנקודת רתיחה. כיום, כארבע שנים לאחר שפורסמה התוכנית האסטרטגית לדיור לאוכלוסייה החרדית, ובה יעד של הוספת כ–190 אלף יחידות דיור למגזר החרדי עד 2035, הערכת מצב עדכנית של משרד הבינוי והשיכון חושפת פער בין התחזית לבין הביקוש הצפוי בפועל — כ–100 אלף יחידות דיור יותר מאשר באומדן הראשוני.

דו"ח תמונת מצב שנערך במשרד לאחרונה חושף למדינה, שהיתה אחראית לייזום 123 אלף יחידות דיור חדשות לחרדים, אין סיכוי לתכנן, לשווק ולאכלס אפילו מחצית ממספר הדירות הנדרש עד 2040. נתונים אלו מצטרפים לכך שהעיר חריש, שהוקמה במקור על מנת לספק פתרון דיור לחרדים, שינתה את ייעודה ושווקה לציבור הכללי.

היעד: מחיר למשתכן החרדי

כניסתו של ליצמן למשרד הבינוי השיכון והעברה אפשרית של מינהל התכנון לידיו – אם תצלח, היא ההזדמנות הגדולה של החרדים להשתלב בתוכניות הבנייה הממשלתיות ובעיקר בתוכניות הדיור המסובסד.

שכונת החורש, חרישצילום: אמיר לוי

רק בשנים האחרונות התפנו משרד השיכון ומוסדות התכנון להפנות משאבים כדי לפתור את המחסור בדיור: בנייה מזורזת של שכונות בבית שמש, שהפכה לעיר חרדית לכל דבר, תוכנית מחיר למשתכן בעתודות הקרקע האחרונות שנותרו בבני ברק, הרחבה מהירה של יישובים חרדיים קיימים כמו ביתר עילית, עמנואל, צפת ואחרות, ובמקביל תכנון המתקדם בעצלתיים של ערים חרדיות חדשות בדרום, במועצה האזורית שפיר ובכסיף.

כישלון בולט נרשם בעיר חריש – העיר נועדה לקום כעיר חרדית אבל הריחוק מהמרכזים החרדים הקיימים ומחלוקות תכנוניות גרמו למדינה לזנוח את התוכניות ולעבור למכרזי מחיר למשתכן לאוכלוסייה כללית, עמה התקשו החרדים להתחרות בשל הקושי של החרדים להתמודד על דירה בהגרלה – כשמיקומה אינו ידוע.

במאבק על תנאי מחיר למשתכן הצליחו החרדים להסיר מבחני כניסה כמו שירות צבאי של הזכאים, אבל המבנה הכללי של התוכנית לא התאים להם, וגם לא המחיר המסובסד. נסיונות של אנשי חסידות גור, של יעקב ליצמן, להתאים תוכניות מסובסדות לקהליו, נתקלו בהתנגדות משרד השיכון וטענות להליכי מנהל לא תקינים.

ההשתלטות על משרד השיכון ומוסדות התכנון, בצד חרחורי הגסיסה של מחיר למשתכן הכושלת, הם ההזדמנות של החרדים להטות לפחות חלק מתקציבי העתק לסבסוד הדיור לזוגות צעירים, לטובת תכנון וסבסוד המתאים להם.

למדינה יש קרקעות מתוכננות לעשרות אלפי דירות נוספות, המיועדות לחרדים ביישובים קיימים ומתוכננים. כל שנדרש כעת הוא תוכנית "מחיר למשתכן החרדי" עם סבסוד עמוק הנדרש כדי להוציאה לפועל.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי