אחרי שנות הזנחה: 1,100 דירות יוקמו בפרויקט פינוי בינוי ענק בשכונת בת גלים בחיפה

במסגרת הפרויקט צפויים להיהרס תשעה בנייני רכבת, הכוללים 294 יחידות דיור, ובמקומם יוקמו חמישה מגדלים חדשים בני 34-26 קומות, וכן מבנים נמוכים יותר בני 9-7 קומות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שכונת בת גלים, חיפה
שכונת בת גלים, חיפה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בשבוע שעבר נבחרה חברת שפיר מגורים על ידי נציגי הדיירים במתחמים של בנייני רכבת ברחובות העלייה השנייה ועליית הנוער שליד בית החולים רמב"ם בחיפה, כמבצעת של פרויקט פינוי בינוי מהגדולים בעיר. הפרויקט צפוי להגדיל בצורה משמעותית את מספר התושבים בשכונה ולעודד את ההתחדשות באחת השכונות הוותיקות של חיפה. שכונת בת גלים מצויה על חוף הים של חיפה, וסבלה לאורך השנים מהזנחה קשה ובניינים במצב תחזוקה רעוע.

הפרויקט המקודם עתה הוא אחד מהמשמעותים בהיקפיו בתחום הפינוי-בינוי באזור הצפון, במסגרתו צפויים להיהרס תשעה בנייני רכבת, הכוללים 294 יחידות דיור, ובמקומם יוקמו חמישה מגדלים חדשים בני 34-26 קומות, וכן מבנים נמוכים יותר בני 7 עד 9 קומות. בסך הכל ייבנו כ-1,100 יחידות דיור חדשות, לצד שטחי מסחר ותעסוקה.

על פי התכנון, במרכז המתחם יפותח שטח ירוק שישמש להנאת הציבור שיכלול מעברים נוחים ונגישים להולכי הרגל. הפרויקט, שמצוי עדיין בשלבי תכנון ולפני קבלת אישורים והיתרים, יתוכנן על-ידי פרופ' גבי שוורץ ויקודם מול עיריית חיפה, המקדמת את מתחמי החוף בחיפה כפרויקט בעל חשיבות עיורנית.

בפרויקט זה שפיר משמשת הן כיזמית הפרויקט וכן כקבלנית הביצוע. פרויקט בסדר גודל שכזה, מחייב חברה בעלת איתנות פיננסית בגין הקפיו, וכן בשל תשלומי השכירות המועברים לכל בעלי הדירות בעת תקופת העבודות.

גד גרשון, סמנכ"ל יזום נדל"ן בשפיר מגורים, אמר כי "הפרויקט החדש מחויב המציאות מבחינת התושבים המתגוררים בבנייני רכבות, בדירות שנבנו בשנות ה־50, וכן עבור תושבים נוספים שירצו ליהנות מהמתחם החדש.

"ההיענות של התושבים מדהימה וקצב ההצטרפות של התושבים הגיע ל-120 בעלי דירות שחתמו בשבוע אחד על ההסכם. אנו מצפים כי הפרויקט החשוב הזה יקרום עור וגידים בקצב מהיר".

גם נמל חיפה בתקופה של שינוי

בתוך כך, הוועדה המחוזית חיפה אישרה אתמול את התוכנית לשימושי עורף נמל המפרץ על שטחי בח"א 21 בחיפה, הממוקמת בחלקו הצפון מזרחי של שדה התעופה חיפה ועל שטחי בית הספר הטכני ,וגובלת במזרחה ברחוב יגאל ידין.

התוכנית, שיוזמת חברת נמלי ישראל, היא תוכנית מתארית, המעבירה את זכויות הבנייה משטחי פארק מורד הקישון שאושר בתוכנית 304-0089318 לשטחי בח"א 21 (בית הספר הטכני של חיל האוויר). מהלך זה יאפשר את פיתוח השטח לשימושי עורף נמל, לאחר פינוי המחנה ואישור תוכנית מפורטת.

התוכנית מקודמת במסגרת מסמך הבנות שנחתם באוקטובר 2017 בין רשות מקרקעי ישראל, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל, רשות שדות התעופה ומשרד האוצר. המסמך כולל העברת שטח בהיקף של 344 דונם, לידיה של חברת נמלי ישראל, שישמשו חלופה ל-586 דונמים שבחכירת חברת נמלי ישראל בתחום פארק מורד נחל הקישון.

בנוסף, התוכנית מגדירה זכויות בינוי בהיקף של כ-480 אלף מ"ר, וכן את השימושים שיותרו בשטח האחסנה וקובעת הנחיות לתכנון מפורט לשטח זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן