הצעת חוק: פטור משכר דירה לנפגעי משבר הקורונה - בחסות המדינה

על רקע מצוקתם של שוכרי דירות בישראל, הצעת חוק שהוגשה אתמול קוראת לפטור מחובת תשלום דמי שכירות את מי שנפגע ממשבר הקורונה - ולפצות בהתאם את בעלי הדירות. מגיש ההצעה, ח"כ עופר כסיף: "הצעדים שנעשו עד כה מבטיחים טרגדיה חברתית. יש מקורות תקציביים"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תל אביב
תל אביבצילום: מוטי מילרוד
עדי כהן
עדי כהן

על רקע מצוקתם של רבים מ-2 מיליון שוכרי הדירות בישראל, ח״כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) הגיש אתמול (א׳) הצעת חוק שקוראת לפטור מתשלום שכר דירה שוכרים שהכנסתם נפגעה בשל המשבר - תוך פיצוי בעלי הדירות מקופת המדינה. על ההצעה חתומים עשרות חברי כנסת נוספים, בהם איימן עודה, יוסף ג׳בארין ואחמד טיבי (הרשימה המשותפת), תמר זנדברג (מרצ), יעקב טסלר (יהדות התורה), ומיכאל ביטון ואלון שוסטר (כחול-לבן).

הצעת החוק אינה מפרטת את הקריטריונים לקבלת ההקלות המוצעות או את גובה הפיצויים הנדרש לבעלי הדירות, כך שיישומה יתאפשר רק לאחר חידודים משפטיים נוספים. ההצעה מסירה את חובת תשלום דמי השכירות משוכרים שהכנסתם נפגעה לתקופת המשבר וכן ל-60 יום מהמועד שבו יוסרו תקנות שעת החירום. כמו כן, ההצעה קוראת לאסור על פינוי של דיירים שאינם מסוגלים לעמוד בתשלומי דמי השכירות בשל המשבר. זאת, גם בקרקעות ציבוריות שעליהן חל צו לפינוי וסילוק יד של משתמשים בלתי חוקיים או בלתי סדורים למגורים.

לגבי חוזי שכירות למגורים שסיומם נקבע לתקופה זו מוצע כי תינתן ארכה אוטומטית של עד 60 יום מהמועד שבו יוסרו תקנות החירום. זאת, אלא אם יש הסכמה של שני הצדדים לסיום החוזה במועד שנקבע, או במועד מוסכם אחר. באשר לדיירי הדיור הציבורי, מוצע לפטור באופן גורף את הדיירים מתשלום דמי שכירות בעבור תקופת המשבר - וכן כשלושה חודשים לאחר תום ההגבלות.

ההצעה כוללת גם דרישה למתן פיצויים מקופת המדינה למשכירי דירות - שייכללו בקרן הפיצויים הממשלתית למשבר הקורונה. על פי ההצעה, תשלום הפיצוי יינתן תוך 60 ימים מדרישתו, כשגובה התשלום ואופן קבלתו ייקבעו על ידי שר האוצר. עוד מוצע לקבוע כללים גורפים לדחיית תשלומי משכנתאות לבעלי דירות - מהלך שיקל על המשכירים ויאפשר את יישום הצעדים המוצעים.

עופר כסיף בהפגנה באשקלון, באפרילצילום: מוטי מילרוד

"אסור שמשבר הקורונה יוביל לפינוי דיירים לרחוב, או יכניס מיליוני ישראלים לחובות עתק״, אמר כסיף. ״הצעדים שהובילה הממשלה עד כה מבטיחים טרגדיה חברתית נוראה, שתדרדר רבים לעוני, לדיור רחוב ולחרפת ערב. ההוצאה לשכר דירה בישראל גבוהה מאוד ביחס להכנסה, ולמרבית השוכרים כל פגיעה בהכנסה משמעותה הידרדרות לחובות כבר מהחודש הראשון. זה אומר ששום הלוואה, דחייה או מענק זעיר לא יסייעו. אנשים שיכנסו לחובות בשל שכר דירה יגררו את החובות במשך שנים, ועשויים להיות מפונים מבתיהם ברגע שיסתיים מצב החירום״, אמר.

עוד הוסיף כסיף כי ״באחריות המדינה לדאוג כעת, מראש, לשוכרים כולם, ולבעלי הדירות שמתקיימים מהשכירות. במדינות אחרות בעולם, שיעור ההוצאה מהתמ"ג להתמודדות עם נזקי הקורונה משמעותי פי כמה מאשר בישראל, כך שאנו יודעים שיש מקורות תקציביים, והסיבה שלא משתמשים בהם היא החלטה פוליטית של הממשלה - להפקיר את החלשים בחברה לגורלם".

גם ח"כ ביטון מצטרף לדברים: "מגפת הקורונה מערערת את היציבות של העבודה, התעסוקה, החינוך, הבריאות והרווחה של כולנו, אבל אדם בלי קורת גג דומה לאדם אבוד. לכן, הגנה על שוכרים ועל משלמי משכנתאות בתקופת הקורונה היא זכות יסוד של האזרח ודרך נכונה של המדינה למנוע תופעות רווחתיות שלא נוכל לתקן בעתיד".

שולה קשת, חברת מועצת העיר תל אביב ומנכ"לית תנועת "אחותי - למען נשים בישראל”, שהיתה שותפה לייזום הצעת החוק, סיפרה כי ״מתחילת המשבר מגיעות אלינו לתנועת אחותי פניות של שוכרות ושוכרי דירות שלא יודעים מאיפה יגיע הכסף לתשלום שכ"ד, ואנו כבר מכירות נשים שנזרקו לרחוב על ידי בעל הדירה ואין אף גורם שנותן לכך מענה. אם לא יימצא פתרון מיידי - המונים ימצאו עצמם ברחוב, ביניהם משפחות עם ילדים, קשישים, אנשים שסובלים ממוגבלויות שונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"