דחיית שכר דירה ומענק לבעל הבית: האם המדינה תסייע ל–2 מיליון שוכרי דירות?

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג, הגיש הצעה למשרד האוצר ולפיה יש להקל על שוכרי דירות במשבר המתמשך ■ לפי ההצעה, תינתן אפשרות לשחרור מהסכם, הארכת חוזים עד הסרת הגבלות התנועה ודחייה של 20% מדמי השכירות לשוכרים שאיבדו את מקום עבודתם

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סגן יו"ר הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג
סגן יו"ר הכנסת, ח"כ איתן גינזבורגצילום: אסתר עדינה ולמן /
עדי כהן
עדי כהן

הצעה שלפיה הממשלה תיכנס למעורבות בשוק הדירות השכורות בשל משבר הקורונה הוגשה אתמול על ידי סגן יו"ר הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג, לשר האוצר, משה כחלון. על פי ההצעה, שגובשה בשיתוף מרכז הגר לדיור חברתי באוניברסיטת תל אביב, יינתנו הקלות לשוכרים באמצעות אפשרות לשחרור מהסכם שכירות לפני תומו, הארכת חוזים עד להסרת הגבלות התנועה ודחייה של 20% מדמי השכירות לשוכרים שאיבדו את מקור הכנסתם; בנוסף יינתנו הקלות לבעלי דירות — מענק או הלוואה.

"המטרה היא להביא את הנושא לסדר היום ולדיון במשרד האוצר, ולאחר מכן גם לוועדת הכספים בכנסת. אם נידרש לכך — נעלה את הנושא גם לחקיקה", אמר גינזבורג. "המצוקה של שוק השכירות למגורים כלל לא נמצאת על השולחן — אף שאנחנו נמצאים עמוק בתוך המשבר. המצוקה בשוק השכירות מכבידה על משקי בית רבים בישראל, ולמדינה חייבת להיות אמירה בנוגע לשוק הרגיש הזה. ניסינו להתערב כמה שפחות בחופש הקניין — אך כן למצוא את הדרך לאפשר הקלות ואיזונים בשוק השכירות".

במסגרת ההקלות לשוכרים המפורטות בהצעה, מוצע להשהות הליכי פינוי דיירים או חילוט ערבויות לתקופת המשבר, במקרים שבהם שוכר הדירה אינו עומד בתשלום דמי השכירות מסיבה של הוצאה לחל״ת, פיטורים או סגירת עסק של עצמאי. זאת, תוך הסדרה שלפיה יתרת התשלום ישולם עם הסרת ההגבלות על המשק, באופן של פריסה הדרגתית של דמי השכירות והתשלומים השוטפים.

דירה להשכרה. "המצוקה של שוק השכירות למגורים כלל לא נמצאת על השולחן — אף שאנחנו נמצאים עמוק בתוך המשבר"

בין השאר, מתייחסת ההצעה גם לסיוע לבעלי נכסים — בין אם באמצעות דחיית תשלומי משכנתא בתנאים טובים יותר מאלה המוצעים כיום על ידי הבנקים, וללא כל תוספת של ריבית, קנס או כל תשלום נוסף, ובין אם באמצעות קרן ממשלתית לשיפוי בעלי דירות שהכנסתם נפגעה. במסגרת קרן זו יוכלו בעלי דירות להגיש בקשה לקבלת מענק בגובה של 15% מדמי השכירותלמשך תקופת המשבר, או לקבלת הלוואה בגובה של 15% מדמי השכירות שתוחזר בפריסה של 12 חודשים מתומו.

על פי ההצעה, ההקלות לשוכרי הדירות יותנו בשלושה תנאים מצטברים: הראשון, השוכר ביקש הפחתה או דחייה של דמי השכירות; השני, מקור הכנסתו של לפחות אחד מהמפרנסים במשק הבית נפגע בשל המשבר; והשלישי, שכר הדירה אינו עולה על 8,000 שקל בדירה שבה מתגורר משק בית אחד, או על 3,000 שקל בחודש לשותף בדירת שותפים. ההצעה מתייחסת, בין השאר, לתחום הדיור הציבורי — ומבקשת מהאוצר להגדיל את הסיוע הממשלתי בשכר דירה למשקי בית שהכנסתם נפגעה כתוצאה מהמשבר, וכן לאפשר הליך מזורז לבחינת בקשות חדשות לזכאות לסיוע בשכר דירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי