מחיר למשתכן: חשש מקריסת קבלנים

הקבלנים בפרויקט מחיר למשתכן חשופים במיוחד לפגיעה: "הם התבססו על תמחור נמוך של הדירות וביצוע בלוחות זמנים מדויקים, שכל סטייה מהם מייקרת את הפרויקט ועלולה להכניס אותו להפסד"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייני מחיר למשתכן
בנייני מחיר למשתכןצילום: אילן אסייג
הדר חורש
הדר חורש

"הקבלנים והיזמים שהתמקדו בבנייה בתוכנית מחיר למשתכן, חשופים יותר מאחרים לקריסה, עקב שולי הרווח הנמוכים" — כך מזהירה השמאית והמשפטנית נחמה בוגין.

לדברי בוגין, "הקבלנים התבססו על תמחור נמוך של הדירות וביצוע בלוחות זמנים מאוד מדויקים, שכל סטייה מהם מייקרת את הפרויקט ועלולה להכניס אותו להפסד".

להערכתה, צפויה פגיעה פחותה בפרויקטי התחדשות עירונית, והמשבר עשוי דווקא להגביר את רצונם של בעלי דירות לשתף פעולה ולחתום על הסכמים עם יזמים.

אמיר כהן, סמנכ"ל השיווק של חברת הבנייה הציבורית י.ח דמרי, מצטרף להערכות שלפיהן קבלנים רבים בתוכנית מחיר למשתכן, חשופים במיוחד לפגיעה: "ערב המשבר התחלנו להחתים דיירים על פרויקט, וחלק מהדיירים מתקשים בגיוס המשכנתא. אנחנו מעריכים שחלקם ייסוג מהעסקה. הבעיה הגדולה של יזמי מחיר למשתכן הוא המחיר הנמוך יחסית של ביטול העסקה. הקנס הוא 2% בלבד מהתשלום".

בניגוד למיזמים בשוק החופשי, בהם יכול הקבלן לקדם שיווק של פרויקט שנתקע באמצעות הורדת מחירים, קבלני התכנית אינם רשאים, על פי ההסכם עם המדינה, להפחית מחירים.

לדברי כהן, "משבר הקורונה גרם למחסור בעובדים, שמביא לעיכוב העבודה. בנוסף, מצוקת כוח האדם הביאה לעלייה בשכר העובדים, שמעלה את העלויות ועלולה להכניס לקשיים קבלנים — שעיקר עבודתם בפרויקטים של מחיר למשתכן. אם הקונים ייעלמו, הקבלנים ייקלעו למצוקה תזרימית קשה. אני צופה שיהיו לא מעט קבלנים שיסבלו מכך. במקרה הטוב ייגרם עיכוב במסירת הפרויקטים, אבל אלה יהיו רק המקרים הטובים. רמת הסיכון בענף עלתה מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים