דרמה בשוק הנדל"ן: רוכשי דירות חדשות לא יחויבו לקבל אותן מהקבלן - התשלום האחרון יידחה

משרד המשפטים מתערב בשוק הדירות וקובע כי קבלנים ורוכשי דירות יוכלו לסכם על מסירת דירה מרחוק וקבלת מפתח על ידי שליח ■ רוכשי דירות שלא יסכימו לא יהיו מחויבים לתשלום האחרון

עדי כהן
עדי כהן
אתר בנייה בירושלים
אתר בנייה בירושליםצילום: אמיל סלמן
עדי כהן
עדי כהן

משבר הקורונה והמגבלות הנוקשות שהוטלו על התנועה בישראל משפיעים על שוק הדיור. מנייר עמדה שגובש על ידי משרד המשפטים עולה כי מסירת דירות חדשות בתקופה זו אינה מחוייבת במועד המסירה הנקוב בחוזה המכר.

נייר העמדה של המשרד נשלח אתמול (ד') על ידי ראש אשכול נדל"ן במשרד המשפטים, כרמית יוליס, למנהלת אגף יזמות ובנייה בהתאחדות בוני הארץ, עו"ד ניצן פלדמן. על נייר העמדה, שנשלח גם לבכירי האוצר ומשרד השיכון, אמונים גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי), ארז קמיניץ, ומ"מ היועץ המשפטי למשרד השיכון, אמיר פז.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

לפי העמדה המחייבת, שאינה מצריכה חקיקה, עם דחיית מועד מסירת הדירה - גם התשלום האחרון בגינה, המותנה בחוזים רבים, יידחה עד למועד המסירה בפועל. עוד עולה מהמכתב כי במקרה שבו יש מפגש רצונות בין המוכר לקונה על מסירת הדירה בתקופת המשבר - ניתן יהיה לעשות זאת גם ללא מפגש של הצדדים בדירה החדשה.

על מנת להגן על זכויות הרוכשים במקרים אלה, קובעים במשרד המשפטים כי חישוב תקופת האחריות, הבדק, תיקון הליקויים ותקופת הדיווח על אי-התאמה יחלו רק לאחר המשבר, ולא ממועד מסירת הדירה. זאת, מתוך ההבנה כי בתקופה זו, שבה התנועה במרחב הציבורי מוגבלת בדין, לא יתאפשר המפגש בין הקונה לקבלן במעמד מסירת הדירה, וכך נמנעת מהקונה האפשרות לבדוק את התאמת הנכס למפרט וחוזה המכר שעליו חתם.

פועלים בכניסה לאתר בנייה בתל אביבצילום: עופר וקנין

נציין כי נייר העמדה מפורסם עתה על רקע עבודה הנערכת בימים האחרונים במשרד המשפטים, במהלכה הוקם צוות מקצועי ייעודי שמטרתו לבחון התערבות בחקיקה בשל השלכותיו המשפטיות של משבר הקורונה על המשק. בהיבט הנדל״ני, יידרש הצוות להכריע בין השאר אם משבר הקורונה מצדיק עיכוב בבנייה ומסירת דירות. בכירים במשרד מאשרים כי במידה שיוחלט שכן - יוביל הדבר לעדכון של חוק המכר.

במכתב צוין כי "בשל צמצום הפעילות המותרת במרחב הציבורי, התעורר קושי בכל הנוגע לאפשרות מסירת חזקה בדירת מגורים לידי הרוכש בעסקת מכר דירה. [...] ביחס לזכויות שקמות לרוכשים מכוח החוק, יש משמעות למועד המסירה, הכל תוך הנחה כי במועד זה נפגשים המוכר והקונה, וכי הקונה בדק, במועד האמור, כי הדירה תואמת לחוזה המכר, המפרט והסכמות הצדדים".

באשר לחלופות אפשריות למסירת דירה מרחוק מצוין במכתב כי "ככל שקבלן יהיה מעוניין להעביר את החזקה בדירה לקונה, וקונה יסכים לקבל את החזקה בדירה בתקופה זו, על הצדדים לקבוע דרך חלופית מוסכמת לאופן העברת החזקה בדירה מרחוק, ללא מפגש בין הצדדים במועד שיסכמו. כך למשל, ניתן לשלוח את המפתח באמצעות שליח לקונה, יחד עם המפרט והוראות התחזוקה הרלוונטיים לדירה". במקרה של הסכמה הדדית על מסירת הדירה, ייחשב מועד זה כמועד החוזי גם בעבור חובת התשלום האחרון לקבלן עבור רכישת הדירה, או שחרור הבטוחה בעבורה.

באשר לדחיית חישוב תקופת האחריות והבדק מצוין במכתב כי ״מניין הימים בכל הנוגע לחובות הקבלן לקונה, הנובע ממועד המסירה, יתחיל רק במועד בו ייפגשו הצדדים בדירה. יש להניח כי מועד זה יחול לאחר תקופת החירום ועד צמצום המגבלות הקבועות בתקנות. במועד זה יתאפשר לקבלן ולקונה להגיע ולבדוק פיסית את התאמת הדירה למפרט, ואת שאר התנאים שעליהם סיכמו הצדדים, ולכן הוא זה שייחשב כמועד המסירה הסטטוטורי, שממנו יש למנות את התקופות האמורות. בדרך זו יישמרו זכויותיו של הקונה״.

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר בתגובה: "כל המשק מתמודד עם מציאות שלא ניתן היה לצפות אותה והיא חד משמעית בגדר כוח עליון. מציאות זו מייצרת אתגרים בממשקים רבים - אחד מהם הוא מסירת חזקה בדירות חדשות. הן רוכשי הדירות והן הקבלנים מעוניינים לבצע את מסירת החזקה. הדיירים מחכים כבר שנים לדירות שרכשו והם מעוניינים לעבור לגור בהן והקבלנים מעוניינים לסיים פרויקטים. משרד המשפטים הציע מכניזם שאנו לומדים אותו מתוך רצון לראות בו פתרון סביר לעת הזו. אם ישנו צורך, נחדד את משמעותו מול המשרד ומול הקבלנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?