שוכרי הדירות: "אנחנו שליש מהמדינה. אל תתנו לחלשים להישאר בלי בית"

ועד שוכרי הדירות ופעילים חברתיים פנו למשרד המשפטים כדי שיגבש הקלות בתחום ■ בין הדרישות: הארכת חוזי השכירות עד הסדרת ההגבלות על התנועה וסיוע מוגדל לזכאי הדיור הציבורי

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיור ציבורי באור עקיבא, ב-2018
דיור ציבורי באור עקיבא, ב-2018צילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"אנחנו השוכרים, עובדים ומשלמים מסים - ועדיין בסכנה שלא נוכל לשלם שכר דירה בחודש הבא. רובנו מצויים בימים אלה בחל"ת, מובטלים או עצמאים. תנו לנו גב. אנחנו שליש מהמדינה", כך נפתחת עצומה משותפת שפורסמה אתמול (רביעי) על ידי מרכז הגר באוניברסיטת תל אביב העוסק בדיור חברתי, ועד שוכרי הדירות ותנועת עומדים ביחד. העצומה מבטאת את עקרונות נייר עמדה שהעביר מרכז הגר לארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים, העוסק בתחום הדיור במשרד המשפטים.

נייר העמדה כלל דרישה להקלות דחופות בתחום השכירות למגורים נוכח משבר הקורונה. הכותבים ציינו כי על פי רוב האיתנות הכלכלית של שוכרי הדירות נמוכה בהשוואה לזו של אנשים המחזיקים דירה בבעלותם, ולכן הם חשופים לפגיעות כלכליות קשות יותר בעקבות המשבר.

עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"שצילום: אוליבייה פיטוסי

בתוך כך, מבקשים הגורמים החתומים ממשרד המשפטים לקדם התאמות משפטיות שיחולו על חוזי שכירות קיימים. בין ההתאמות חמישה צעדים משמעותיים להקלה על השוכרים. הצעד הראשון הוא הארכת כל חוזה שכירות ללא שינוי במחיר, כל עוד הגבלות התנועה נותרות בתוקף. "אין זה מעשי או חוקי לנקוט בפעולות הקשורות למעבר דירה, בהן חיפוש דירה והובלת ציוד", נכתב, "ולכן מוטב שהמדינה תקבע שהחוזים שהסתיימו או עתידים להסתיים בעת תקופת מגבלות התנועה – יוארכו אוטומטית".

כמו כן, מבקשים ארגוני השוכרים להשהות כל פינוי של דיירים בעת המשבר או חילוט ערבות המבטיחה את דמי השכירות במקרה והשוכר לא עומד בתשלומים. הבקשה מתייחסת למשקי בית בהם אחד המפרנסים הוצא לחל"ת או איבד את מקום עבודתו. מן הצד השני, כותבי נייר העמדה מבקשים גם לדחות באופן מיידי תשלום משכנתא ללא ריביות או עמלות לכל מי ששוכריו לא מסוגלים לשלם דמי שכירות - בדומה לנעשה באנגליה.

כותבי העצומה מבקשים אף לאפשר לשוכרים גמישנות מסוימת. הם מבקשים לאפשר לשוכרים המעוניינים בכך להשתחרר מוקדם מחוזה, גם לפני תום תקופה ההסכם, בלי שהסיום המוקדם יחשב הפרת תנאי ההסכם, ובתנאי שניתנה הודעה של שבוע ימים מראש. זאת בשל רצונם של רבים להוזיל את שכר הדירה או לחפש פתרונות אלטרנטיביים למגורים אצל הורים וקרובים, מחשש שלא יעמדו בתשלומים.

הפגנה למען דיור ציבורי מול משרדי עמידר בתל אביב, ב-2011צילום: מוטי מילרוד

כותבי המסמך אף מפצירים בממשלה להגדיל את הסיוע בשכר הדירה לזכאי הדיור הציבורי ולמקבלי סיוע קיימים. "משקי הבית אלה פגיעים במיוחד ויכולתם להתמודד עם אובדן הכנסה נמוכה מאד", נכתב. "כבר היום ישנו פער בין גובה הסיוע לבין שכר הדירה שהם משלמים, פער שמקשה עליהם לשכור דיור ראוי ומכבד. לפיכך, לפחות בימי המשבר, יש לשקול להגדיל את הסיוע הממשלתי. זאת כדי להבטיח שהאנשים החלשים ביותר בחברה לא יוותרו ללא קורת גג".

במשרד הבינוי והשיכון לא הגדילו לעת עתה את התמיכות לזכאי הדיור הציבורי, אך ערכו התאמת בנהלים ובדרישות כדי להבטיח שאלה לא יפונו מביתם ויוכלו להאריך את חוזי השכירות בקלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008