אפס דירות באשדוד: נתוני הביצוע החלשים של הסכמי הגג נחשפים

לביקורת המתמשכת על הסכמי הגג מצטרפים נתונים עגומים של בנק ישראל, המצביעים על כך שהמדינה רחוקה מלעמוד ביעדי השיווק ■ באשדוד שווקו אפס דירות מתוך 9,500 שתוכננו עד סוף 2019, וכך גם ביהוד ■ גם בשאר הערים רחוקים מהיעד

יעל דראל
יעל דראל
חתימה על הסכם גג באשדוד
חתימה על הסכם גג באשדודצילום: אילן אסייג
יעל דראל
יעל דראל

באוגוסט 2017 חתמה המדינה, באמצעות רשות מקרקעי ישראל ומשרדי האוצר והשיכון, על הסכם גג דרמטי עם עיריית אשדוד, שביקש להביא תוספת של כ-30 אלף יחידות דיור חדשות לעיר. במסגרת ההסכם אמורות היו לצאת לשיווק עד סוף 2019 כ-9,500 דירות מתוך הסכום הכולל - אלא שדו"ח בנק ישראל שהתפרסם היום (שלישי) חשף כי בפועל לא שווקה עד סוף שנה זו קרקע ליחידת דיור אחת. הנתונים שנחשפו מגלים כי בסך הכל, מתוך יעדי השיווק שהציבה לעצמה המדינה נכון לסוף 2019 – רק 35% יושמו בפועל.

ברשימת הערים שמיהרו לחתום על הסכמי הענק עם המדינה ולגזור סרטים מופיעות שורה של ערים משמעותיות, שגם בהן לא עמדה המדינה ביעדי השיווק. ביהוד, שבה התחייבה המדינה לשווק קרקע לטובת 2,000 יחידות דיור חדשות עד סוף 2019, לא שווקו כלל קרקעות. במקומות רבים נוספים השיווק מדשדש הרחק מהיעדים. כך למשל, בעפולה התחייבה המדינה לשווק עד סוף 2019 קרקע לטובת הקמתן של 8,000 דירות חדשות, אך בפועל שווקה קרקע ל-190 יחידות דיור בלבד – כלומר 2.4% בלבד מהיעד.

באופקים, שם נחתם בפברואר 2017 הסכם גג שאמור היה להביא לתוספת של 14 אלף יחידות דיור חדשות – הוצב יעד של 10,000 דירות עד סוף 2019 אך בפועל שווקה קרקע לכ-2,200 יחידות דיור בלבד (22% מהיעד). נתונים נמוכים מאוד, הרחוקים משמעותית מהיעדים שהציבה לעצמה המדינה, נרשמו גם בחיפה, שם שווקה קרקע ל-431 יחידות דיור מתוך כ-2,000 (21.6% מהיעד); ובשדרות, שם שיווקה המדינה קרקע רק ל-302 יחידות דיור ביחס לכ-5,400 יחידות דיור שאליהן התחייבה עד סוף השנה. בעיר הדרומית אילת הנתונים עומדים גם כן על 10% מהיעד, ובמגדל העמק נרשמו נתונים דומים.

טקס החתימה על הסכם גג באשדודצילום: אילן אסייג

עד סוף 2019 נחתמו בישראל 32 הסכמי גג, שמטרתם היתה לצמצם את התמריץ השלילי של הרשויות המקומיות לתוספת יחידות דיור בשטחן. במסגרת ההסכמים הללו, אמורה היתה להתקבל תוספת של 395 אלף יחידות דיור. בפועל מתקשה המדינה לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה. זאת, בנוסף לביקורת מתמשכת מצד ראשי הערים בשנתיים האחרונות, הטוענים כי הסכמי הגג אינם מספקים להם רשת תשתיות ותמיכה מוניציפלית חזקה דיה, על מנת לקלוט מאסות של תושבים חדשים.

בדו"ח בנק ישראל נכתב בהקשר זה כי "לצד הקושי בשיווק בפריפריה, בשל ירידת הביקושים, נראה שלהאטה תרמה גם התנגדותם של מספר ראשי רשויות, שעיכבו הוצאת היתרי בנייה לפרויקטים במסגרת הסכמי הגג בשל היעדר תשתיות. ככל שהמגמה תימשך היא תפגע בנכונות של יזמים לגשת למכרזי קרקעות ברשויות שבהן יש הסכמי גג, מחשש כי בסופו של דבר הם יתקשו לממש את הזכייה".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "הסכמי הגג הוכיחו עצמם כשיטה מוצלחת לשיווק מהיר ויעיל של עשרות אלפי יח"ד. אלמלא הסכמי הגג, אין סיכוי שפרויקטים ענקיים אלו היו באים לעולם ומסייעים לפתרון משבר הדיור.

"הסכם הגג באשדוד כלל תוכנית בתוקף שבית המשפט ביטל אותה, ומכאן העיכוב. באשר ליהוד, ההסכם נחתם לפני כחצי שנה וטרם הגיע מועד שיווק התוכניות הראשונות כמתחייב מההסכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן