"חיוניים לשמירה על מחירי הדיור": מוסדות התכנון יעבדו במתכונת מיוחדת

ההחלטה התקבלה על ידי בכירי מינהל התכנון וקבינט הדיור, שגיבשו מתכונת עבודה ייעודית לתקופה זו ■ ועדות התכנון המקומיות - נותרות מושבתות

עדי כהן
עדי כהן
דלית זילבר
דלית זילברצילום: ניב קנטור
עדי כהן
עדי כהן

ימים ספורים לאחר הקפאת הדיונים - מוסדות התכנון הארציים והמחוזיים חוזרים לפעילות, במתכונת מיוחדת לעת משבר הקורונה. כך הוחלט הבוקר (ב') על ידי בכירי מינהל התכנון וקבינט הדיור, שגיבשו מתכונת עבודה ייעודית לתקופה זו, כדי להבטיח את המשך קידומן של תוכניות בתחום התשתיות והדיור - במסגרתן מתוכננות להיבנות עשרות אלפי יחידות דיור באיזורי הביקוש. ועדות התכנון המקומיות - נותרות מושבתות.

"מוסדות התכנון הארציים והמחוזיים יחזרו לפעול במתכונת מיוחדת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, בראש ובראשונה כדי לתת מענה לתהליכים דחופים הקשורים להתמודדות עם הקורונה וכן כדי לשחרר את "הפקק" בתהליכי התכנון", נמסר ממנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

במכתב שהוציאה בנושא, ציינה זילבר, כי "מצויים היום בשלבים קריטיים מיזמי תשתית מרכזיים כמו רכבות קלות, מסילות ברזל, כבישים, תחנות כוח, מתקני התפלה, אשר בחלקם נמצאים בשלבי ביצוע הכוללים קבלנים בשטח שנדרשים לקבל הנחיות להמשך עבודה ממוסדות התכנון. נוסף לאלה, קיימות לקראת אישור במוסדות התכנון עשרות אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש אשר בחלקן מבססות הסכמים אסטרטגיים של המדינה לצורך פינוי מחנות צה"ל וטיפול במטרדים שונים".

זילבר ציינה במכתב כי "עצירה של תוכניות אלה תפגע ביכולת של ישראל לעמוד בהתחייבויותיה, ותסכל את הצמיחה הנדרשת עם תום המשבר".

זאב בילסקי, ראש מטה הדיור הלאומי, התייחס גם הוא למהלך ואמר כי "פעילות מוסדות התכנון חיוניים לתפקוד המשק, לשמירה על מחירי הדיור וליצירת ודאות עבור בעלי מקצועות רבים שנאלצים לצמצם ואף לעזוב את מקומות העבודה שלהם".

במסגרת המכתב, גובשה שורת קריטריונים להמשך פעילותם של מוסדות התכנון - בכפוף להנחיות משרד הבריאות. בין הקריטריונים נקבע כי בדיונים יהיו נוכחים מספר האנשים המקסימלי המותר על פי תקנות משרד הבריאות, במרחק של שני מטרים זה מזה, וכי יתר המוזמנים ישתתפו באופן מקוון.

באשר להליך ההתנגדויות, נקבע כי הדיון יוכל להתקיים אם המועד להגשת ההתנגדויות פג לפני ה-15 למארס. זאת, בתנאי שהוגשו עד חמש התנגדויות וניתנה הסכמה של כל המתנגדים לקיום הדין מרחוק.

פועלים באתר בנייהצילום: מגד גוזני

"המטרה היא לשחרר את הפקק כמה שאפשר, כך שבחלוף הסערה - נוכל להמשיך בפעילות סדירה של מוסדות התכנון", הוסיפה אפרת ברנד, יועצת משפטית במינהל תכנון. "המסמך הזה קובע כלים והנחיות לסוג הדיונים שיוכלו להתקיים ונוגע בעיקר לתוכניות בשלות, שחלף מועד קבלת ההתנגדויות ובסך הכל צריך להתכנס לדיון פנימי, לקבל הרשאה או להוציא מסמכים מפורטים לביצור שייתנו אור ירוק להתקדם איתן".

ועדות התכנון המקומיות יישארו סגורות

כאמור, במסגרת ההחלטה, המשך הפעילות במתכונת זו יחול רק על מוסדות התכנון המחוזיים והארציים - על שולחנותיהם מונחות תוכניות ענק לבניית שכונות חדשות ומיזמי דיור משמעותיים - המתעתדים תוספת של עשרות אלפי יחידות לשוק הדיור. מהחלטה זו הוחרגו הוועדות המוקמיות - שנותרות מושבתות בשעה זו. משמעות השבתתן היא עיכובים במיזמי בנייה קטנים יותר, במתן היתרים וטופסי אכלוס.

על החרגת הוועדות המקומיות מההחלטה מתח חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים, ביקורת חריפה: "מה שהיה צריך לעשות זה להכיל את הנהלים האלה על הוועדות המקומיות - שם זה היה משפיע על היכולת לקבל החלטות מיידיות ולקדם היתרי בנייה, שהיו משפיעים עלינו כבר עכשיו. זה נחמד שמתירים את המשך הפעילות של הוועדות המחוזיות והארציות - אבל לתוכניות שמקודמות במסגרתן ייקח עוד זמן רב להבשיל - והן ישפיעו על חיי ענף הבנייה אולי בעוד חמש שנים מהיום, ולא באופן מיידי". בדבריו בירך פייגלין על המעבר להתנהלות מקוונת של הוועדות, המייעלת לטענתו את הליכים אלה, וכי ראוי שדרך זו תישמר גם ביום שאחרי המשבר.

מהחברה להגנת הטבע נמסר כי החברה "מכירה בצורך להפעיל את מוסדות התכנון, במשורה, על מנת לתת מענה לצרכים דחופים וחיוניים. עם זאת, אנחנו סבורים כי הנוהל שהוציא מינהל התכנון, נראה רחב מדי, ואנו חוששים כי ייעשה שימוש רב מידי במוסדות התכנון, בעת המשבר. החברה להגנת הטבע תעמוד על כך שהפעילות, במידה ותתקיים, לא תפגע בהליכי התכנון ובשיתוף ומעורבות הציבור בתהליכים אלה. בנוסף, אנו קוראים לממשלה, להבטיח את החזרה לעבודה של העובדים העוסקים בתכנון, על מנת להבטיח את ייצוג מאוזן וראוי, במוסדות התכנון".

בתגובה להודעת מינהל התכנון על החזרה לפעילות ועדות התכנון האמורות, שיגר היום איגוד המתכננים מכתב למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לשר הכלכלה אלי כהן, ולבכירים במשרד ראש הממשלה ונציבות שירות המדינה בקריאה לאפשר לעובדי התכנון עבודה מרחוק. חברי האיגוד בירכו על המהלך, אך התריעו כי מדובר בצעדים חלקיים שאינם מספקים להכנת המשק ליום שאחרי המשבר, ושאינם מספקים לשם עמידה ביעדי התכנון והבנייה של המדינה.

"אנו קוראים למשרדי ראש הממשלה, האוצר, הכלכלה והבריאות ולנציבות שירות המדינה, להכריז על העוסקים בתכנון ערים במשרדי הממשלה השונים וברשויות המקומיות, כעובדים חיוניים שעבודתם נדרשת בשעת חירום, ולאפשר להם להמשיך עבודתם מרחוק. אנו קוראים למרכז השלטון המקומי לפעול על מנת לסייע לרשויות המקומיות להחריג את עובדי יחידות ההנדסה ולאפשר גם להם עבודה כה נדרשת בימים אלה, תוך שימוש בכלים של עבודה מרחוק ושמירה על כל הנחיות משרד הבריאות", צוין במכתב.

אתר בנייה בראשון לציוןצילום: אייל טואג

עוד הוסיפו כי "מצב שבו מתכננים במשרדי ממשלה חיוניים כגון משרד הבינוי והשיכון, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, או מחלקות ההנדסה ברשויות המקומיות מנועים מלעבוד, אף שהם מצוידים בכל הכלים לעבודה מרחוק, לא יעלה על הדעת".

יו"ר ארגון הקבלנים והבונים של באר שבע והנגב, אלי אביסרור, אמר בתגובה כי "מדובר במהלך הכרחי לענף הבנייה, אך הוא רק טיפה בים, בבחינת כוסות רוח למת. המהלך אינו כולל את ועדות הערר ואת הוועדות המקומיות, שהן הכרחיות לניהול מלא ותקין של הענף כולו, ובלעדיהן מאות פרויקטים מתעכבים, מיליוני שקלים מתאדים מידי הקבלנים בגלל העיכובים והדבר מוביל לסיכונם של עשרות אלפי עובדים בשוק הנדל"ן, שעלולים למצוא עצמם מחוסרי עבודה. בנוסף, גם הרישוי המקוון תקוע כי אין כוח אדם שיתפעל את הנושא. ענף הבנייה הוכרז כחיוני למשק אז רצוי מאוד שהמדינה תוודא שהוא יכול לעבוד ולא תקשור לו את הידיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?