כך ינסו לעצור את כדור השלג של ענף הבנייה תחת הקורונה

ראש הממשלה צפוי לחתום על שורה של תקנות חירום שמגבש מינהל התכנון, יחד עם משרד המשפטים ■ אלה אמורות לשחרר חסמים שעלו לאור צמצום כוח אדם ברשויות המקומיות ובוועדות התכנון והבנייה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר בנייה בראשון לציון
אתר בנייה בראשון לציוןצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מינהל התכנון ומשרד המשפטים עובדים בימים האחרונים לגבש נוסח מוסכם לתקנות חירום לענף הבנייה, שמבקשות לתקן מגבלות הנוגעות ללוחות זמנים הקבועות בחוק התכנון והבנייה ולייצר שורה של הקלות בקבלת טופס 4 (תעודת גמר) - כל זאת כדי לא לעכב מסירה והתקדמות של פרויקטים.

למרות שענף הבנייה הוגדר כענף חיוני למשק והוחרג ממגבלות רבות שהוטלו על כלל המשק, בשטח צפות בימים האחרונים בעיות רבות שקשורות לחוסר תפקוד של ועדות התכנון וגופי הרישוי - באופן שמעכב פרויקטים בענף הבנייה. לשם כך, נעשו בימים האחרונים מאמצים מוגברים מצד ראש מינהל התכנון דלית זילבר וצוות היועצים המשפטיים, מול משרד המשפטים ומשרד ראש הממשלה, במטרה להעביר תקנות חירום להקפאת זמנים והקלות לענף. לפי ההערכות, התקנות מצויות בשלבי גיבוש אחרונים ונדרשות לאישור ראש הממשלה בנימין נתניהו, שצפוי לחתום עליהן עד סוף השבוע. עיקרי התקנות צפויים להתייחס לשלושה נושאים אקוטיים.

רשויות הרישוי ברשויות המקומיות יוכלו להעניק שורה של הקלות במתן טופסי 4, הנדרשים לאיכלוס דירות. ל-TheMarker נודע כי ההקלות לא יינתנו ככל שנדרש לקבל את האישורים של גורמי הבטיחות, בהם למשל רשות מכבי האש, אולם אם לא התקבלו אישורים מגורמים המהווים תנאי לקבל היתר והם יותר "קוסמטיים", כמו אישור אגף שפ"ע ומחלקת התנועה, שלא מצליחים להנפיק אישורים בגלל מיעוט בכוח אדם, בכפוף להנחיות הבריאות - עדיין יוכל להתקבל היתר.

לפי ההערכות, כל רשות מקומית תוכל להכריע בעצמה באילו מרכיבים שאינם בטיחותיים יינתנו הקלות עבור האתר. בכיר בענף הבנייה אמר ל-TheMarker כי "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עיכובים במסירת דירות בגלל שברשויות המקומיות אין כוח אדם לטפל בנו ולתת אישורים להיתר. המשמעות של עיכוב במסירת דירה יכול לגרור תשלומים של עשרות אלפי שקלים. בתקופה בה המשק פצוע, אין לנו את הפריבילגיה הזאת".

הקפאת לוחות הזמנים שקובע חוק התכנון והבנייה - גם למבקשי הבקשות וגם לרשויות ולבודקי התוכניות. חוק התכנון והבנייה מכיל בתוכו לוחות זמנים ברורים בנוגע להליכים שונים בתכנון ובקבלת היתרים. כך למשל, מרגע פרסום תוכנית ניתנים 60 יום להצגת התנגדויות או 45 ימים להגשת תיקונים לתוכנית שנידונה בוועדה. במידה של אי-עמידה בלוחות זמנים, יכולות תוכניות מסוימות להיות מוקפאות או לחזור לשלבים מאוד התחלתיים בתכנון - מה שיגרור איחורים משמעותיים בהתחלה של פרויקטים.

מכאן שבמינהל התכנון יבקשו במסגרת הקלות החירום, ככל הנראה, להקפיא למשך כל תקופת התפשטות נגיף הקורונה את מניין הימים כדי לייצר ודאות בענף ואפשרות לקיים תהליכים בצורה הגונה ושקופה. מנגד מבהירים בכירים במנהל התכנון, כי הקפאת לוחות הזמנים לא אמורה לעודד את מוסדות התכנון שלא לקיים דיונים, אלא להפך. אם הגיעו כל החומרים - יש לנסות ולהתכנס ולקיים את הדיון הנדרש.

בנוסף, נראה כי שלבי הוצאת ההיתר לא יזכו להקלות, ככל הנראה. המשמעות היא שהתחלות הבנייה צפויות להיפגע, ובכך יווצר אפקט שרשרת שעלול להיות קשה לענף הבנייה - אם לא יצליחו להשתלט על משבר הקורונה תוך שבועות ספורים.

בעיה שלישית ומהותית נוגעת לקיום הדיונים בוועדות התכנון והבנייה המקומיות והמחוזיות ובוועדות הערר, שכן אלו כוללים מספר רב של משתתפים - שלא יכולים להתכנס בימים אלו. במינהל התכנון בוחנים אילו אמצעים טכנולוגיים יוכלו להתאים ולהחליף דיון "אמיתי". כמו כן, בוחנים כיצד להכשיר כלים מקוונים מבחינה משפטית כך שיוכיחו שנתנה לכל המשתתפים הזכות להשמיע דעתם והאפשרות לשמוע ולהיות חשופים לכל המידע.

בתוך כך, מהלך נוסף שקידמו במינהל התכנון ביממה האחרונה נוגע להגדרת עובדי מערכת הרישוי והפקחים בענף הבנייה כעובדים חיוניים למשק, כדי לא להאט את פעילותם. גם מכוני הבקרה ומעבדות לבדיקת חומרים באתרי בנייה הוחרגו, לאור עבודה משותפת של מינהל התכנון ומרכז השלטון המקומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"