"90% מהלקוחות עצרו חתימות": הקורונה מכה במשרדים ובחללי העבודה המשותפים

מתחמי העבודה - המאוישים בעיקר על ידי עצמאים, עסקים קטנים וחברות סטארט-אפ בתחילת דרכן - נותרים בימים אלה ריקים מאדם וחוששים מפני הבאות ■ "גם חברות שנמצאות באמצע חוזה פנו אלינו בשבוע האחרון למצוא להן מחליף - כי כבר לא יוכלו לשלם בחודש הבא", אומרים בענף

עדי כהן
עדי כהן
וורקשופ, חלל עבודה למעצבים
וורקשופ, חלל עבודה למעצבים צילום: אביב פרסבורגר
עדי כהן
עדי כהן

שעה שמתכוננים לסגר המסתמן ומעגל האבטלה רק מתרחב - פוקד משבר הקורונה בעוצמה גם את שוק המשרדים - ובעיקרו את חללי העבודה המשותפים.

מתחמי העבודה - המאוישים בעיקר על ידי עצמאים, עסקים קטנים וחברות סטארט-אפ בתחילת דרכן - נותרים בימים אלה ריקים מאדם וחוששים מפני הבאות. שורת גורמים בענף עמם שוחחנו מעידים על עצירה כמעט מוחלטת של עסקות בשוק המשרדים - ועל סנוניות ראשונות, אך משמעותיות, של עזיבת שוכרים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

"נכון לעכשיו, כל העסקות הוקפאו; כמעט 90% מהלקוחות הפעילים שלנו הקפיאו הליכים, עצרו חתימות - גם בשלבים מתקדמים של הסכמים", מספר רועי אורן, בעלים של אופן ספייס נדל"ן משרדים, המתמחה בהשכרת משרדים בתל אביב לחברות היי-טק, עורכי דין ומקצועות חופשיים.

לדבריו, "גם חברות שנמצאות באמצע חוזה פנו אלינו בשבוע האחרון למצוא להן מחליף - כי כבר לא יוכלו לשלם בחודש הבא. המצב שנוצר בעקבות הקורונה גרם להרבה מהעסקים האלה לסגור את הפעילות ולשלוח עובדים הביתה - כשביניהם הרבה עסקים עצמאיים ופרטיים, חברות שנשענות על מסחר בעולם, חברות יח"צ, פרסום וגם היי-טק. מצד אחד, ההכנסות של אותן חברות הופסקו בבת אחת - ומנגד, ההוצאות נמשכות כרגיל. זה מתכון מוות מהיר ובטוח לעסק - ולא משנה באיזה עסק מדובר".

תמונה זהה לזו שמתאר אורן, רואים גם בשטח. רומן לוי, מייסד שותף ומנכ"ל רשת חללי העבודה המשותפים אורבן פלייס, אומר כי "אם בחללי העבודה שלנו נמצאים ביום רגיל 500 איש - אז בימים האחרונים מגיעים לפה אולי 50. לפחות מחצית מהשוכרים פנו אלינו לברר על הפסקת או הקפאת חוזים, ועצמאים עם התחייבות לטווח ארוך מחפשים פתרונות".

חלל של WeWorkצילום: WeWork

לדבריו, "המצב קשה, אבל אנחנו מנסים כל הזמן לחשוב מה אפשר לשנות ולעשות טוב יותר. ברור שאם המצב הנוכחי ימשיך עד הקיץ - תהיה הקפאה בכל העסקים וקריסה כללית. אני מקווה שבמצב שבו לעסקים לא יהיו הכנסות - המדינה והבנקים ידאגו לכך שגם לא יהיו הוצאות. אם כל השוק נמצא בסטנד ביי - נכון יהיה שגם הבנקים והתשלומים שגובים מאתנו בשוטף יהיו גם כן".

מוקדם יותר היום עידכן שירות התעסוקה כי "מאז אמש ועד הבוקר (5:30), נרשמו 60 אלף דורשי עבודה. מתחילת מארס יש כ-180 אלף נרשמים חדשים - 84% מהם בחל"ת".

הקלות לשוכרים ושיעורי יוגה אונליין

עם הימשכות המשבר והחרפת הצעדים שנוקט משרד הבריאות למניעת התפשטות המגיפה - עשויים מספרים אלה לזנק אף הרבה יותר. בתוך כל זאת, מעידים עסקים ועצמאים עמם שוחחנו על קושי ממשי לעמוד בתשלומי השכירות למשרדים וחללי העבודה - בהם גם כך אינם משתמשים בימים אלה. בממוצע, מחיר חודשי לעמדה או משרד קטן בחלל עבודה משותף נע בין 1,000 שקל ל-2,500 שקל.

לאור המצב החדש שנוצר והקושי שעולה מצדם של השוכרים - החליטה אורבן פלייס על שורת הקלות לשוכריה: "כבר בשלב הזה הודענו לכל השוכרים שלנו שנמצאים פה יותר מחצי שנה שיקבלו הנחה של 50% באפריל. עבור חלק עשינו הקפאה בשכירות של חודש שלם. לצד זה, שיעורי יוגה או מנטורינג שאנחנו נותנים ללקוחות שלנו - העברנו לאונליין. המטרה שלנו בסופו של דבר היא לתת פתרונות לעסקים ולחברים ששוכרים פה. את אותה קהילתיות שאנחנו מנסים לייצר פה ומתגאים בה, קל ליישם ביום יום - אבל היא באה לידי ביטוי בעיקר בזמנים קשים כמו עכשיו, של משבר שנוגע לכולנו".

אורבן פלייס במגדל שלום, תל אביבצילום: אורבן פלייס

גם ברשת חללי העבודה וורקשופ, המשמשת בעיקרה מעצבים ויוצרים, החליטו הבעלים לבוא לקראת שוכריהם. אורי סגל, מנכ"ל ומייסד וורקשופ, מספר כי "אין כרגע עזיבה בכלל, אבל יש כמה ממברים (שוכרים קבועים; ע"כ) שביקשו לעשות הקפאה. אנחנו מצדנו יצאנו עם תוכנית של הקלות לשוכרים שלנו - והודענו שאת דמי השכירות של חודש אפריל לא נגבה מהם. את ההחזר על החודש הזה נפרוס על פני חמישה חודשים כדי לא להעמיס".

סגל טוען כי בשונה מאחרים - אצלם המכה פחות אנושה. "בשונה מחללי עבודה רגילים שעובדים בעיקר עם סטארט-אפים - אצלנו עיקר השוכרים הם מעצבים ויוצרים למיניהם - שהעבודה שלהם היא אחרת. לרוב עובדים במתכונת של פרויקטים עם תשלום רציף, כך שמשבר כמו עכשיו פחות משפיע בטווח הזה, ובטח לא גורם לעזיבה המונית כמו ששומעים במקומות אחרים".

לעומת זאת, דווקא מהחברות הגדולות לא ניכרת לבינתיים כוונה על הקלות לשוכרים - ודאי לא הקפאה של תשלומים. גורמים ב-WeWork מאשרים כי נכון לשעה זו, הפעילות של החברה נמשכת כרגיל, למעט הוראות חיטוי וניקיון חדשות מהימים האחרונים.

נוסף על כך, בשעות האחרונות הופצה לחברי רשת חללי העבודה כי עובד בקפטריה הסמוכה לסניף WeWork ברחוב שוקן בתל אביב, פיד (Feed), אובחן כחולה בקורונה - וכי כל מי שנכח במתחם בית הקפה בימים שבהם עבד - נדרש להיכנס לבידוד בכפוף להנחיות משרד הבריאות. מתחם המשרדים לעומת זאת - ממשיך לפעול כרגיל.

"מורידים ראש ומחכים שהגל יעבור"

אורן גלזר, מנכ"ל אנגלו סכסון תל אביב ומנהל המחלקה המסחרית של החברה, אומר כי "אנשים מבינים שקורה פה משהו שלא היה בעבר - ונוצרה הקפאה כללית. בצבא קוראים לזה ירידה במקום - מורידים ראש ומחכים שהגל יעבור. אחר כך יהיה אפשר להמשיך הלאה".

למרות המצב, גלזר מצליח לשמור על אופטימיות: "כל עוד אנחנו בסוג של סגר - נישאר במצב הזה, של המתנה, גם כך עם ההנחיות החדשות לא בדיוק מתאפשר להתרוצץ בין מגדלים ולהראות ללקוחות נכסים. עם זאת, אני אופטימי שהמשבר הזה תפס את המשק בכלל, ואת שוק הנדל"ן בפרט, במצב טוב ואני מניח שככל שנצא ממנו בתקופת זמן סבירה ועם סיוע נכון מהמדינה - נצא בסדר גמור".

יהונתן שטיינברג, מייסד ומנכ״ל קבוצת נת"מ נכסים, העוסקת במתן שירותים מקיפים לענף הנדל"ן העסקי בארץ ובחו"ל, אומר כי "המשבר הממשי בעקבות הקורונה נמצא בישראל בסך הכל פחות משבוע - אבל כבר מתחילים להרגיש את המשמעויות שלו בשוק. אין ספק שישנה עצירה של עסקות חדשות בשוק המשרדים - גם אם מדובר בהשכרה וגם אם ברכישה. אם יש ללקוחות אפשרות לדחות חתימה עד אחרי שהכל ייגמר ויתבהר - הם מעדיפים לחכות״.

לצד זאת, מוסיף שטיינברג בנימת אופטימיות כי "ביום שהמשבר ייגמר, אני מאמין שייקח חודש-חודשיים או שנה - אבל השוק יחזור לעצמו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?