"מבול של ביטולים": קבלני השיפוצים מושבתים, ברשות מקרקעי ישראל שוקלים להקל על הקבלנים

בימים האחרונים החלו חברות בנייה רבות להיערך להאטה משמעותית במכירות, תוך דחיית שיווק של פרויקטי בנייה ■ גם במשרד השיכון וברשות מקרקעי ישראל מגבשים צעדים להתמודדות עם המצב החדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר בנייה ברמלה
אתר בנייה ברמלהצילום: אילן אסייג

השפעתו של משבר הקורונה על ענף הבנייה הישראלי מתחיל לתת את אותותיו: בימים האחרונים החלו חברות בנייה רבות להיערך להאטה משמעותית במכירות, תוף דחיית שיווקים של פרויקטי בנייה וגם במשרד השיכון וברשות מקרקעי ישראל מגבשים צעדים אפשריים להתמודדות עם המצב החדש.

בין השאר נשקלת האפשרות להתייחס לאיחורים הצפויים במסירת דירות במסגרת עדכון חוק המכר, וברשות מקרקעי ישראל שוקלים להקל על קבלנים שזכו במכרזים, באמצעות דחיית לוחות הזמנים לתשלומים על הקרקע, וכן באמצעות דחיית מועדי הבנייה שאליהם התחייבו הקבלנים. במקביל, גם קבלני השיפוצים מדווחים על ירידה דרסטית בפעילותם וקוראים למדינה לפעול למתן פיצויים לענף.

עם זאת, בשלב זה, נראה כי חברות הנדל"ן אינן נערכות עדיין להורדת מחירים. על פי ההערכות בענף, מגמת עליית מחירי הדירות שהואצה בתקופה האחרונה, צפויה להיבלם לפחות באופן זמני, אולם להערכת חלק מהשחקנים בענף ברגע שהמשבר יסתיים – מחירי הדירות דווקא יזנקו.

"שיעור הקונים שביקשו לבטל או לדחות עסקה כתוצאה מהמשבר הוא כ-10%. מדובר בקונים שהתחלנו להתקדם עמם, אולם טרם חתמו על חוזה מכירה - ואנחנו לא ויתרנו עליהם עדיין. עם זאת, אנחנו נערכים לכך שגם בהמשך יגיעו פחות אנשים למשרדי המכירות ופחות חוזים ייחתמו", מעריך ניר שמול, הבעלים של חברת שיווק הנדל"ן שניר.

שמול מדווח שחלק מהיזמים עבורם הוא עובד החליטו לדחות בחודשיים השקה של פרויקטים חדשים. זאת, על אף שתקופת חגי האביב נחשבת בדרך כלל לתקופה חמה במשרדי המכירות, וחלק מהלקוחות מנצלים את ימי החופשה כדי לבקר באתרים משרדי מכירות וכנסי לקוחות.

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטוןצילום: גיל אליהו

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים של חברת דרא שיווק נדל"ן, מציין מצדו כי בשלב זה "הוא אינו מרגיש האטה במכירות, למעט כנס לקוחות שבוטל בשל המגבלות שהוטלו על התכנסויות. "החלפנו את הכנס הגדול בשורת כנסים קטנים, ואני מקווה שהמכירות לא ייפגעו".

לדבריו, מי שצריכים דירה להתגורר בה ומי שכברמכרו את הדירה שלהם - לא ישנו את החלטתם.

מי שעלולה לשלם את המחיר על חוסר הוודאות בענף היא רשות מקרקעי ישראל, שתיכננה גל חסר תקדים של מכירות מגרשים לבניית מגורים בשבועות הקרובים. על פי תוכנית המינהל, עד סוף מארס אמורים להיסגר 12 מכרזים לשיווק דירות במסגרת תוכנית למשתכן, בהיקף של כ-4,900 דירות – כפול מהכמות הממוצעת שנוהגת רמ"י לשווק.

מכרזים גדולים במיוחד צפויים להיסגר ברמת גן (1,395 דירות) בבית שמש (1,036 דירות) ובשדרות (1,010 דירות). הצלחתם של מכרזים בהיקף כזה עשויה להיות מבחן משמעותי לחוסנו של שוק הבנייה בימים אלה.

עם זאת, גורם בכיר ברשות מקרקעי ישראל ציין כי נשקלים בימים אלה צעדים מקלים לטובת הקבלנים, בהם דחיית תשלומים או דחיית לוחות הזמנים שבהם התחייבו הקבלנים להתחיל בבנייה.

קבלני השיפוצים: "אנשים לא רוצים להכניס פועלים הביתה"

בינתיים, מי שכבר מרגיש בפועל את השלכות המשבר הם קבלני השיפוצים. יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב, אומר כי "עבורנו - שבועיים בידוד זה שבועיים שאין עבודה, שבהם ההוצאות נשארות אותו הדבר - ויש אפס מחזוריות של כסף. בשונה מעורכי דין, רואי חשבון, אנשי היי-טק או מרבית המקצועות במשק - אנחנו לא יכולים לעבוד מהבית. המשמעות של המצב הנוכחי עבורנו היא השבתה".

סיב מציין כי "אנחנו חווים בימים האחרונים מבול של ביטולים ודחיות מצד אנשים. שומרים את הכסף קרוב לכיס, דוחים שיפוצים, ולא רוצים להכניס פועלים הביתה. אנשים נמצאים במבוי סתום - והמדינה מוכרחה להיענות לצו השעה ולעזור לנו לעבור את התקופה הזו - אחרת אנשים יקרסו פה כמו מגדל קלפים"..

לדבריו, "פאניקה ומצוקה כאלה לא זכורים לי בכלכלה הישראלית ובכלכלה של הענף. אף אחד לא האמין שזה יגיע למקומות האלה. בסופו של דבר, אני מעריך שהמצב הנוכחי, ובוודאי אם יימשך, יביא לעיכובים במסירת דירות, לעבודה בקצב אטי, חוסרים בחומרי בנייה, קבלנים ועובדים שיהיו בבידוד - ומחירי הדירות יעלו בהתאם".

סיב התייחס גם לתרחיש המאיים עבור ענף הבנייה - סגר גורף על השטחים: "מוכרחים להבין שענף השיפוצים עובד בייחוד עם פלסטינים - הם האוויר לנשימה של הענף. במידה שלא יהיה כוח אדם מהשטחים - השוק הזה יינזק בצורה אדירה, ובאופן מיידי. קבלנים לא יוכלו לעבוד. נהיה על סף קריסה".

הבוקר (ראשון) יתכנסו התאחדות קבלני השיפוצים עם בעלי מקצוע נוספים הפועלים בעבודות כפיים לגיבוש הערכת מצב. במקביל, ההתאחדות קוראת לממשלה לגבש סיוע לענף: "אנחנו מצפים שהמדינה תתערב, תעזור וגם תכניס יד לכיס. ועזרה איננה הלוואה - אלא פיצוי כספי שנוכל להרגיש בחשבון הבנק. לצד זה, על המדינה לתת הוראות לבנקים להיות סבלניים ולתת לנו אורך נשימה בכזו תקופה - אחרת נקרוס".

השרה יפעת שאשא ביטון: נביא עובדים נוספים לענף הבנייה

במשרד הבינוי והשיכון ציינו כי בשלב זה ההיערכות נוגעת בעיקר לסוגיית כוח העבודה, אם כי נשקלים גם צעדים הנוגעים לחוק המכר ביחס לאיחורים הצפויים במסירת דירות. לדברי שרת השיכון והבינוי, יפעת שאשא ביטון ,"אנו צפויים לבקש ולקבל אשרות לינה לעובדים פלסטינים שיימצאו בישראל אם יוחלט על הסגר, ובכך נבטיח שלא לשתק את הפעילות באתרי הבנייה. זאת, בנוסף לצעדים להבאת 1,000 עובדים סינים נוספים, 400 עובדים ירדנים ו-800 פועלי בניין מאוקראינה. כולם כמובן ייבדקו ויגיעו לבידוד של 14 ימים. כל אלה יוכלו למזער בצורה משמעותית נזקים בענף.

שאשא סיטון ציינה באשר לחומרים לענף הבנייה, כי לא צפוי כרגע מחסור. "אם יפסיקו יבוא לישראל - יהיה לנו מלאי לחודש. אבל כרגע החומרים ממשיכים לעבוד דרך הים בעיקר, וראש הממשלה התחייב לעמוד לצד הדבר. הובטח לנו שיעמידו מטוסים של חיל האוויר אם יהיה צורך בכך".

באשר להשתתפות בקרן הפיצויים הסבירה שאשא ביטון כי "כרגע ענף הבנייה לא נדרש להשתתף בקרן הפיצויים אם יהיו עיכובים במסירת הדירות בגלל סגר או צורך בתשלום על קנסות מצד המדינה – אנחנו נעשה שינויים והתאמות בחוק המכר, ונבחן את הפיצוי לבעלי הדירות או לקבלנים. כרגע ללא סגר על איו"ש אנחנו עוד לא שם, אבל במידת הצורך נגייס את האוצר ונשקול את זה".

"דירות יד שנייה ייהפכו למוצר נדרש יותר"

עו"ד רון גינת, שותף במחלקת הנדל"ן בגרוס GKH מעריך כי השוק צפוי להיכנס להאטה מסוימת, בעיקר בכל הנוגע למכירת ומסירת דירות חדשות, בעוד ששוק הנדל"ן מיד שנייה יהיה המרוויח. לדבריו, "כרגע אנחנו רואים שאין עצירה של עסקות מכר, ואולי דווקא התעוררות של משקיעים שמחזיקים סכומים שבדרך כלל היו מנותבים לבורסה ומעדיפים עכשיו לפנות להשקעה סולידית ובטוחה יותר. יכול להיות שדווקא במצב שבו פלח מסוים של רוכשי דירה ראשונה יחששו מלבצע עסקות, מי שיניעו את שוק הנדל"ן יהיו משקיעים שרואים עכשיו את הבורסה כשוק תנודתי ומפחיד יותר.

"להערכתי, גם משפרי הדיור שהתכוונו לקנות דירה ויש להם את הכסף לא יעצרו, ודירות יד שנייה ייהפכו בשבועות הקרובים למוצר נדרש יותר ועדיף על פני הדירות החדשות, שמועד מסירתן יהיה לא ודאי, בשל החשש מהשפעות הקורונה", הוסיף.

גינת ציין כי "עם זאת, ניכרת כבר עכשיו השפעה על שכר הפועלים, והמחירים עולים ברמה של הכפלה ליום עבודה, מ-250 שקל ל-500 ואפילו ל-600 שקל ליום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים