הוועדה המחוזית אישרה הקמת 16 אלף דירות בשדה דב

פארקים, הגדלת רצועת החוף של תל אביב, 2,400 דירות בנות השגה ומסוף תחבורה ציבורי: כך ייראה רובע שדה דב החדש ■ התנאי לקידום התוכנית: השלמת טיהור הקרקע מדלקים ופסולת ■ מתנגדי התוכנית: "בעלי הקרקעות הפרטיים משלמים - והמדינה מרוויחה"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינוי שדה דב
פינוי שדה דבצילום: דוברות משרד הביטח
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

תוכנית הענק לבניית כ-16 אלף יחידות דיור ופתיחת קו החוף והטיילת של תל אביב קיבלה את אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, בראשות דניאלה פוסק. התוכנית צפויה לצאת לדרך בתום השלמת טיהור הקרקעות, המהווה תנאי מתנה לקידומה. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים ב-37 התנגדויות שהוגשו לתוכנית, בעיקר מצד בעלי קרקעות באזור.

התוכנית כוללת כ-2,400 דירות לדיור בר השגה ועוד כ-4,500 דירות המיועדות להשכרה או לדיור מוגן, בתי אבות ומעונות סטודנטים. תמהיל הבינוי יהיה מעורב, כשהבניינים ינועו בין ארבע ל-40 קומות ויתפרשו לאורך הצירים המרכזיים בתוכנית - אבן גבירול, איינשטיין והטיילות הראשיות. בציר אבן גבירול יעבור הקו הירוק של הרכבת הקלה ותקן החנייה בתוכנית יהיה מופחת. התוכנית כוללת מסוף תחבורה ציבורית, וכן מתוכננים שני פארקים גדולים שיחברו בין מזרח העיר למערבה ולרצועת החוף.

החלטת הוועדה המחוזית התייחסה לא רק לשאלות תכנוניות בגוף תוכנית שדה דב, אלא גם לשאלות הנוגעות לקנייניות ופרצלציה (שיוך הזכויות במגרש) ולהיעדר שדה תעופה במרכז הארץ. הוועדה קבעה כי סגירת שדה התעופה דב נעשתה בהתאם לחקיקה, החלטות ממשלה ופסיקת בית משפט; וכי לרמ"י, מינהל התכנון ועיריית תל אביב היה מספיק זמן להיערך לסגירתו ולקדם חלופות.

עורכי הדין שמואל שוב ונעמה שיף ממשרד שוב ושות', המייצגים בעלי קרקעות פרטיים רבים, טוענים כי חלק מההחלטות שקיבלה הוועדה מיטיבות יתר על המידה עם זכויות המדינה - ולא מאפשרות לבעלי הקרקעות הפרטיים למצות את זכויותהם.

לדבריהם, "מדובר בתקופת שיא לאישור תוכנית בסדר גודל כזה בישראל, שתאפשר לאנשים לממש את זכותם על קרקעות לאחר שנים של המתנה. שטח התוכנית מחולק לשלושה מתחמי איחוד וחלוקה, כאשר לכל אחת מהן תוכן תוכנית מפורטת נפרדת ובלתי תלויה באחרות. הוראות התוכנית קובעות כי ההקצאה לכל הבעלים תהיה בכל מתחם ומתחם משטח התוכנית. כלומר, זכויות כל אחד מהבעלים מפוצלות לשלושת המתחמים.

"עם זאת, חבל שהתוכנית לא נותנת פתרון בתוכה להפרדת השיתוף של בעלי הזכויות, כולל לבעלי הזכויות במתחם הגוש הגדול. הועדה הפנתה את הבעלים הפרטיים לסיכום חיצוני עם המדינה על ריכוז זכויותיהם במסגרת התוכניות המפורטות. כרגע, בעלי הקרקעות הפרטיים הם המשלמים הגדולים על קידום התוכנית והמדינה היא המרוויחה הגדולה, שכן בהתאם להסכם בין המדינה לבין המנהלים של הגוש הגדול, המדינה זכאית ל-50% מהזכויות של בעלי הקרקע הפרטיים בתוכנית בתמורה לפינוי השדה.

"עורכי הדין מעריכים כי מדובר בזכויות בשווי של מיליארדי שקלים. המדינה מרוויחה עקב הקצאת זכויות מסחריות ודיור בהישג יד ללא כל תמורה לבעלים מאחר והוועדה אף דחתה את התנגדויות הפרטיים כי אין להעניק למדינה זכויות להן שווי כלכלי גבוה, ללא תמורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים