עיריית פ"ת: "הממשלה אומרת שיש תקציבים - אבל ברכבת לא עונים לטלפונים"

העירייה הגישה מסמך שכולל פתרונות תחבורה במסגרת התנגדות לתוכנית הוותמ"ל לכפר סירקין, אבל לטענתה לא קיבלה מענה ■ השופטת קבעה כי המתכננים, העירייה והתושבים ינסו להגיע להבנות בנושא ■ בהוד השרון חלה התקדמות בתוכנית המתאר

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פתח תקווה
פתח תקווהצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בלוד לעניינים מנהליים, דנה השופטת ורדה מרוז בעתירה שהגישו תושבי כפר סירקין והעמותה להגנה על עתיד כפר סירקין נגד אישור תוכנית הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור) לכפר סירקין.

במסגרת התוכנית יתווספו כ-8,500 דירות לפתח תקווה. העתירה עוסקת בדרישה שמתן היתרי בנייה במסגרת תוכנית הוותמ"ל יהיה תלוי בעבודות הפיתוח ופתרונות תחבורה. כלומר, הרשות המקומית לא תספק היתרים אם תשתיות התחבורה לא יפותחו בקצב הנדרש.

עיריית פתח תקווה הצטרפה בדצמבר לעתירת התושבים, לאחר שבמקור עמדה לצד משרדי הממשלה, בטענה כי היא לא מוכנה להסתפק רק בצוות מלווה שיבטיח את התקדמות פרויקטי התחבורה. בעירייה דורשים לעגן את הפרויקטים בתוכנית הוותמ"ל ולעכב היתרי בנייה בהיעדר התקדמות בעבודות הפיתוח.

בדיון שהתקיים לפני שבוע אמר עו"ד גיל זילבר, המייצג את עיריית פתח תקווה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה פ"ת, כי "העירייה הגישה מסמך שכולל 56 פרויקטים תחבורתיים שלשיטתה יכולים לפתור את בעיות התחבורה באזור, אך אין עיגון בתוכנית. היו פגישות בנושא ויש תקציבים, אבל כולנו מכירים את המציאות".

זילבר הזכיר כי האינטראקציה בין כלל הגופים האמונים על תכנון וקידום תשתיות התחבורה לא מתקדמת כמתוכנן ולכן בעיריית פתח תקווה מעוניינים לעגן את קצב הוצאת ההיתרים לבניית דירות במסמכי התוכנית. "יש סתירה בין האמירה של משרדי הממשלה שהכל נפתר ויש תקציבים, למה שקורה מאחורי הקלעים", אמר עו"ד זילבר. "במהלך התכנון אנחנו רואים שברכבת לא משתפים פעולה ולא עונים לטלפונים".

עו"ד שגיב חנין, שמייצג את ועד תושבי כפר סירקין, אמר כי "צוות מלווה זה לא הפתרון. אם לא ניתן לראות שלביות בתוכנית ולהבין איך עומסי התחבורה נפתרים, אז מה הטעם? צריך לכתוב ברור - תנאי לבנייה זה שדרוג תחנת הרכבת וחניון מהיר. אם דיברו על שלביות, למה לא מיישמים? צוות מלווה הוא לא גוף סטטוטורי".

עו"ד חנין הסביר כי "מתכננת המחוז אומרת שיש סל של פתרונות ולכן יש התנגדות לקביעת תנאים קשיחים בתוכנית. לתושבים יש בעיה עם זה כי כבר היום ישנם דרכים להתגבר על שלביות שמעוגנת בתוכנית, בהליך של הוצאת הקלות. מדוע פה לא נוהגים כך? מדוע פה החליטו לא לקבוע את סל הפתרונות ולהשאיר הכל לצוות המלווה?"

עו"ד אורי קידר, שמייצג את הוותמ"ל ואת רמ"י, טען כי "התוכנית לכפר סירקין היא תוכנית שמשתלבת עם מדיניות ממשלתית להגדלת היצע הדיור ומלחמה במשבר הדיור. תפישה של שלביות קשיחה לא מתאימה לתוכנית הזאת, כמו גם להרבה פרויקטים מורכבים הדורשים תשתית מורכבת". קידר הוסיף כי "ועדה מקומית פתח תקווה הגיעה שלוש פעמים לבית המשפט בגלל המתחם הזה. לכל אחד יש את האינטרסים שלו. לאיש מהוותמ"ל אין כוונה להוביל לפגיעת הציבור".

השופטת מרוז החליטה בתום הדיון להשיב את כל הצדדים להידברות חוזרת לפני שבית המשפט יכריע בנושא וקבעה כי עד ל-29 במארס יעדכנו הצדדים את בית המשפט אם הגיעו להסכמה על עיגון קריטריונים מסוימים בתוכנית. המשמעות היא שהצדדים יידרשו להכניס תיקונים בתוכנית כדי להגיע לעמק השווה".

התקדמות בתוכנית המתאר בהוד השרון

בתוך כך, נרשמה התקדמות בתוכנית המתאר של הוד השרון, לאחר שעמדה במוקד של מאבק משפטי. ראש העיר, אמיר כוכבי, שתמך בהתנגדויות התושבים לתוכנית המתאר, עירב בשבועות האחרונים את יו"ר מטה הדיור, זאב בילסקי, וקיים מגעים עם נציגי הוועדה המחוזית במטרה להכניס לתוכנית התניות הקשורות לתחומי התשתיות, בעיקר בתחום התחבורה, שיבטיחו שבניית הדירות המתוכננות תהיה מתואמת עם קצב פיתוח תשתיות תחבורה.

לאחר מספר ישיבות בין נציגי הוועדה המקומית, הוועדה המחוזית וועד הפעולה, הוצגה ההסכמה בין הצדדים בפני בית המשפט העליון. בין היתר הוחלט לאפשר לעיריית הוד השרון להכין מסמך יישום לתוכנית המתאר בשיתוף עם ועד הפעולה, מהלך שיאפשר לשנות את התוכנית גם לאחר אישורה. במסגרת ההסכמות בין הצדדים הוחלט להוסיף מספר מגבלות לתוכנית המתאר, ובהן חובת בדיקות תחבורתיות מקיפות לכל תוכנית שכוללת יותר מ-200 יחידות דיור. בנוסף, התיקון מאפשר לייצר הגבלות שלביות במסגרת קביעת תוכניות מפורטות על ידי הוועדה המקומית. עוד הוסכם בין הצדדים להסמיך את העירייה להכין מסמך ליישום תוכנית המתאר, שיקבע סדרי עדיפויות בפיתוח העיר.

ראש העיר הוד השרון, אמיר כוכבי, אמר כי "יצרנו פתרון שסיפק את המתנגדים לתוכנית המתאר, והשארנו במסלולה תוכנית שגם אם תשתנה בהמשך תיתן לוועדה המקומית את הכוח שהיא צריכה מול גופי תכנון ארציים במאבק על העצמאות התכנונית ושימור המרקם העירוני. זהו הישג משמעותי לוועד הפעולה ואני רוצה להודות לכל תושבת ותושב שתרמו מזמנם, כספם ומרצם לקידום המאבק על אופייה של העיר. זהו כוחה של קהילה ועם אישור ההסכם הזה, יצרנו ביחד את ההזדמנות להוביל תיקון לשנים".

עו"ד ענת בירן, המייצגת את התושבים, ציינה כי "המאבק בהוד השרון הוכיח שיש לתושבים כוח לשנות, וכי תושבים שמתארגנים ופועלים בנחישות לטובת מטרות ראויות וחשובות יכולים להגיע להישגים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"