דוחים את רוע הגזרה: קיצוץ הפיצויים לחקלאים ידחה עד לאחר הבחירות

כינוס מועצת מקרקעי ישראל נדחה עד לאחר הבחירות ■ המועצה צפויה לאשר קיצוץ בהטבות הניתנות לחקלאים, שינויים בתוכנית מחיר למשתכן ופיצויים מוגדלים לתושבי כפר שלם בתל אביב ■ נציג ההתיישבות במועצה: "לא ניתן לקבל כעת החלטה כל כך רגישה מבחינה פוליטית"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ת"א כפר שלם 2018
צילום: אייל טואג
עדי כהן
עדי כהן

ישיבת מועצת מקרקעי ישראל שהיתה אמורה להתקיים מחר (רביעי), נדחתה בשלושה שבועות - ותתקיים יומיים לאחר הבחירות (4 במארס 2020). בישיבה היו צפויות להתקבל כמה החלטות מהותיות בנוגע למדיניות הקרקעות של המדינה ולפעילותה של רשות מקרקעי ישראל.

בין היתר, כינוס המועצה דרוש לשם אישור התוכנית לצמצום הפיצויים והתמריצים שיקבלו חקלאים עבור השבת קרקעות לבנייה. תוכנית שקידמה רשות מקרקעי ישראל בחודשים האחרונים ונחשפה בתחילת השבוע ב-TheMarker. בשנים האחרונות מנסה המדינה להשיב לידיה קרקעות חקלאיות לצורך הקמתן של שכונות מגורים. עד כה איפשרה המדינהלחקלאים לפנות את הקרקע בתוך 60 יום ולזכות בפיצוי כספי שיחושב לפי גודל השטח, לצד תמריצים מוגדלים, ובהם האפשרות לרכוש 20% מהשטח ללא מכרז. הרשות אף איפשרה לחקלאים למכור את זכותם לצד שלישי.

זכות הייזום - שניתנה לחקלאים בקרקעות בשטח של עד 100 דונם ו-500 יחידות דיור - סייעה למגזר החקלאי, הנאבק על פרנסתו, לבצע בשנים האחרונות עסקות רבות בעשרות מיליוני שקלים. עתה, בהתאם לתיקון במדיניות, יצטמצמו ב-60% זכויות הייזום שיינתנו למושבים ולקיבוצים בפטור ממכרז, הן מבחינת שטח הקרקע והן בכמות יחידות הדיור.

בסדר יומה של המועצה נמצאים גם שינויים והתאמות בתכנית מחיר למשתכן שיש לאשר, הצעה להכפלת התמלוגים שגובה הרשות על החצץ, וכן הצעה למתווה פיצויים חדש ומוגדל לתושבי כפר שלם בתל אביב שאותם מבקשת המדינה לפנות לטובת ההקמה של הרכבת הקלה.

עו"ד עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים ונציג ההתיישבות במועצהצילום: ללא קרדיט

עו"ד עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים ונציג ההתיישבות במועצה אמר בשיחה עם TheMarker כי "ככל הנראה הבינו במועצה שלא ניתן לקבל החלטות שמהותן הכתבת מדיניות המקרקעין של המדינה בתקופה כל כך רגישה מבחינה פוליטית". יפרח הוסיף כי בהתיישבות "מברכים על דחיית הכינוס", וכי ימשיכו "להיאבק למען גיבוש הסכמות עם הרשות לגבי ההחלטה בעניין תנאי ההשבה שלהם זכאים חוכרים חקלאיים".

שי חג'ג'צילום: ללא קרדיט

ליפרח הצטרף שי חג׳ג׳, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, שאמר כי "דחיית הדיון היא המעשה הראוי בתקופה הנוכחית. כפי שאמרנו אין לשנות מדיניות בתקופה רגישה של ממשלת מעבר. מקווה שעד הדיון הבא נקיים ישיבה עם רשות מקרקעי ישראל ונגיע להסכמות".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי הישיבה נדחתה מסיבות טכניות בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008