שפיר זכתה במכרז הענק של צה"ל להקמת מרכזי אספקה בכ-5.5 מיליארד שקל

קבוצת שפיר-אוריין תקים ותפעיל שלושה מרכזי אספקה של צה"ל ב-26 השנים הבאות ■ מניית שפיר עלתה בחמש השנים האחרונות בכ-400% ושווי החברה עלה ל-8.5 מיליארד שקל ■ מניית החברה מזנקת במסחר ב-7%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות הריסה בבסיס צריפין
עבודות הריסה בבסיס צריפיןצילום: דיאנה חננשוילי

שפיר הנדסה, שבשליטת האחים שפירא, וחברת אוריין זכו במכרז הענק של משרד הביטחון להקמת שלושה מרכזי אספקה לצה"ל – כך נודע ל-TheMarker. עלות הפרויקט היא כ-5.5 מיליארד שקל (כולל מענק הקמה שיינתן לשפיר מהמדינה - בסך של 1.25 מיליארד שקל). מניית שפיר עלתה ב-5 השנים האחרונות כ-400%, ושווי החברה עלה ל-8.5 מיליארד שקל. מניית החברה מזנקת 7%. מניית אוריין עולה ב-25%.

קבוצת שפיר-אוריין תקים ותפעיל במשך 26 שנה שלושה מרכזים לוגיסטיים אזוריים עבור משרד הביטחון וצה"ל. שלושת המרכזים שיוקמו (בצפון הארץ, במרכז ובדרום) צפויים להחליף את המערך הקיים המפוזר כיום בבסיסים רבים ברחבי הארץ, שחלקם נבנו עוד לפני קום המדינה, ונוהלו במשך שנים בחוסר תיאום מספק.

מניית שפיר

עבור שפיר, מדובר בזכייה שלישית במגה-מכרז זכייני. היא זכתה באחרונה בסלילת כביש 16 בכניסה לירושלים ובהקמת הקו הבא של הרכבת הקלה בבירה. ההצעה של מנרב-אלקטרה זכתה בדירוג במקום השני אחרי הצעת שפיר-אוריין, ואחריהן קבוצת שיכון ובינוי.

האחים הראל (מימין) וישראל שפירא, שפיר הנדסהצילום: אייל טואג

לפי תנאי המכרז, שהוביל מינהל המעבר דרומה, תוך 90 יום צפוי להיחתם הסכם מפורט בין הצדדים, לאחר מכן מוקצת שנה של תכנון הפרויקט, ביצוע התאמות מול צה"ל וסגירה פיננסית של המימון מול הבנקים. לאחר מכן, ברבעון הראשון של 2021 צפויות להתחיל העבודות. תהליך ההקמה ייארך על פי הערכות כחמש שנים והפעלתו - כ-20 שנה.

המרכזים החדשים יאחדו את מכלול הצרכים הלוגיסטיים של צה"ל (מזון, ציוד לחימה, אמצעים לחירום וכו') במרכז אזורי אחד בעל טכנולוגיה מתקדמת. כדי לצמצם ולייעל את השימוש בקרקע המרכזים ייבנו לגובה, בשטח של יותר מ-250 אלף מ"ר בנוי. ההפעלה כולה צפויה להיות אזרחית, ולהתבסס במידה רבה על רובוטיקה ומכשור מתוחכם.

התכנסות צה"ל לכדי שלושה מוקדים לוגיסטיים תפנה כ-1,800 דונמים - חלק ניכר מהם באזורי הביקוש - מה שיאפשר למדינה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור, שטחים פתוחים וציבוריים ושימושים שונים לרווחת הציבור.

מלבד פינוי קרקעות לבנייה באזורי הביקוש, חשיבותו של המהלך נובעת מהאיזרוח העמוק ביותר שנעשה עד כה בצה״ל: החלק הארי של ההקמה והתפעול ייעשה בשיתוף פעולה עם המגזר הפרטי, ויכלול מימון, תכנון, הקמה ותפעול של המרכזים לתקופה של 25 שנה.

איוש המרכזים יחל ב–2024, והפעלתם המלאה צפויה להיות מושלמת עד 2026.

שש קבוצות עברו את שלב המיון המוקדם למכרז שנערך ב–2018, ובאוגוסט 2019 הוגשו חמש הצעות, בשווי מוערך של בין 6 ל-9 מיליארד שקל על ידי קבוצת שיכון ובינוי, ממן ואלייד; אשטרום, אפקון ופליינג קרגו; שפיר ואוריין; מנרב, אלקטרה וליידוס. כל הקבוצות מורכבות מחברות המתמחות בבינוי ותכנון, ומחברות לוגיסטיקה המתמחות בתפעול המתחמים.

הקמת עיר הבה"דיםצילום: קובי גדעון / לעמ

תא"ל במיל' רון אילוז, מנהל הצעת המכרז מטעם קבוצת שפיר-אוריין, לשעבר קצין הלוגיסטיקה הראשי בצה"ל, מסר ל-TheMarker: "שפיר הנדסה ואוריין פועלות לראשונה יחד בפרויקט BTO בהיקף ובסדר גודל כזה ואנחנו סבורים שנעמוד ואף נקדים את לוחות הזמנים, בעזרת הניסיון והמומחים שגייסנו לטובת תכנון וניהול הפרויקט. אוריין היא חברה לניהול לוגיסטי שתתפעל את המרכזים הלוגיסטיים, ושפיר הנדסה תהיה מי שמתכננת ומקימה את המרכזים, מול דרישות המדינה. סכום ההצעה של שפיר ביחס להערכות צה"ל שהיו גבוהות יותר הוא מאתגר, אבל אני סבור שאפשר לעמוד בו ולבצע באמצעותו עבודה טובה".

ראש מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') איציק כהן: "מדובר ביום משמעותי במיוחד עבורי, כמי ששירת כראש חטיבת הלוגיסטיקה בצה"ל שנים רבות. היום החטיבה מתחברת לעידן הטכנולוגי בהקמת תשתית חכמה, חדשנית ויעילה, שתצעיד את צה"ל עוד שנים קדימה. מינהל המעבר דרומה ממשיך לקדם פרויקטים לאומיים ענקיים, הכוללים פינוי מחנות צה"ל מאזורי ביקוש לטובת בניית יחידות דיור".

ראש אט"ל, האלוף איציק תורג'מן: "הקמת מרכז האספקה האחוד של צה״ל אינה בבחינת עוד שינוי ארגוני, אלא מהווה שינוי מן היסוד של כל שיטת ההפעלה של המענה הלוגיסטי לצבא. היא מעמיקה את השותפות בין צה״ל למשק האזרחי - בשגרה ובחירום. זה עתיד להיות המרכז הלוגיסטי הגדול ביותר במזרח התיכון".

צמצום מסיבי בפרישה של בסיסי צה"ל

שבע החלטות ממשלה שהתקבלו מאז 2005 — מאפשרות את הצמצום המסיבי בפרישה של בסיסי צה"ל ברחבי הארץ, והעברת כובד המשקל דרומה. מלבד הרצון לעודד את פיתוח הנגב, מהלכים אלה מעודדים גם את השתתפותם של חברות אזרחיות בתחום התשתיות, התכנון והבנייה במכרזי הענק, ובכל הפרויקטים המקודמים כיום. עיקר כובד התפעול עובר לפלח האזרחי.

בצד מרכז האספקה האחוד, מקודמים כיום במסגרת המעבר דרומה שלושה פרויקטים: קרית התקשוב הדיגיטלית, שנמצאת בשלבי ההסכמים; בסיס אופק רחב ברמלה, שיחליף את בסיס הקליטה והמיון (בקו"ם) הוותיק בתל השומר; וקרית המודיעין.

חולשת על פרויקטים בתחום התחבורה

שפיר הנדסה דומיננטית בהקמת והפעלת פרויקטי תחבורה משמעותית רבים היום. לאחרונה זכתה החברה בפרויקט הכפלת חניון שפירים הקיים בפטור ממכרז של כ-700 מיליון שקל. כמו כן, שפיר היא המקימה והמפעילה של חניון שפירים הקיים, כביש האגרה ומערך השאטלים המופעלים ממנו לתל אביב בפרויקט "הנתיב המהיר", שנפתח ב-2011. מדובר בכביש אגרה באורך 13 קילומטר המקביל לכביש 1 ממחלף בן גוריון עד לכניסה לנתיבי איילון. זיכיון החברה הוא ל-25 שנה.

חניון הנתיב המהיר בשפירים. בשל הביקוש הרב תיבנה קומה שנייהצילום: רודי אלמוג

החניון הכולל היום כ-2,000 מקומות חניה, צפוי להתרחב ל-1,800 נוספים תוך שלוש שנים.

פרויקטים גדולים נוספים בתחבורה כוללים את הקמת והפעלת כביש 6 צפון, מיזם שנוהל בשיטת מכרז זכייני (BOT) הכולל מימון, תפעול ותחזוקה של הכביש מיקנעם למחלף סומך. הזיכיון של שפיר, באמצעות חברת הבת שלה להפעלת כביש האגרה, ניתן ל-34 שנים החל מ-2015.

שפיר בונה בימים אלו את כביש 16, כביש כניסה חדש לירושלים ממחלף מוצא לשכונות המערביות של העיר.

שפיר זכתה לפני כחצי שנה במכרז הענק המוערך ביותר מ-10 מיליארד שקל, לקו הירוק והרחבות הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים. המכרז נעשה בשיטת PPP, והקבוצה היא זו שתתכנן, תקים ותפעיל את שני הקווים.

בתחום הנמלים, שפיר זכתה ב-2018 ביחד עם "אפקון" בחוזים בגובה של כ-730 מיליון שקל לעבודות בנמל הדרום שמוקם באשדוד. שפיר ביצעה גם כן את עבודות התשתית הימיות לנמל מפרץ חיפ ביחד עם אשטרום, פרויקט בהיקף של כ-4 מיליארד שקל. פרויקטים נוספים שהקימה כוללים את מחלף רעננה דרום, עוקף קריות ומחלף יגור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"