במגדל הספירלה של עזריאלי מנסים להתחכם: מציעים שטח ציבורי בקומה 8 - מתוך 90

חברי מועצת העיר מתנים אישור היתר בנייה של המגדל בהחלטת צוות משותף בנוגע למיקום שטחי הציבור בפרויקט ■ בעירייה דורשים את קומת הכניסה או קומת הגג, בעזריאלי מעדיפים לשמור אותן לעצמם

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית מגדל הספירלה
הדמיית מגדל הספירלהצילום: KPF
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לאחר חודשים של דיונים וההתנגדויות מצד גורמים במנהל התכנון, במשרד התחבורה ומטעם חברי מועצת העיר תל אביב יפו, אושרה היום (ד') בישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תוכנית העיצוב למגדל הרביעי של עזריאלי. בכך מגיע לסופו כל ההליך התכנוני של מגדל הספירלה, בן 90 הקומות, שיוקם בצומת המרכזי ביותר במדינה ובטבורו של מטרופולין תל אביב.

באופן חריג החליטה הוועדה לאשר את התוכנית, אך להתנות את קבלת היתר הבנייה בהחלטת צוות משותף לעירייה וליזם – שיכריע בסוגיית מיקום שטחי הציבור. העירייה רוצה שטחים נגישים ובעלי ערך לציבור – על הקרקע או על הגג, והיזמים לא מוכנים לוותר על הקומות הרווחיות והיקרות ביותר בפרויקט.

במשך כשלושה חודשים דחתה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את תוכניות העיצוב שהגישה קבוצת עזריאלי לוועדה, ודרשה עריכת שינויים, שיבטיחו בעיקר נגישות נוחה וקישוריות טובה בין המתחם לעיר. זאת לאור ההערכות כי מתחם מגדל הספירלה צפוי לארח כ-300 אלף עוברי אורח ביממה. המגדל ימוקם בין נתיבי איילון, דרך מנחם בגין, גבעת התחמושת ורחוב מוזס - וממש מעל תחנות העצירה המתוכננות של הקו האדום של הרכבת הקלה ועם גישה לתחנות רכבת ישראל ולשני קווי המטרו שתחנותיהם מתוכננות במתחם התוכנית.

בדיון היום הצביעו מרבית חברי הוועדה בעדה, ואילו המתנגד היחיד לתוכנית היה חבר המועצה ואיש התקשורת אסף הראל. חברי המועצה שהתנגדו בעבר, השתכנעו הפעם להצביע בעד אישור התוכנית, בגין ההישגים הגדולים והשינויים שנוצרו בתכנית בשבועות האחרונים. אלו נוגעים לשיפור הגישה והקישוריות להולכי הרגל במתחם, הבטחת חופש התנועה בקומות הקרקע והקישוריות לתחנות הרכבת ומסופי התחבורה הציבורית, והתחייבות לתקן סביבתי מתקדם ומשודרג מדרגת LEED GOLD, במקום הסתפקות בתקן נמוך יותר ובחומרים מזהמים יותר.

מחלוקת משמעותית שטרם הגיעה לפתרון ונותרה תלויה בוועדה חיצונית נוגעת לשטחי הציבור במתחם. בדיון היום נקבע באופן חריג כי צוות מיוחד ידון מול נציגי היזם במיקום השטח הציבורי, והסכמת העירייה למיקומו תהיה תנאי מתלה לקבלת היתר הבנייה של עזריאלי.

לפי התוכנית שהגישה קבוצת עזריאלי, החברה התחייבה לשלם לעירייה 21 מיליון שקל כמטלה ציבורית המיועדת לפרויקט קירוי איילון הנמצא בקרבתה, אולם החברה סירבה להפוך את קומת הקרקע או הקומה הראשונה לשטח ציבורי. קבוצת עזריאלי מתעקשת להקצות את שטח הציבור בתכנית אותו היא מחויבת להשאיר פתוח לציבור בקומה 8 במגדל הספירלה.

במכתב של סמנכ"ל ההנדסה בקבוצת עזריאלי לערייה לפני כמה ימים, הוא טען כי הנושא תואם עם אגף הנכסים בעירייה, בראשו עומד אלי לוי.

מנגד, חברי המועצה מתנגדים בתוקף למיקום זה – שאיננו נגיש ונוח לציבור ולא עושה שימוש מיטיב וניצול מרבי של שטח המיועד להיות מרחב ציבור במיקום כה מרכזי.

סגנית ראש העיר תל אביב יפו ציפי ברנד מסבירה כי "אין סיבה ששטחים שכל תכליתם היא להיות לתועלת הציבור - לא יהיו נגישים לציבור עצמו, אלא 'יוחבאו' בקומה 8. היא אינה אפקטיבית בבניין עמוס ולא תשרת את הציבור. בלי שינוי - לא נאשר את ההיתר".

לדברי הראל, "השטח הציבורי יכול להיות בשטחים במפלס הגג ובקומה מעל, דבר שיאפשר לתושבים לעשות שימוש בשטחי הגג של הקניון, בעזרת הפעלת מרכז קיימות או חקלאות עירונית שתקים העירייה. הוחלט כי ההצעה הזו תידון בהמשך. כולי תקווה כי היא תתקבל".

בנוסף מזכיר הראל, כי לפרויקט ישנן חולשות נוספות שעדיין לא נפתרו, בהן החיבור לרחוב מוזס שעדיין נותן עדיפות לרכב הפרטי על פני הולכי הרגל. "הגיע הזמן להתחיל לתכנן עם הפנים למזרח העיר ולא רק למערב. היה עדיף להערכתי לוותר על מעבר החציה, להוריד את הרכבים למפלס התחתון, ולאפשר מעבר רציף להולכי הרגל שיגיעו בעתיד מקווי הרכבת וקירוי איילון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט