הזיגזוג של עיריית פתח תקוה: עתרה נגד תוכנית הענק בסירקין

חזית משותפת: העירייה והתושבים עתרו לבית המשפט: "התוכנית היא תולדה של הליך תכנוני פגום" ■ בעירייה מעוניינים בעיגון לוחות זמנים משמעותי: התניה של התקדמות בבנייה של דירות בפיתוח והקמה של תשתיות התחבורה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית התוכנית במתחם סירקין
הדמיית התוכנית במתחם סירקיןצילום: משרד ארי כהן אדריכלים
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ראש עיריית פתח תקוה, רמי גרינברג, הצהיר רק באחרונה כי יש לתת אמון במשרד התחבורה ובגופי התכנון בכל הנוגע לתוכנית הענק שהמדינה מקדמת בסירקין. אך כעת נודע כי העירייה שינתה את עמדתה שוב והגישה עתירה מינהלית נגד התוכנית, לצד עתירה נוספת שהגישו תושבים המתנגדים למהלך. הדרישה: לעצור ולתקן את התוכנית שאינה מבטיחה פתרונות תחבורה ועלולה לגרום "לקטסטרופה תחבורתית", לשון העתירה.

אגודת כפר סירקין והעמותה להגנה על עתיד מחנה סירקין הגישו לבית המשפט המחוזי בלוד עתירה מינהלית, נגד הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל), רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועיריית פתח תקוה. העתירה עסקה בתוכנית כפר סירקין לבניית כ-8,500 יחידות דיור (בשלב הראשון) וכ-270 אלף מ"ר שטחי תעסוקה על קרקע מחנה סירקין המתפנה. מדובר באחת מתוכניות הדגל של הוותמ"ל, והיא אושרה בשבוע שעבר ההתנגדויות הרבות שעוררה.

עמותת תושבי סירקין מפנה בשנה האחרונה אצבע מאשימה גם כלפי העירייה, תחת הנהגתו של ראש העיר גרינברג, שלא עמדה לצד התושבים בהתנגדותם להפחתת הבנייה בתוכנית ומציאת פתרונות תחבורה לאזור הפקוק גם ככה. ואולם, כעת העירייה הגישה בעצמה עתירה מנהלית נגד התוכנית המקודמת – לאחר שהיתה צד בקידומה.

פקקי תנועה באזור סירקין בפתח תקוהצילום: עופר וקנין

"החלטת הוותמ"ל לאשר את תוכנית מועדפת לדיור לרובע סירקין בטלה ומבוטלת מאחר שהיא חורגת מתחום הסבירות ומהווה תולדה של הליך תכנוני פגום", נכתב בעתירה המינהלית שנכתבה על ידי עו"ד גיל זילבר מטעם עיריית פתח תקוה.

עוד נכתב בעתירה כי "העירייה אינה מתנגדת לעצם תכנונו של מתחם סירקין והקמת הרובע החדש, שגודלו כגודלה של עיר קטנה, אלא כי על מזבח מהירות אישורה של הבנייה האדירה המתוכננת, הוקרבו עקרונות יסוד של המשפט המינהלי כמו גם עקרונות יסוד תכנוניים שאם לא יתוקנו – תהיה זו בכיה לדורות לפתח תקוה ולסביבותיה".

העירייה דורשת מהמדינה לעגן בלוחות זמנים את עקרון השלביות המתנה את התקדמות בניין יחידות הדיור בהתקדמות פיתוח והקמת תשתיות התחבורה ליציאה מפתח תקוה וגישה לשכונה. הניסוח הנוכחי של התוכנית מתיר לעירייה לעצור את התקדמות הבנייה רק לאחר 4,000 היתרי בנייה שיונפקו, במידה שפיתוח תשתיות התחבורה הנדרשות שהובטחו לעיר לא ימומש, ותולה את השלביות בהחלטת מנכ"לית משרד התחבורה והממונה על התקציבים באוצר.

אסון עירוני

ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברגצילום: אייל טואג

נראה שבעירייה מעוניינים בעיגון לוחות זמנים משמעותי מראש - אף שרק לפני כשבועיים התבטא ראש העיר גרינברג אחרת בריאיון ב-TheMarker, ודחה את הטענות כי מתכונת השלביות הנוכחית המקודמת בתוכנית היא בעייתית. "החלטת הוותמ"ל קבעה במפורש שהתפתחות הבנייה תהיה כפופה להתפתחות הפרויקטים התנועתיים", אמר גרינברג. "זה לא נכון שהשלביות לא אומרת כלום, זה אומר המון. ובכל מקרה, צריך לזכור שאני זה שנותן היתרים בשכונה. אם אנחנו נראה שאין התקדמות, אנחנו נעצור את ההיתרים. חוץ מזה, לא כולם בממשלה נוכלים ושקרנים, ואני מאמין שלא רוצים לעבוד עלי, ולהגיד מאחורי הגב, 'נבנה להם דירות ונתקע אותם בלי תשתיות'".

עתה נכתב בעתירה כי "קטסטרופה תחבורתית צפויה להתרגש עם מימוש הבנייה במתחם סירקין... ואולם הצוות המלווה שקבע הוותמ"ל להכנת מסמך השלביות יורכב כולו מנציגי המדינה, יוכן הרחק מעיני הציבור, לא יהיה בעל תוקף סטטוטורי ויהיה ניתן לסטות ממנו ללא קושי".

מהעירייה נמסר: "בנושא שלביות הבנייה, הרשות דורשת לעגן זאת כבר עכשיו בהוראות התכנון ולא שיהיו נתונות לצוות מטעם המדינה כפי שדורש הוותמ"ל".

בנוסף, עיריית פתח תקוה מבקשת לכתר את תקציבה ולהבטיח שלא תפגע במקרה שיהיו תביעות פיצויים מצד תושבי העיר בנוגע לקידום התוכנית ופגיעה בזכויותיהם. בעניין זה נמסר מטעמה כי "הרשות אינה סוברת כי יש נפגעים מהתוכנית. עם זאת, ככל שיתקבלו תביעות בנושא, תדרוש הרשות כי המדינה תספוג את הפיצויים הנלווים".

במסגרת העתירה המינהלית דורשת העירייה גם להרחיב את אפשרויות הניצול של הפארק העירוני המתוכנן באזור, המאפשר ניצול אפקטיבי של 80 דונם בלבד, על ידי צמצום ואיחוד התשתיות המתוכננות לעבור בשטח הפארק. מהעתירה שהגישה העירייה עולה כי "הפארק העירוני שתוכנן לשימושים ציבוריים אינטנסיביים הופך לתקרה ריקה וחפה משימושים שתקום על תשתיות תת-קרקעיות אדירות שלא יאפשרו כל פיתוח במפלס הקרקע".

בעתירת התושבים שהוגשה על ידי עו"ד שגיב חנין ועו"ד חן אסלן נכתב כי לתוכנית ותמ"ל סירקין צפויות השלכות הרסניות: "אסון אורבני של ממש, מהלך תכנוני כושל, פזיז ולא אחראי. הכוונות להגדלת היצע יחידות הדיור במרכז הארץ טובות – אולם הביצוע כושל", נכתב. "התוכנית משליכה את יהבה על פרויקטי תחבורה חיצונית לשטח התוכנית כפתרון לכשל התחבורתי הצפוי, והתוכנית מתעלמת מכך שמדובר בפרויקטים תחבורתיים הנמצאים בתחילת דרכם הסטטוטרית ומימושם בשלב זה אינו ודאי כלל... נזקי התוכנית יגרמו לפגיעה באיכות חייהם של אזרחי היישובים הסמוכים אלעד, ראש העין, יהוד ועוד".

עוד מזכירים התושבים כי התוכנית הנוכחית איננה היחידה ואחריה ישנם שלבים נוספים לעוד 4,000 יחידות דיור ממזרח למתחם המקודם עתה בוותמ"ל.

מהעירייה נמסר כי "ראש העיר פועל ביתר שאת על מנת שפתח תקוה תזכה לקבל את המקסימום הניתן מהתוכנית שקודמה על ידי גורמים ממשלתיים עוד במהלך הקדנציה הקודמת. בסל הפעולות נותר לדאוג כי תושבי האזור ותושבי העיר בכלל יקבלו את הפתרונות הטובים ביותר ממשרדי הממשלה המעורבים בתכנון ובביצוע הכולל. כפי שניתן להבין מהפעילויות השונות שהעירייה יזמה בנושא, בנקודות שבהן אין שביעות רצון מירבית, ראש העיר נאבק בכל הכלים העומדים לרשותו כדי לתקנן ולהביא את התוצאה הרצויה עבור התושבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט