דירות יוקרה וירידה למפלס הרחוב: עיריית תל אביב תדון הערב בתכנון כיכר אתרים

מהנדס עיריית תל אביב יציג לציבור את עקרונות מסמך המדיניות שיתווה את תוכנית הבנייה בכיכר אתרים - אחת מפנינות הנדל"ן היקרות בישראל ■ העירייה תשתמש בהענקת זכויות בנייה למגורים ככלי להגברת הכדאיות של הפרויקט

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיכר אתרים בתל אביב
כיכר אתרים בתל אביב. ללא ספק האומללה ביותרצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מהנדס עיריית תל אביב, אודי כרמלי, וצוות תכנון מרחב מערב יציגו הערב (ד') את עקרונות מסמך המדיניות שיתווה את התוכנית ומגבלות הבינוי לכיכר אתרים - אחד ממוקדי העניין וסלעי המחלוקת המדוברים ביותר בקרב תושבי תל אביב. שאלת הבנייה במקום שגררה מחלוקות תכנוניות ודיונים על זכויות הבנייה באחת מפנינות הנדל"ן היקרות בישראל.

ל-TheMarker נודע כי בעיריית תל אביב בוחנים את האפשרות לתת ליזם לממש את הזכות לבנייה למגורים ב-70% מתוך כלל זכויות הבנייה בתוכניות. זאת, כדי שתיווצר כדאיות כלכלית שתאפשר לממן את הגבהת השיקוע של הכביש הקיים, כך שיגיע לגובה מפלס הרחוב. כיום, הגישה לים באתר היא דרך כיכר להולכי רגל, ומתחתיה עובר כביש שקוע - שאותו, ככל הנראה, מבקשים גורמי התכנון לאחד עם הרחוב.

שלט מחאה נגד תוכניות הבנייה בכיכר אתריםצילום: מוטי מילרוד

לפי ההערכות, ראש העיר, רון חולדאי, תומך גם הוא בהגבהת השיקוע - מהלך הנדסי מורכב, שצפוי לעלות כמה עשרות בודדות של מיליוני שקלים. להתייקרות עבודות פיתוח הקרקע והתשתיות בעקבות השיקוע יכולות להיות שתי משמעיות: האחת היא הגדלה מסיבית של זכויות הבנייה למגורים, במטרה לייצר תמורות גדולות ליזמים - שיממנו את עבודות ביטול השיקוע; או לחילופין, העירייה תוכל להכניס יד לכיס ולשאת בחלק ניכר מהעלויות.

היזמים קיבלו זכויות בנייה למגורים

כיום כמחצית מזכויות הבנייה בכיכר אתרים נמצאות בידי קרן JTLV נכסי עידית שבשליטת עמיר בירם ואריאל רוטר. ביולי, ועדת העררים דנה בערר שהגישו היזמים על החלטת הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הוולחו"ף), שקבעה כי יש להגביל את הבינוי ל-25 קומות וכי השימושים יהיו מלונאיים בלבד. ועדת הערר דחתה את בקשת היזמים להגדיל את הבינוי - אף שתוכנית המתאר החדשה של העירייה, שאושרה לפני כן, דווקא איפשרה ליזמים למצות זכויות בנייה של עד 40 קומות. מנגד, בדיון האחרון נעתרה ועדת הערר לבקשה להרחיב את אופי השימושים המותרים במבנים, ואישרה גם שימוש למגורים. זאת, כדי לאפשר להגדיל הכדאיות הכלכלית של היזמים לבצע את הפרויקט.

בדיונים שהתקיים בוולחו"ף בפברואר, טענו היזמים כי עלות הגבהת שיקוע הכביש תייקר משמעותית את הפרויקט, ועל כן בינוי של 25 קומות שרובן למלונאות אינו כלכלי. בשל כך ניתנה להם האפשרות להרחיב את השימושים. ואולם היקפן של זכויות הבנייה למגורים ייקבע בהכרעת הוועדה המקומית של עיריית תל אביב, ותשפיע על אופן הבינוי ועל הצביון העירוני.

"נאמר לא למכירת החוף לעשירים"

המפגש הערב לא מיועד לקבלת החלטות אלא להתייעצות עם התושבים, כחלק מהליך מקובל של שיתוף ציבור. העירייה צפויה להציג את עקרונות התכנון שינחו את היזמים להגשת תכנית, ולדון גם בהיבטים רחבים של פיתוח אזור המרינה ובריכת גורדון.

עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "זה הזמן שלנו להיאבק ולומר לא לסלילת כביש סואן שיפריד בין שדרות בן גוריון והים, וכן למעבר רציף והמשכי לים ללא כבישים או מעברי חציה. נאמר לא למגדלים על קו החוף, הצללה דורסנית ומפלי רוחות. נאמר לא למגורי יוקרה על קו המים ומכירת חוף הים לעשירים בלבד, ולא לגזילת שטחי ציבור ומכירתם לכל המרבה במחיר".

ציפי ברנד, סגנית ראש עיריית תל אביב שהיתה מעורבת במאבק על כיכר אתרים, מסרה: "אגיע הערב יחד עם התושבים למפגש שיתוף ציבור תכנוני שיזמנו יחד עם גורמי המקצוע העירוניים, הדרג הבכיר בעירייה, היזמים והתושבים כדי לשמוע, להשמיע ולשאול את כל השאלות החשובות. העירייה ניגשת לנושא בראש פתוח וברגישות יתרה, ובכוונתי להמשיך לוודא שכך יהיה לאורך ההליך התכנוני כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?