מכה לעיריית תל אביב: לא תוכל לגבות ארנונה יקרה יותר מדירות Airbnb

בעירייה ביקשו להעלות את התעריף מ-52 שקל למ"ר בשנה ל-124 שקל, בניסיון להפחית את התופעה ■ בממשלה דחו את המהלך, למרות הטענות שהדירות גורמות לעלייה בדמי השכירות ופוגעות במלונאים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דירת Airbnb בתל אביב
דירת Airbnb בתל אביבצילום: airbnb
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

משרד הפנים הודיע לעיריית תל אביב-יפו על דחיית בקשתה להעלות את תעריף הארנונה לדירות Airbnb. משרד הפנים התנגד למהלך, שהיה מייקר את הארנונה לדירות מגורים המשמשות ליותר מ-90 ימים בשנה דירות נופש.

"ההגדרה המבוקשת של עיריית תל אביב - הוספת סיווג של דירות נופש לפרק בניינים המשמשים למגורים - אינה ברורה. לא ברור מהם התנאים להחלת סיווג זה על הנכס. בנוסף, משמעות הבקשה היא העלאה ניכרת החורגת מהגבלת הקווים המנחים של התעריף המבוקש לעומת התעריפים הקיימים למגורים", הוסבר במכתב ששלח משרד הפנים לעיריית תל אביב.

ביולי אישרה מועצת העיר את ההחלטה על הגדלת התעריף לדירות Airbnb מ-52 שקל למ"ר בשנה ל-124 שקל. מאז, המתינה המועצה לאישור שרי הפנים והאוצר. המטרה היתה לה להפחית את הדירות המוסבות ל-Airbnb. בממשלה דחו את הבקשה, למרות הטענות שדירות אלה גורמות לעלייה בדמי, מצמצמות את מלאי הדירות להשכרה ארוכת טווח ופוגעות במלונאים.

בעיריית תל אביב ביקשו להגדיר דירות Airbnb ככאלה שיימצאו פועלות באופן מסחרי לטובת נופש במשך יותר מרבע מהשנה. העירייה העריכה בעת הבקשה למשרד הפנים כי יש יותר מ-7,000 נכסים כאלה בעיר, והודיעה כי תפתח מערכת למעקב ואיתור שלהם.

לפי אומדנים אופטימיים של העירייה, השינוי בתעריף היה יכול להניב לה הכנסות של כ-24.5 מיליון שקל בשנה - לו היתה מצליחה לאתר ולהוכיח כי הדירות משמשות בעיקרן להשכרה לטווח קצר.

דירות Airbnb נתפשות בתל אביב כמי שמכרסמות תדיר בהיצע הדירות המוצעות בשוק השכירות. נטען כי הן גורמות לשינוי בצביון שכונות המגורים, כמו למשל באזור כרם התימנים ושוק הפשפשים. התפשטותה המהירה של Airbnb בעיר נתפשת גם כאחד הגורמים המתדלקים את התייקרות השכירות - גם בשכונות שאינן במרכז העיר, כמו שפירא.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "נושא דירות מגורים המושכרות לתקופות זמן קצרות, כדוגמת Airbnb, מתרחב בשנים האחרונות בעיר תל אביב-יפו ומהווה בעיה אורבנית שהולכת ומחמירה. הפתרון המלא אמור לבוא דרך רגולציה של המדינה, בדומה לערים רבות בעולם, כאשר הטלת ארנונה כפולה היא צעד בכיוון הנכון, אף כי ברור כי לא תפתור את כל הבעיה בכללותה. היינו מצפים ממשרד הפנים שיבין את הפגיעה הנגרמת עקב כך לאורח החיים של התושבים בפרט ולמחירי הדיור בשוק השכירות בכלל.

"בכל מקרה, נוכח תשובת משרד הפנים, הגישה העירייה בשנית את הבקשה במסגרת צו הארנונה לשנת 2020 ואנו מקווים שמשרד הפנים יבין את חשיבות הנושא ויאשר בהתאם להגדרה את החיוב המוגדל עבור דירות אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש