בגלל הבחירות - רק 40 אלף דירות שווקו, ואין תחליפים לתמ"א 38

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל: "2019 הייתה שנה קשה של שתי מערכות בחירות" ■ המשנה ליועמ"ש התייחס לשימוש בקרקעות משלימות בהתחדשות עירונית בפריפריה: "מחכים לממשלה שתקום ותיישב את השיח והמחלוקת. רמ"י מתנגדת ומועצת מקרקעי ישראל תומכת. יש שיח בשני קולות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
מנכ"ל רמ"י, עדיאל שמרון
מנכ"ל רמ"י, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"2019 הייתה שנה של שתי מערכות בחירות, ושיווקנו רק 40-35 אלף יחידות דיור בעסקות שנחתמו, ובמכרזים הגענו לכ-50 אלף יחידות דיור משווקות - בהשוואה לכ-70 אלף יחידות בממוצע ששווקו בכל אחת משלושת השנים האחרונות. זו הייתה שנה קשה", כך אמר היום עדיאל שמרון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בכנס עיר הנדל"ן באילת.

בפאנל שעסק בניהול משאב הקרקע כפתרון למשבר הדיור, הסביר שמרון כי "בציבור סבורים שאנחנו מחזיקים ב-93% מאדמות הקרקע. אבל כמה מהן זמינות? בלי שטחי האש שמהווים 13.9 מיליון דונם מכלל הקרקעות במדינה ובלי אדמות קק"ל, קרקעות חקלאיות ובניכוי כל האדמות המתוכננות, השטחים הפרטיים והבעלויות של הרשויות המקומיות - אנחנו מחזיקים כיום רק ב-7% משטחי המדינה, כ-1.59 מיליון דונם".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שמרון סבור שמלבד ההתחדשות העירונית שמהווה כלי כדי לייצר מענה לביקושים באזורי הביקוש במרכז הארץ - שם היצע הקרקעות הפנויות העומדות בידי רמ"י מוגבל, הפתרון לניהול משאב הקרקע נמצא גם בפינוי וייעול השימוש בקרקעות שעליהן יש חסמים רבים, והן נמצאות באזורי הביקוש – כמו בסיסי צה"ל ושדה דב שמפונה בימים אלו.

ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"שצילום: אוליבייה פיטוסי

"דרך הנחות על הקרקע אנחנו יכולים להשפיע הרבה יותר על מצוקת הדיור כמו גם דרך ייעול השימוש בקרקע", אמר שמרון. הוא התייחס לפינוי מחנות צה"ל ופיתוח מאקרו כלכלי של קרקעות שלגביהן התגלעו סוגיות של זיהום והגנת סביבה. "עוסקים בהסרת חסמים בזיהומי קרקע כדי להתיר קרקעות. באפולוניה אנחנו מטהרים את הקרקע במיליארדים ומבצעים פרויקטי תשתיות בהיקפי ענקיים. במפרץ חיפה היינו אחד השותפים בטיהור הקרקע בשווי כולל של כ-1.5 מיליארד שקל. מימנו 360 מיליון שקל לפינוי שדה התעופה באילת. זה כסף שאנחנו מוציאים, ויחזור משיווקי קרקע. לנו יש יכולת להשתמש בכספים כדי לפנות ולפתח קרקע".

כשנשאל על פעילות הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור - תוכנית ממשלתית להאצת היצע הדירות בישראל) אמר שמרון, כי למרות הביקורות הקשות על פעילותה האגרסיבית, על התכנון הדורסני ללא הליכי שיתוף ציבור מספקים ובלי התאמה מספקת לתוכניות קיימות: "הוותמ"ל מוליד אלפי יחידות דיור לא רק על הנייר אלא גם בפועל. יש 20 אלף. כל אשקלון נבנית על ותמ"ל, כל אור יהודה נבנת על הותמ"ל. בלי הותמ"ל לא יהיה לאנשים איפה לגור בארץ".

ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש העוסק בתחום הנדל"ן, אמר בכנס עיר הנדל"ן: "אני חושב שהוותמ"ל מיצה את הצורך שלו. יש לו מקום להישאר בכל הנוגע לרשויות הערביות ולהתחדשות עירונית, אבל אין צורך בוותמ"ל לטובת תכנון על קרקעות "ריקות".

"יש כמה מקומות שזה יעיל". חיים אביטןצילום: עופר וקנין

"התמ"א לא תמה"

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אמר בפאנל שעסק בהחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לעצור את תמ"א 38, כי "התוכנית תפסה תאוצה בשנים האחרונות, ועל פי המספרים הקיימים בידי הרשות להתחדשות עירונית, יש היום 80 אלף דירות בשלבים שונים של תמ"א 38. התוקף של התוכנית היה אמור להיות עד מאי 2020 אנחנו מבינים את המשמעות והחשיבות של התוכנית, ולכן המלצנו לא להפסיק את תמ"א 38 באופן מיידי אלא להאריכה לשלוש שנים - במהלכן יצאו גם הוראות מעבר, ורשויות שירצו בכך יוכלו להמשיך את התוכנית עד 2025. התמ"א לא תמה. ברמלה לדוגמא, בתוכנית שהוגשה לותמ"ל של כ- 2,000 יחידות, יש כמה בניינים שסומנו כחיזוק בתמ"א 38. יש כמה מקומות שזה יעיל".

בהקשר זה התבטא קמיניץ בדיון מקביל, ואמר כי במשרד המשפטים בוחנים היבטים משפטיים של שימוש בקרקעות משלימות כגורם מאיץ לתהליכי התחדשות עירונית באזורים שבהם אין כדאיות כלכלית מספקת, במיוחד בפריפריה. לדבריו, "אנחנו מחכים כבר לממשלה שתקום ותיישב את השיח והמחלוקת הקיימת כיום, כאשר רמ"י מתנגדת למהלך הקרקעות המשלימות, ומועצת מקרקעי ישראל מנסה להניע אותו. יש כרגע שיח בשני קולות".

במהלך הדיון ציינה איילת רוסק, מנכ"לית מכלול העוסקת במימון פרויקטים בתחום התחדשות עירונית, כי כיום כ-1,500 יזמים בונים 1,800 פרויקטים בהיקף כספי של 20 מיליארד שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?