התוכנית שתתקע את פתח תקוה? אושרה הקמת 8,500 דירות בסירקין

התוכנית כוללת רובע מגורים חדש, ובו מלבד דירות גם שטחי מסחר ותעסוקה ■ המתנגדים הודיעו כי בכוונתם לעתור לבג"ץ: "את פירות הכישלון התכנוני יאכלו תושבי פתח תקוה והאזור"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחנה סירקין
מחנה סירקיןצילום: זאב שטרן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) החליטה לאשר את תוכנית הבינוי בשטח מחנה סירקין בפתח תקוה - שלה הוגשו 24 התנגדויות בשמם של מאות.

התוכנית ממוקמת בחלקה המזרחי של פתח תקוה, בסמיכות לשכונת עמישב, בשטח המשמש כיום את מחנה צה"ל סירקין. השטח עתיד להתפנות כחלק ממעבר מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב. התוכנית כוללת רובע מגורים חדש ובו 8,500 יחידות דיור במגוון סוגי בינוי ובגבהים שונים (בין 3 ל-30 קומות), לצד כ-270 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה וכן שני אזורי תעסוקה.

הבינוי הרב ומתחמי התעסוקה שאמורים למשוך תושבים רבים, הביאו להתנגדויות רבות לתוכנית. המתנגדים טוענים כי האזור סובל כבר כיום מבעיות תחבורה, ולכן הוספת עשרות אלפי תושבים תגרום לקריסת התשתיות באזור.

הדמיית התוכנית במתחם סירקיןצילום: משרד ארי כהן אדריכלים

סלילת כבישים והרחבת תחנת רכבת

מתכנני הוותמ"ל טענו בתגובה להתנגדויות כי התוכנית כוללת דרישות לסלילת כבישים שיחברו את שטח התוכנית לראש העין, לכביש 471 דרך מחלף עמישב, ולתחנת הרכבת החדשה שתוקם באלעד. כמו כן, נדרשת הרחבת תחנת הרכבת פתח תקוה-סגולה, שדרוג מחלף עמישב ועוד. בנוסף, הוחלט על הקמת צוות מלווה, שיהיה מורכב מנציגי משרדי הממשלה הרלוונטיים, שיבחון את מנות השיווק האפשריות בהתאם לביצוע התשתיות הנדרשות, בדגש על נושאי תחבורה ציבורית.

במסגרת התוכנית נקבעו הוראות קיימות בבינוי, ובהן שימוש בגגות הבתים לצורך ניצול אנרגיית השמש, עמידת הבינוי בתקן הישראלי לבנייה ירוקה, פינוי אשפה באופן פניאומטי, מיחזור ועידוד הליכה ברגל. מאחר שהתוכנית קרובה לנחלים שילה ומזור, הושם דגש על ניהול מי הגשמים והשהייתם כך שלא ייווצרו הצפות שייהפכו למפגע במורד הנחלים.

פקקי תנועה באזור סירקין בפתח תקוהצילום: עופר וקנין

"עובד באופן לא דמוקרטי"

משה פישר, ראש מטה בינוי שפוי וממובילי המאבק נגד הבינוי בסירקין, הצהיר כי בכוונת התושבים המתנגדים לעתור לבג"ץ נגד החלטת הוותמ"ל וקידום התוכנית. "לצערנו, אנו רואים פעם אחר פעם וכך גם עכשיו שהוותמ"ל עובד באופן לא דמוקרטי ויותר מכך לא אחראי ולא מקצועי, תוך סיכון ממשי של המרחב ורווחת הציבור", הוא טען. "מעבר לציניות ולחוסר שיקול הדעת יש כאן נזק אפשרי בלתי הפיך שאיש ממובילי הוותמ"ל לא יקח עליו אחריות. את פירות הכשלון התכנוני, יאכלו תושבי פתח תקוה והאזור כולו. חזקה עלינו שנאבק למען שינוי ההחלטה הרעה והמוטעית".

סגן הממונה על התקציבים באוצר ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, ציין כי "הוועדה ביצעה היום צעד מרכזי נוסף בדרך להרחבה משמעותית של היצע דירות בלב אזורי הביקוש. התוכנית שאושרה היום בוועדה, לאחר עבודה מאומצת ויצירת הסכמות, מספקת מענה לאתגרים הרבים וכוללת פתרונות תחבורה, שטחים פתוחים, אזורי מסחר ותעסוקה ומבני ציבור שצפויים להביא להקמת רובע מגורים איכותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם