בלי ממשלה: מועצת מקרקעי ישראל האריכה את מחיר למשתכן בשנה

במטה הדיור מעריכים כי הרווח הנקי של הציבור מהתוכנית הוא 13 מיליארד שקל - לאחר שיכלול אובדן ההכנסות למדינה מהתוכנית המוערך ביותר מ-7 מיליארד שקל ■ עד סוף 2019, רק כ-4,700 משפחות יקבלו מפתחות לדירה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
משה כחלון
משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מועצת מקרקעי ישראל, בראשות שר האוצר משה כחלון, החליטה להאריך עד 31 לדצמבר 2020 את תוקפה של מחיר למשתכן. התוכנית זכתה לביקורות רבות על כך שלא הצליחה להשיג את היעד: ירידה משמעותית במחירי הדיור - ואף יצרה עיוותים בשוק. המועצה מסרה כי ההחלטה התקבלה כדי להיענות לצורכי הדיור של ישראל, וכדי ליצור ודאות בשוק, ובאישור היועץ המשפטי גבי גולן.

כחלון אמר: "אני מברך את חברי מועצת מקרקעי ישראל שאישרו את ההחלטה החשובה הזאת, ולא נתנו לפלונטר הפוליטי למנוע את ההחלטה לטובת הזוגות הצעירים. מחיר למשתכן הביאה למהפכה בשוק הדיור, בכך שהעלתה סוף-סוף את הזוגות הצעירים לראש סדר העדיפויות הלאומי. לראשונה זה שנים, לצעירים יש הזדמנות אמיתית לרכוש דירה במחיר הוגן, והם קופצים עליה. אנחנו רואים זאת בנתוני ההרשמה לתוכנית ובנתוני המשכנתאות. אישור הארכת התוכנית על ידי כלל גורמי המקצוע מוכיחה את ההצלחה שלה ואת החיוניות בכך שתימשך".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מנתונים שהציג מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, בפני המועצה הארצית, עולה כי מאז הופעלה מחיר למשתכן, נרשמו אליה 133,526 משקי בית, מהם 8,153 משפרי דיור. כ-65 אלף בתי אב זכו בדירה מתוך כ-72 אלף דירות שהוגרלו עד כה בתשע הגרלות גדולות. 26,712 מהזוכים בהגרלות בחרו בדירה. מתוכם, עד סוף 2019 יתאכלסו רק 4,666 דירות. ההערכה היא כי עד סוף 2020 ימסרו מפתחות לדירות ל-12.5 אלף זכאים בלבד.

בתוך כך, אלפי דירות נדחו על ידי המגרילים בתוכנית ומצויות עדיין בהגרלות המשך, המיועדות גם למשפרי דיור. דירות אלה מצויות בעיקר במקומות שבהם יצרה מחיר למשתכן היצע מוגבר מעל לביקוש כמו בקרית ביאליק, קרית מוצקין ודימונה.

אופקיםצילום: אליהו הרשקוביץ

ההנחה על הדירות במסגרת התוכנית נעה בין 19% ל-25% משווי הדירה, כלומר הנחות של בין 150 אלף שקל ל-700 אלף שקל לדירה, כאשר שווי ההנחה גבוה יותר ככל שערך הקרקע עולה. לפי נתוני מטה הדיור הלאומי, מחיר דירה ממוצעת בשוק החופשי הוא 1.33 מיליון, ואילו מחיר ממוצע בתוכנית מחיר למשתכן מסתכם ב-1.03 מיליון שקל. מכאן שכל משפחה חוסכת בכל תקופת המשכנתא בממוצע כ-337 אלף שקל. בסך הכל, לפי הערכה החיסכון נאמד ב-20 מיליארד שקל לציבור בהוצאות על דיור.

לפי נתוני רמ"י והאוצר, הכנסות המדינה כתוצאה משיווקי מחיר למשתכן מאז החלה התוכנית ב-2015, הן יותר מ-10.5 מיליארד שקל - ואילו הוצאות המדינה על התוכנית מוערכות על ידי החשב הכללי באוצר ביותר מ-7 מיליארד שקל. מתוכם כ-6.2 מיליארד שקל הן ערך ההנחות על הקרקע. מכאן שלפי עבודת המטה, הרווח הנקי לציבור רוכשי הדירות בישראל הוא כ-13 מיליארד שקל. על כל שקל שהוציאה המדינה לתוכנית, הרוויח ציבור הצעירים רוכשי הדירות כמעט 2 שקלים.

שמרון אמר: "תוכנית מחיר למשתכן בשילוב שיווקי קרקע לדיור על ידי רמ"י, בהיקפים שלא היו מעולם, חיסלו למעשה את המחסור שנוצר בשנים הקודמות בקרקע לדיור ויצרו הזדמנות טובה לדיור עבור אזרחי ישראל."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"