למרות ההתנגדות: אושרה תוכנית הענק בקרית אתא

ייבנו 12,500 אלף דירות - שטחי מסחר, משרדים ותעסוקה בהיקף של 1.2 מיליון מ"ר - ובית חולים חדש עם 2,200 מיטות ■ המתנגדים טוענים לפגיעה בשטחים חקלאיים ובקרבה לזיהום של מפרץ חיפה ונערכים להגשת עתירה לבג"צ

גילי מלניצקי
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרית אתא צפון
קרית אתא צפוןצילום: דב קורן אדריכלים
גילי מלניצקי
עדי כהן

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) החליטה היום (ד') על אישורה של תוכנית הענק בקרית אתא - המתעתדת את הקמתן של כ-12,500 יחידות דיור. ההחלטה על אישור התכנית התקבלה על רקע מחאה ציבורית עיקשת שליוותה את גיבושה, כאשר גם אמש פנו פעילים חברתיים במכתב בהול למשנה ליועץ המשפטי ארז קמיניץ בניסיון לעצור את קידומה, ובטענה שהיא נוגסת באלפי דונם של שטחים חקלאיים באופן חסר אחריות.

התוכנית, אותה יזמו רשות מקרקעי ישראל בשיתוף עם עיריית קרית אתא, משתרעת על שטח כולל של כ-6,400 דונם, שמהווה הרחבה לשטחה המוניציפאלי של העיר מצפון לה. מסך יחידות הדיור שנכללות במתחם המגורים העתידי, כ-1,300 יוקצו עבור דירות קטנות שיוקמו במבני מגורים בני 6 עד 18 קומות ו-1,400 יחידות דיור שיוקצו עבור דיור מוגן.

לצד יחידות הדיור, תכנית הענק המונחת על שולחן הוותמ"ל עוד מ-2015, כוללת את הקמתם של שטחי מסחר, משרדים ותעסוקה בהיקף של 1.2 מיליון מ"ר, לצד בית חולים אזורי חדש שיקום – ובו כ-2,200 מיטות.

מחאה ציבורית עיקשת

בתי הזיקוק במפרץ חיפה. "מפעלים שיש להם עיר"צילום: רמי שלוש

משפורסמה התכנית להתנגדויות באוגוסט 2018, הגישו את התנגדויותיהם שורה נרחבת של גופים ובעלי זכויות באיזור - בהם בעלי קרקע, נציגי חקלאים, ארגונים שונים, גופי תשתית ורשויות מקומיות סמוכות. בבסיס ההתנגדות לתכנית עומדת הטענה כי תוכנית הענק תפגע בשטחים החקלאיים שבקרבתה וסביבתה - שכן 6,400 דונם מתוכם יידרשו לעבור הסבה ושינוי ייעוד בעבור יישומה של התכנית.

מרבית ההתנגדויות שהוגשו לתכנית נדחו, אולם בינואר האחרון הוחלט לצמצם את שטחי הפיתוח בתוכנית ולהקטין את מספר היחידות מכ-15 אלף דירות לכ-12 אלף, כפי שהיא מקודמת כיום.

עוד במסגרת התוכנית, אושרה הסבת דרך מהירה לרחוב עירוני, שלאורכו ישולבו נתיב רכבת קלה, לצד שימושי מסחר, תעסוקה ומגורים. לצד זה, התוכנית כוללת תשתיות מהותיות שייתנו מענה לצרכי העיר ורווחת תושביה בהן פארק עירוני ומתחם מסחר, תעשיה אחסנה ותעסוקה.

התוכנית מקצה בנוסף שטחים להקמת מוסד להשכלה גבוהה ובית חולים בנגישות לצירי תנועה ראשיים. תכנון בית החולים נערך בשיתוף עם משרד הבריאות וכולל תשתית ל-2,200 מיטות אשפוז, מתוכן יוקצו מיטות לבית חולים גריאטרי ומיטות לבית חולים פסיכיאטרי.

חלקה המערבי של השכונה מיועד לפארק עירוני אשר יכלול מתקני ספורט ופנאי. תכנון השכונה שם דגש על קרבת המתקנים השונים להולכי רגל, כך שהשטחים הציבוריים בשכונה הינם במרחקי הליכה קצרים למבני המגורים, ושטחי המסחר פוזרו לאורך מספר צירים ראשיים, לצד נגישות לציר רכבת קלה וצירי המטרונית מתוך כוונה לאפשר נגישות גבוהה לתחבורה ציבורית.

"שדרוג העיר והאזור כולו"

סגן הממונה על התקציבים ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצרצילום: אוליבייה פיטוסי

סגן הממונה על התקציבים ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, ציין כי "הוועדה המשיכה גם היום בעבודתה להגדלת היצע יח"ד ואישרה תכנית משמעותית הכוללת 12,500 יח"ד בקריית אתא. התכנית שנעשתה בשיתוף הרשות המקומית, כוללת מלבד יח"ד, גם אזור תעסוקה, דיור מוגן, פארק מטרופוליני, שטחי ציבור וקו רק"ל וצפויה להפוך את קריית אתא לאחת הערים המרכזיות במטרופולין חיפה.

מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, רפי אלמליח, ציין כי מדובר "בתוכנית שנערכה וקודמה בשיתוף פעולה מלא ובתמיכה של ראש העיר קרית אתא, יעקב פרץ. העירייה הייתה שותפה מלאה ופעילה להליך התכנון, דבר אשר תרם רבות להתאמת התוכנית לצביון העיר ולצרכים הנדרשים בה מבחינת תשתית ואוכלוסייה ובכך לתת מענה נכון ככל האפשר לתושבים החדשים והקיימים בעיר. אין ספק כי התוכנית תועיל רבות לשדרוג העיר והאזור כולו, תשפר את כמות יחידות הדיור הזמינות, את היקפי התעסוקה, תספק מענה לצרכי האוכלוסייה במסגרת בית חולים חדש המתוכנן בה, תחזק את כלכליות העיר ותהפוך אותה לעוגן אזורי מבחינות רבות".

"החרבת החקלאות בעמק זבולון"

ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"שצילום: אוליבייה פיטוסי

במטה לבינוי שפוי נערכים להגשת עתירה לבג"צ כנגד החלטת הוותמ"ל. מהמטה נמסר כי "התכנית המקודמת היא יותר מזריית חול לכאורה בעיני הציבור. יש הודעה רישמית של משרד האוצר מהם משתמע במפורש כי לא יקום בית חולים באיזור זה. בתמ"ל 1025 מוזכר מפורשות כי בתקופה הקרובה לא ייבנה בית חולים בתחומי קריית אתא.

"כבר היום יש בקריית אתא 4 תכניות מאושרות כולל תוכנית מאושרת משנת 2014 לבנייתן של 6000 יחידות ועד היום לא נבנתה שם ולו יחידת דיור אחת. בגבעת הכלניות יש תכנית מאושרת של 3000 יחידות שלא נבנתה שם ולו יחידת דיור אחת , וכך גם בשטח המכונה אחוזת מולר שם אושרו לבנייה עוד 800 יחידות שלא נבנה בהם דבר. בינתיים האדמה החקלאית שהייתה שם בכל התכניות עומדת בשיממונה. בנוסף יש בתכנית עוד 827 דונם ללא תכנון! זו זילות איומה של ערכי הקרקע החקלאית זילות שהמנהל ורמ"י מובילים ללא הבנה וללא בושה".

במכתב שנשלח לקמיניץ כתב יו"ר מטה בינוי שפוי משה פישר: "עיצרו את המחטף. הוותמ"ל עושה שימוש פסול לחלוטין בסמכויות שתוקפן פקע כדי לחולל שינוי עצום בהיקף אדיר ולהרוס קרקעות חקלאיות".

המתנגדים לתוכנית סבורים כי התוכנית צפויה "להחריב את החקלאות בעמק זבולון ולפגוע בקניין ובערכי ההתיישבות הכפרית ובחקלאים". בנוסף טוענים כי באזור קיים היצע גדול ולא משווק של דירות בבנייה ותוכניות עתידיות, ואין צורך בתכנון מאסיבי בהיקפים אלו שהביקושים לו דלים. עוד נטען כי מצב איכות הסביבה במפרץ חיפה על רקע הקרבה למפעלים ולתעשיות המזהמות - הוא מהירודים ביותר בארץ, וכי באזור תחלואה גבוהה ולא נעשתה התייחסות מספקת לטיפול בסוגיות סביבתיות ואיכות האוויר בשכונות המתעתדות לקום.

"מטה המאבק לבינוי שפוי" טען במכתבו לקמיניץ, כי הוותמ"ל מנצל את תקופת הביניים של ממשלת ישראל וממשיך לפעול למרות שסמכותו החוקית לפי הוראת שעה להארכתו מאפשרת לו לפעול רק עד אוגוסט 2019: "מאז 7 באוגוסט השנה אין עוד חקיקה או צו שעה שהאריכו את חוק הוותמ"ל ואין כל החלטה של הרשות המחוקקת להארכת פעילות הוועדה.ממשלת מעבר שאיננה נהנית מאמון הכנסת מחויבת לריסון ואיפוק מרבי, במיוחד בטיפול בסוגיות ארוכות טווח המעוררות מחלוקת ציבורית עזה – דוגמאת הרס כל עמק זבולון לטובת תמ"ל 1025. הוותמ"ל מבקש לעשות פעולה אסורה הנוגדת מוסכמות חוקתיות בסיסיות ויש לעצור את המחטף בתקופת בין השמשות הזו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם