10,000 דירות חדשות: הסכם הגג הראשון בישראל להתחדשות עירונית

הותמ"ל אישרה את התוכנית להתחדשות עירונית בשכונת קרית משה ברחובות הכוללת קרוב ל-10,000 דירות חדשות, בהן מעונות סטודנטים, דיור מוגן, דיור להשכרה בהישג יד, ו-470 אלף מ"ר למסחר ותעסוקה ■ אחרי הקמת הממשלה צפוי להיחתם הסכם גג ראשון להתחדשות עירונית בעיר

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
"כרבע ממלאי הדיור הקיים כיום הם מבני השיכונים והרכבות משנות ה-50, והשכונות האלה לא מצליחות להתחדש"
"כרבע ממלאי הדיור הקיים כיום הם מבני השיכונים והרכבות משנות ה-50, והשכונות האלה לא מצליחות להתחדש"צילום: אלון רון
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

כמעט שנתיים לאחר שהופקדה התוכנית בינואר 2018, הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) אישרה היום (ד') את התוכנית הגדולה ביותר בישראל להתחדשות עירונית - בשכונת קרית משה ברחובות. בהמשך מסתמן כי הסכם הגג להתחדשות עירונית הראשון בישראל ייחתם ברחובות, כדי להבטיח את ישימות התוכנית.

התוכנית כוללת פינוי של 1,300 דירות ומבני שיכונים ישנים לטובת הקמת 4,000 דירות חדשות, ותוספת שטחים שעליהם ייבנו עוד כ-6,000 יחידות בקרקעות משלימות שהוקצו לטובת יצירת כדאיות כלכלית לפרויקט. הקרקעות המשלימות הוקצו על ידי רשות מקרקעי ישראל והתוכנית קודמה על ידי הרשות להתחדשות עירונית ועיריית רחובות, ונערכה על ידי משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שטחה של התוכנית כולה משתרע על כ-1,500 דונם בדרום מערב העיר ועליהם יוקמו כ-10,000 יחידות דיור במבני מגורים בני 20-7 קומות, ויכללו עירובי שימושים ובהם שטחי מסחר ותעסוקה בשטח של 470 אלף מ"ר. כמו כן, התוכנית מקצה כ-300 יחידות דיור לסטודנטים, בעיקר עבור אלו הלומדים במכון ויצמן בעיר; הקמת מחלף על כבישים 411/410 ומסוף תחבורה ציבורית בשטח של 14 דונם; כ-120 דונם של שטחים פתוחים וכ-350 אלף מ"ר שטחים למבנים ומוסדות ציבור. חלק מגני הילדים ומוסדות החינוך ישולבו בתוך מבני המגורים בקומות הקרקע.

בימים אלה מתנהלים מגעים מתקדמים יחד עם משרד הבינוי והשיכון להכנת הסכם גג להתחדשות עירונית, שיבטיח את מימוש התוכנית. מדובר למעשה במימוש ראשון של חזון הסכמי הגג להתחדשות עירונית. מתווה ההסכם מתייחס לפיתוח השטחים הציבוריים בתוכנית, כמענה לגידול המסיבי הצפוי ביחידות הדיור. הוא צפוי להוות פתרון לעומס על התשתיות והמוסדות ולהבטיח את הקמת מוסדות הציבור והחינוך החדשים הנדרשים. ההסכם צפוי לשכלל את ההכנסות משיווק יחידות הדיור בקרקעות המשלימות לטובת פיתוח מבני שטחי ציבור, מוסדות ציבור ותשתיות - שהעירייה לא תצליח לשאת בעלויות הקמתן לבדה.

עינת גנון, סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית, מסבירה כי "מדובר בהסכם גג ראשון וייחודי להתחדשות עירונית, שכן בשכונת קרית משה המתחדשת נוצר מודל ייחודי בו הקרקע המשלימה היא חלק מהפרויקט והמשך ישיר של השכונה. ולכן יש הכנסות משיווקי הקרקעות המשלימות שיוכלו לשמש את הקמת מוסדות הציבור והשטחים הציבוריים".

שכונת קרית משה ברחובותצילום: מוטי מילרוד

הקרקעות המשלימות ישווקו ליזמים שיבצעו פינוי-בינוי בתת-חלקות מסוימות, ויקבלו את הקרקע המשלימה בהמשך השכונה בהנחה ניכרת של כ-80%. כך, התקבולים מהתוכנית יהיו כ-20% ממחיר הקרקע שישלם היזם לצד תשלום עלויות הפיתוח, ואלו יצרו מימון לרשות המקומית לטובת השקעה בשטחי ציבור, הקמת מוסדות חינוך ותשתיות בשכונה המתחדשת.

לדברי גנון, ההסכם נמצא בשלבים מתקדמים מאוד וממתין למעשה לכינון הממשלה ואישור השר שימונה כשר הבינוי והשיכון, כאשר הגורמים המקצועיים מעורים במהלך.

עם זאת, לא בטוח שמדובר באפקט דומינו לערים אחרות הממתינות להסכמי התחדשות עירונית היות והמנגנון של הקרקעות המשלימות הסמוכות לא קיים בערים אחרות כמו בת ים, הרצליה, נתניה או פתח תקווה - בהם מקדמת הרשות להתחדשות עירונית מגעים ליצירת הסכמי גג להתחדשות עירונית.

עיריית רחובות הבהירה כי מבחינתה השלב של חתימת הסכם גג עם המדינה הוא צעד מחייב לתהליך התחדשות עירונית ובכדי להבטיח את מימוש התוכנית הגדולה להתחדשות. ראש העיר רחובות, רחמים מלול, מסר כי "לצורך הקמת תשתיות צמודות ותשתיות על, מבני ציבור ומבני חינוך, הקמת פארקים ומגרשי ספורט ועוד, על המדינה לחתום על הסכם גג עם הרשות לכיסוי כל ההוצאות הכרוכות בהקמת השכונה החדשה שנועדה לחדש את התשתיות הישנות ולחזק את העיר. בלי הסכם גג, לא נוכל להתחיל ביישום התוכנית".

לדברי מלול, "זהו פרויקט ההתחדשות העירונית הגדול בישראל - אך טבעי שזהו אינטרס של המדינה להשקיע בו ובתשתיות להגדלת השכונה. אין לי ספק שהפרויקט יהווה דוגמא מאלפת על מנת להתניע את תהליך ההתחדשות העירונית ביתר הרשויות בישראל".

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ויו"ר הותמ"ל אריאל יוצר, ציין כי "מדובר בתוכנית הגדולה ביותר שקודמה להתחדשות עירונית, המייצרת חידוש שלם של המרקם העירוני. לצד גודלה ומורכבותה של התוכנית, התכנון נערך בשיתוף עם התושבים בשכונה וצפוי להביא לשיפור התשתיות, להוספת שטחים ירוקים ושטחי ציבור לרווחת תושבי השכונה ולהגדלת היצע יחידות הדיור. התוכנית אושרה בפרק זמן של כשנה וחצי, לאחר ניסיונות רבים וממושכים לקדם את התוכנית בעבר".

שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון מסרה: "תוכנית הדגל בשכונת קריית משה ברחובות מהווה שיא בפעילות המשרד לקידום תחום ההתחדשות העירונית בישראל".

מהרשות להתחדשות עירונית נמסר: "אלפי המשפחות המתגוררות בשכונה, תקבלנה דירות חדשות וסביבת מגורים טובה, במקומם דירותיהם הישנות, והן מלוות כל העת על-ידי המינהלת השכונתית אשר הוקמה בשיתוף עם שיקום שכונות ועיריית רחובות. המינהלת מספקת סיוע מלא לתושבים בהיבטים החברתיים, המשפטיים והכלכליים, וכן נותנת להם מידע בעברית או באמהרית, לשם מיצוי זכויותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה