אושרה עסקת הנדל"ן ברחוב הירקון ברבע מיליארד שקל – מי המרוויח הגדול?

היזם יוסי אברהמי נותר מציע בודד וזכה בתהליך התמחרות על נכס מבוקש ברחוב הירקון בתל אביב ■ התוכנית הקיימת למגרש מאפשרת הקמת בניין בן 15 קומות הכולל כ-70 יחידות דיור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
הירקון 7 תל אביב
הירקון 7 תל אביבצילום: גוגל סטריט ויו
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

שלשום (ראשון) אישר בית משפט השלום בתל אביב את רכישת אחד המגרשים היקרים והמבוקשים בתל אביב: שטח ברחוב הירקון 7, לפי שווי של 250 מיליון שקל, שנמכר לקבלן יוסי אברהמי. המגרש נמכר לאחר שבמשך כ-16 שנה בעליו לא הצליחו להגיע להסכמות בנוגע לפיתוח הקרקע ולמימוש התוכנית שחלה על המקרקעין ואושרה ב-2003.

העסקה נערכה במסגרת הליך שנוהל על ידי כונס הנכסים עו"ד ד"ר איתי הס, שותף ומנהל מחלקת חדלות פירעון במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'. הס מונה לכונס נכסים בנובמבר 2018. אם לא יוגשו לבית המשפט ערעורים – תושלם המכירה לאברהמי בתוך כשנה, לוח זמנים מהיר יחסית. אברהמי נדרש להעביר את מלוא הסכום תוך 60 יום, ואז יוכל להתחיל לקדם תכנון ובנייה על המגרש.

מי שירוויחו מהמכירה יהיו 28 בעלי הזכויות על המגרש, הבולט שבהם הוא משקיע הנדל"ן אלי טמיר, המחזיק לפי ההערכות כמעט 50% מהמגרש. בנוסף מחזיקים בזכויות על המגרש בעלי קרקעות פרטיות באחוזים קטנים, מעטים מהם עדיין מתגוררים במגרש, וכן שני פולשים שחיים באחד המבנים הרעועים, הנמצאים על קרקע המנוהלת על ידי האפוטרופוס הכללי. בנוסף, עיריית תל אביב מחזיקה בזכויות על הקרקע לטובת הרחבת הכביש בירקון, ואברהמי יהיה מי שיידרש לטפל בפולשים וכן בהתנהלות מול העירייה.

יוסי אברהמיצילום: עופר וקנין

כל המציעים האחרים נעלמו

כיום התוכנית למגרש, שגודלו 6.4 דונם, מאפשרת בניית בניין בן 15 קומות, הכולל כ-70 יחידות דיור למגורים בהיקף של 10,000 מ"ר. השומה שנתן השמאי אריה קמיל בתיק לכונס הנכסים הוערכה לפי שווי גבוה משווי המכירה - 300 מיליון שקל. קמיל חישב אפשרות לתוספת יחידות מלונאיות, מתוך הערכה שהרוכש יוכל לנסות להגדיל את זכויותיו בנכס בכפוף לתוכנית המתאר של תל אביב (תא/5000). המגדל צפוי להיות מגדל תאום לפרויקט "הרברט סמואל 10" שהקימה חברת עופר השקעות בקו ראשון לים.

אברהמי הגיע לשלב ההתמחרות לבדו, לאחר שהוגשו ארבע הצעות, ובהן ההצעה של אברהמי שהיתה נמוכה ביחס לשומה, והיתה על 200 מיליון שקל. לאחר קבלת ההצעות קבע הס כי כדי להשתתף בשלב ההתמחרות יהיה רף התחלתי של 250 מיליון שקל - ובשלב זה הודיעו שניים מהמגישים שלא יגיעו להתמחרות, והמציע השלישי לא הגיע במפתיע להליך ההתמחרות. כך זכה אברהמי בקרקע לפי השווי שקבע הכונס של כרבע מיליארד שקל.

עם זאת, לאחר הזכייה בהתמחרות שהתקיימה ב-16 ליוני, ניתנה זכות תשובה לבעלי המקרקעין שהתנגדו לעסקה מכמה טעמים. בעלי הקרקע טענו כי ניתן להעלות את שווי הקרקע בהתאם להערכת השמאי אם היה מפרסם ומנהל משא ומתן טובים יותר, טענות אותן דחה השופט עמית יריב.

בנוסף נטען כי התקבלה גם הצעה חמישית לפי שווי גבוה יותר של 275 מיליון שקל, שלא נשקלה כלל. ההצעה ניתנה על ידי חברת "רויאל בנייני יוקרה", אולם ממסמכי התיק עולה שזו נדחתה לאחר שהתברר שמדובר בחברה המנוהלת על ידי יצחק חלה, שהוכרז כפשט רגל ב-2015 ומאז ממשיך לנסות ליזום מיזמי נדל"ן באמצעות חברות בנות. הפעם הגיש ערבות בנקאית שהוגדרה על ידי בית המשפט כ"מפוקפקת בלשון המעטה" ולא התייצב להסבירה מול בית המשפט.

עו"ד הס צפוי לשלשל לכיסו 0.75% מסכום המכירה, קרי 1.8 מיליון שקל. לדבריו, "מדובר בנכס מאתגר מבחינת שוויו והרכב הבעלות בו, ואני שמח שעלה בידנו למכור אותו בסכום משמעותי ביותר, המשקף את שוויו, בהליך מהיר ויעיל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"