לראשונה: דירה להשכיר מקדמת פרויקט שכירות ארוכת טווח לציבור הערבי

החברה הממשלתית מובילה תכנון פרויקט של 100 יחידות דיור להשכרה בג'לג'וליה ■ רבע מהדירות יושכרו במחיר מופחת לזכאי מחיר למשתכן

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה הדרומית לג'לג'וליה
הכניסה הדרומית לג'לג'וליהצילום: יעקב
עדי כהן
עדי כהן

לראשונה בציבור הערבי, אושר פרויקט מגורים לשכירות ארוכת טווח בג'לג'וליה שמקדמת החברה הממשלתית דירה להשכיר. הפרויקט המיועד מתוכנן על כשישה דונמים בחלקה המזרחי של המועצה המקומית ג'לג'וליה, ובמסגרתו עתידות להיבנות כ-100 יחידות דיור ב-5-4 בניינים חדשים. הפרויקט הוא פיילוט של החברה הממשלתית בשיתוף עם המועצה המקומית ג'לג'וליה ורשות מקרקעי ישראל – ועשוי לעודד הקמה של פרויקטים דומים בעתיד.

כלל יחידות הדיור ישווקו על ידי דירה להשכיר להשכרה ארוכת טווח באופן מותאם לאוכלוסייה הערבית ולזוגות צעירים בני המקום. כמו כן, רבע מסך הדירות - 25 יחידות דיור - יושכרו בשכר דירה מופחת לזכאי מחיר למשתכן במסלול חסר דירה.

הפרויקט הנוכחי יוקם לפי המודל של דירה להשכיר במתכונת שכירות ארוכת טווח, כך שכלל הדירות בפרויקט יושכרו לתקופה של 20 שנה במחירים מפוקחים. הפרויקט כולל חוזי שכירות ארוכים לתקופה של עד 10 שנים, שכר דירה קבוע, פיקוח ממשלתי ורמת בנייה ותחזוקה גבוהים. מרכיבים אלה, כמו גם נוסח הסכם שכירות הוגן, נועדו לאפשר לדיירים מגורים לאורך זמן בדירה איכותית ומיקום מבוקש.

היעד לקידום ופיתוח שוק השכירות בציבור הערבי הוא חלק ממהלך נרחב שמקדמים משרדי הממשלה בחודשים האחרונים, כפי שנחשף ב-TheMarker בשבוע שעבר. המהלך חותר לפיתוח שוק הדיור בציבור הלא יהודי בישראל, והסרת חסמים בתחומי הדיור והמקרקעין ביישובי המיעוטים. הוא מקודם באמצעותו של צוות בין-משרדי ובהובלת משרד המשפטים. באחרונה פירסם הצוות הממשלתי מסמך המלצות ראשוני בנושא, שיונח על שולחן הממשלה הבאה וצפוי להביא לשינוי חקיקה בתחום.

במסגרת המסמך התייחס הצוות לקושי הממשי בקידום תוכניות איחוד וחלוקה ופיתוח בנייה רווייה בציבור הערבי והדרוזי. זאת, נוכח התפישות המסורתיות והתרבותיות הרווחות באוכלוסיות אלה – שמייחסות לקרקע ערך רב ומורכב בהרבה מערכו הכלכלי. בתוך כך, המליץ הצוות על הטמעת ופיתוח שוק השכירות באוכלוסייה הלא יהודית כחלק מהמענה "לקושי התרבותי הטמון במכר והעברת זכות הבעלות בקרקע".

עוד הוצע בהקשר זה כי דירה להשכיר תהיה אמונה על תכנון וקידום פרויקטים אלה - בעוד בעלי הקרקעות ימשיכו לשמש בעלי הנכסים, ייהנו מהתשואה ויוכלו להשכירם לבני משפחה אחת על מנת לשמר את ההומוגניות ברובד המגורים.

זאב בילסקי, ראש מטה הדיור הלאומי, אמר: "מטה הדיור הלאומי פועל ליצירת פתרונות דיור בכל המגזרים ובכל רחבי הארץ. הפרויקט לשכירות ארוכת טווח בג'לג'וליה מהווה פריצת דרך ובשורה של ממש עבור המגזר הערבי ובתקווה שיוביל לפרויקטים רבים נוספים עבור האוכלוסייה הערבית. חברת דירה להשכיר מקדמת תוכניות רבות ברחבי הארץ כחלק מהמאמץ הלאומי למען הזוגות הצעירים ולמען מי שידו אינו משגת לרכישת דירה".

מנכ"ל דירה להשכיר יאיר טל, אמר: "אני גאה לבשר היום שמודל המגורים בשכירות ארוכת טווח אותו אנו מציעים בכל רחבי הארץ יגיע כעת גם לאוכלוסייה הערבית במדינה. אני מברך את שותפי, ראש המועצה המקומית ג'לג'וליה דרוויש ראבי, שרואה בהצלחת הפרויקט חשיבות גדולה עבור התושבים ועבור היישוב, ביחד איתו ובשיתוף המועצה המקומית נתכנן את הפרויקט ונתאים אותו כך שישרת בצורה הטובה ביותר את בני המקום ואת הזוגות צעירים ביישוב.

"הפרויקטים אותם אנו מובילים בכל רחבי הארץ יוצרים ביחד עם היזמים מאסה קריטית של אלפי יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח, ואופציית דיור אטרקטיבית ויציבה לטווח ארוך, בשכר דירה קבוע, המאפשרת לשוכרים יציבות וודאות כך שיוכלו ליהנות מכל היתרונות של דירה בבעלות, ללא צורך להחזיק בדירה".

דרוויש ראבי, ראש המועצה ג'לג'וליה, אמר: "החברה הממשלתית דירה להשכיר, בשיתוף עם מועצה מקומית ג'לג'וליה ובליווי המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי, מזניקים פרויקט ראשון מסוגו בחברה הערבית להקמת כ-100 יחידות דיור להשכרה בבעלות ציבורית בג'לג'וליה. בחברה ערבית היקף שוק השכירות הנו זניח ונמצא בעיקר בבעלות פרטית. הפיילוט הוא פרי שיתוף מועצה מקומית ג'לג'וליה ורשות מקרקעי ישראל ובברכת מטה הדיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"