"המחירים בשכונה שלנו זינקו - כמו במרכז ת"א. זה מצער, לא נשארתי שם"

הדעות בשכונת שפירא בתל אביב חלוקות לגבי פעילות הסטארט-אפ הנדל"ני Venn בשכונה ■ בעוד שיש כאלה שמרוצים מקצב התחדשות הדירות בשכונה, אחרים טוענים שהחברה הובילה לעליית מחירי הדירות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שכונת שפירא
שכונת שפיראצילום: כפיר זיו
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"התלבשו על השכונה", "מונופליסטים ו"אינטרסנטים" או מי שמייצרים משמעות ושייכות בחיים מודרניים של ניכור? למרות שרק כ-200 אנשים בארץ מתגוררים בדירות המופעלות על ידי הסטארט-אפ Venn, ההד סביבה משתווה לפעילות של חברת נדל"ן נוסקת בהיקפי פעילות משמעותיים. העבודה מאחורי הקלעים במשך השנתיים הראשונות לפעילותה, גרמה להתנגדויות - חלקן כנראה מוצדקות. בקרב תושבי השכונה וסביבתה, שבה מפעילה החברה את הדירות, הדעות מגוונות וחלוקות - אבל איש לא נשאר אדיש.

נתן (השם המלא שמור במערכת), שמתגורר בשכונה כבר יותר מעשור, מרגיש שמדובר בשנה האחרונה שלו בשכונה - והרבה מהאשמה הוא תולה ב-Venn. "בשלוש שנים הרגשתי זינוק מטורף במחירים, שלא היה קודם, וזה מצער שזה קורה בשכונה שבמשך שנים הצליחה להיות אלטרנטיבה לאמנים, ליוצרים, להרבה אוכלוסיות שוליים - שרצו את תל אביב ויצרו בה משהו משלהם".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

"על Venn שמעתי לראשונה כשהבעלים של הדירה שבה התגוררתי נקלע לצרות כלכליות ו-Venn במקרה היו שם עם חוזה מפתה לעשר שנים, שכאילו הציל אותו - אבל אני לא בטוח שאלה התנאים המטיבים ביותר. הם שיפצו את הדירה ועיצבו אותה - אבל המחירים עלו בהתאם והפכו להיות מחירים של מרכז תל אביב. אני לא נשארתי שם. עכשיו כדי לשמור על מחיר טוב - אתה נדחק לשוליים של השכונה. זה גרם לתושבי השכונה להתחלף והאיץ את הג'נטריפיקציה, שגם ככה מתרחשת כאן. הם נוגסים בעוד ועוד חנויות, הם נכסים ויכולים להחליט מי נמצא בשכונה - ומי לא מתאים להם. לדעתי לתת לחברת נדל"ן לקבוע את הטון בשכונה - זה מסוכן. גם השקט שהם פועלים בו, מגיבים רק על מה שהם רוצים ולא ממש שקופים, אתה לא יודע מה החלק שלהם בעסקים שהם 'עוזרים' להם. זה לא מייצר תחושה אמיתית של קהילה שכולם שווים בה. הם רק יצאו מהארון לפני שנה, ואני לא בטוח שהכל באמת בחוץ".

טל, בת 30, ניצבת בצד השני של המתרס - לקוחה מרוצה, שמתגוררת כעת בדירה השנייה שלה דרך Venn. לדירה הראשונה הגיעה במקרה, כמו רבים מהדיירים ששוחחנו איתם, אבל בדירה הנוכחית היא כבר בחרה ב-Venn באופן מודע. "כשהגעתי לשפירא לא חיפשתי קהילה או סגנון חיים שיתופי - למרות שיש פה אנשים שהגיעו מתוך החיפוש האידאולוגי של להשתייך לקבוצה וחלוקת משאבים משותפים כמו פינת אוכל וסלון. אצלי זה היה יותר כמו הזדמנות לתפוס דירה טובה ומשופצת בשכונה שהיא בקצב פחות אינטנסיבי בהשוואה ללב העיר, ולקבל נוחות בשירותים שאני מקבלת. היום אני יכולה להגיד שהקהילה והאירועים והקבוצה של האנשים שנוצרה פה סביבי זה מה שמשאיר אותי", סיפרה.

"כמי שמשתמשת לא מעט בחלל העבודה המשותף ובחדר המדיטציה והתנועה - אני יכולה להגיד שהמכלול של החבילה משתלם לי. אני נהנת מגישה לסטודיו ליוגה ופילאטיס ועושה משלוחים מירקן מקומי בחבילות שאני מזמינה באפליקציה. זה נוח", אומרת טלי. "אבל בעיקר אני מרגישה בתוך קבוצה של אנשים שמאוד אכפת להם אחד מהשני ולא עסוקים רק ברוטינה היומיומית של 'עבודה, דרינק והביתה', אלא מצליחים לעשות עוד דברים בשביל עצמם. ליזום ולקבל פלטפורמה שמצמיחה רעיונות ויוזמות כמו הרצאות או ארוחות ערב משותפות או שיתופי פעולה עסקיים. הקהילה של Venn היא קצת כמו בועה שיצרנו לעצמנו; קיבוץ קטן בתוך הכפר שבו אנשים מכירים אחד את השני ומחפשים לייצר קשרים".

מיכל לעומת זאת, חדשה יחסית בקהילת Venn ונכנסה לדירה רק לפני פחות מחודשיים. "רציתי לברוח מהמחירים ומההמוניות של מרכז העיר והרבה מהחברים שלי עשו בשנים האחרונות את המעבר לשפירא ואמרו שיש כאן אפשרות כזאת. אבל זה כבר לא באמת ככה. אני משלמת כמו ששילמתי על דירות קודמות בפלורנטין ובמרכז העיר - 2,400 שקל לדירת שלושה שותפים, ולזה מוסיפים את דמי חבר שלהם. סך הכל 2,650 שקל. אבל לפחות כאן הקונכיה יותר מסודרת ומשופצת ויש בעל בית שאכפת לו ממני. בינתיים, עוד לא יצא לי להשתמש בחללים המשותפים אבל היתי בכמה אירועים וזה היה מגניב, לראות אנשים שרוצים להתחבר ולעשות משהו בשביל השכונה שלהם ובשביל האנשים שמסביבם. זה גם מפיג את החששות שהיו לי מהסטיגמה על השכונה, של פשיעה וזנות ומהגרי עבודה".

מיטל מתגוררת בשכונה שבע שנים ופעילה מאוד ביוזמות חברתיות בשכונה, שהתחילו עוד לפני ש-Venn הגיעו. למרות תפישות עולם דומות לכאורה, Venn לא לגמרי מחליקים לה בגרון. "שכונת שפירא היתה קהילתית עוד הרבה לפני ש-Venn הגיעו לפה", היא אומרת. "הם לא בנו קהילה. הם ניכסו לעצמם קהילה ומשאבים שהקהילה כבר פיתחה לעצמה, במקום לצמוח מלמטה. הם מייבאים לכאן אנשים שרוצים להרגיש שייכים אבל יש בזה משהו קצת פלסטי, צבוע.

"שפירא הפכה למה שהיא בזכות תכנון עירוני שמושתת על בנייה נמוכה בלב השכונה ואישור לעלות לגובה רק בשוליים, ובזכות זה שיש פה קהילה ותיקה וחזקה שבנתה את עצמה בצורה מדורגת ולמדה לחיות גם עם קבוצות השוליים - שהם לב השכונה. שפירא עדיין מפגרת ברמת השירותים שניתנים בה בתחומי הרווחה, ניקיון ובטחון אישי ויש פה עדייןן זנות ופיח ומצוקה. לא יעזור המיתוג ולצבוע קיר בסגול, וזה שאנשים מוכנים לשלם כאן כל כך הרבה כסף בשנתיים האחרונות זה מביש. אבל בגלל Venn - הם הבינו שאפשר".

לדבריה, "החבר'ה של venn מלכתחילה הגיעו לכאן בכובע נדל"ני, והם פנו ליוזמות קיימות והציעו לממן אותם כדי "לעזור לשכונה". אני, שהיתי מעורבת באחת היוזמות להקמת בית קפה, אמרתי להם 'רוצים לעזור? מעולה. אל תתנו כסף, פשוט בואו תהיו חלק מהקאופרטיב'. מאז לא שמענו מהם בנושא. זה קשור לזה שאי אפשר להיות עסק חברתי אם יש מאחורייך מנועיים כלכלים שרוצים רווח לפני הכל. ובאמת, על פניו הרעיון של לחזק עסקים מקומיים הוא נהדר - אבל לא שהמנוע שעומד מאחורי זה זה חברות נדל"ן ובעלי עניין.

"בנוסף יש משהו בשלוחות שהם פורסים בכל תחומי החיים: גן אנתרופסופי מטעמם, פעילות תרבות בבית האדום מטעמם, פיצריה ובתי קפה שהם מעורבים בהם - נוצרת תחושה מונופליסטית של השתלטות כלכלית וחברתית. גם אם הכוונות טובות - ברגע שיש לך אחיזה בהכל ומשקיעים שרוצים לראות רווח - הם גם ירצו תמורה. אז כל שיתופי הפעולה יכולים להפוך למסוכנים. אני חושבת שהם חברה פרטית שנכנסת לנעליים של העירייה ולוקחים לעצמם סמכויות, לפעמים מבלי שביקשו מהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה