בעלי קרקעות בגוש הגדול מבקשים לערער על חלוקת הזכויות ביניהם

בית המשפט דן היום בשאלה אם בעלי זכויות בגוש הגדול בתל אביב רשאים להתנגד לתוכניות הבנייה על הקרקע ■ בעלי קרקעות חוששים שלא תהיה להם אפשרות לשלוט ברכושם ומתנגדים להחלטה להקצות חלק מקרקעותיהם לחברת החשמל ולעיריית תל אביב

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה של תוכנית הבנייה לרובע שדה דב
הדמיה של תוכנית הבנייה לרובע שדה דבצילום: רשות מקרקעי ישראל
הדר חורש
הדר חורש

האם בעלי זכויות בגוש הגדול בתל אביב רשאים להתנגד לתוכניות הבנייה על הקרקע שלהם? בשאלה זו התחבט היום (ה') שופט בית משפט שלום בהרצליה ד"ר יעקב שקד, במסגרת דיון דחוף שהתקיים באולמו.

פינוי שדה התעופה שדה דב האיץ את הדיונים בתוכנית מרחיקת הלכת שבמסגרתה יוקמו בשטח המתחם כ-17 אלף דירות, ומיליוני מטרים רבועים של שטחי תיירות, מסחר ותעסוקה. מימוש התוכנית יכניס גם מיליוני שקלים ויותר לכיסו של כל אחד מאלפי השותפים בקרקעות.

ועדיין, לא כולם מרוצים. לקראת שלב הדיון בהתנגדויות שהוגשו לתוכנית על ידי גורמים שונים, ביקשו גם רבים מבעלי הקרקעות להצטרף להתנגדות. ההתנגדות סותרת לכאורה את האינטרסים של בעלי הקרקעות עצמם, שאמורים להרוויח מסיום מהיר של הדיונים בתוכנית ומתן האישורים להתחלת הבנייה במקום.

ואולם לא כל בעלי הזכויות בקרקע מאושרים מהתוכניות. חלק מההתנגדויות לתוכנית נוגעות לאופן שבו תחולק הקרקע על ידי בעלי הזכויות. אף שכל אחד מהרוכשים המקוריים קנה מגרש מוגדר במקום, נקבע שכל בעלי הקרקע מחזיקים במשותף בקרקעות. עם אישור תוכניות הבנייה יקבל כל בעל קרקע זכויות בנייה על פי חלקו בשטח הכולל, ללא קשר למגרש שרכש במקור. במסגרת האיחוד והחלוקה מחדש יקבלו רבים מהשותפים זכויות בנייה מפוצלות בין פרויקטים שונים בשלושה מתחמים שונים שעליהם מתפרשת התוכנית. הם צפויים למצוא עצמם שותפים קטנים בפרוייקטים גדולים של מסחר או מגורים, ללא אפשרות אמיתית לשלוט ברכושם.

חלק מבעלי הקרקעות מתנגדים גם להחלטות להקצות חלק מהקרקעות שבבעלותם לגופים ציבוריים כמו חברת החשמל, עיריית תל אביב ואחרים. אחרים מבקשים לבחון את החלטות השמאים וגורמי מקצוע אחרים, שעל סמך קביעותיהם בוצעה תוכנית האיחוד והחלוקה מחדש.

"לא יעלה על הדעת שיסתמו פיות"

בדיון שהתקיים היום טענו המנהלים המיוחדים של הגוש הגדול כי הם הגורם המוסמך היחיד לייצג את בעלי הקרקעות, ולכן יש למנוע את שמיעת התנגדויות הבעלים בוועדה המחוזית. המנהלים המיוחדים מונו על ידי בית המשפט כדי לפעול למימוש זכויותיהם של בעלי הקרקעות בגוש הגדול.

עורכי הדין שייצגו את בעלי הקרקעות טענו שמינויים של המנהלים המיוחדים אינו צריך למנוע מבעלי הקרקעות לממש את זכותם להופיע בפני הוועדה ביום שני ולהשמיע את התנגדותם.

השופט שקד קיבל עקרונית את עמדת בעלי הקרקעות, והורה לוועדה המקומית לדון בהתנגדויות שהוגשו. עם זאת, נקבע שבמקרה של סתירה בין עמדת בעלי הקרקע לעמדת המנהלים המיוחדים - תועדף דעת המנהלים.

"זכות ההופעה בפני הוועדה היא זכות יסוד חוקתית של בעל הקרקע להציג את עמדתו בפני הגורמים המוסמכים. לא יעלה על הדעת שיסתמו פיות "- אומר עו"ד עמי בן יעקב, שייצג בדיון בעלי קרקעות בגוש הגדול. לדבריו, "אם ההתנגדות ראויה, ועדת התכנון תקבל אותו ללא קשר לזהות הטוען".

"השופט קיבל את עמדתנו", אומרת עו"ד רחל זכאי, ממנהלי הגוש. לדבריה "המנהלים מונו לייצג את בעלי הקרקעות בכל עניין הנוגע לגוש הגדול, ולא ייתכן שבעלי הקרקעות ייוצגו באותו עניין על ידי שני עורכי דין שונים. עם זאת, אמרנו שאין לנו התנגדות שנציגי בעלי הקרקעות יעלו טיעונים בפני הוועדה, והשופט קיבל את הפשרה שהצענו"

הבנייה בשטח הגוש הגדול צפויה להתחיל באמצע השנה הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות