ניצחון ליזמים בת"א: לא יידרשו לתת כתבי שיפוי עבור בנייה סמוך לנחל הירקון

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בעיר החליטה על תיקון של תוכניות הרובעים, בעקבות עתירה של ארבע חברות נדל"ן ■ "התניית הליכי ההתחדשות בכך שבעלי הזכויות ייתנו כתבי שיפוי - בלתי סבירה"

עדי כהן
עדי כהן
נחל הירקון
נחל הירקוןצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן

בעקבות עתירה שהגישו באחרונה ארבע חברות נדל"ן נגד עיריית תל אביב, החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב על תיקון של תוכניות הרובעים. לפיכך יזמים לא יידרשו לתת כתבי שיפוי בתמורה לקבלת היתרי בנייה לפרויקטי תמ"א 38 סמוך לנחל הירקון.

בכפוף לתוכניות הרובעים 3 ו-4 בתל אביב, כפי שפורסמו ב-2018, נקבע כי היתרי בנייה במגרשים הנמצאים סמוך לנחל הירקון, יינתנו בתמורה לחתימה על כתב שיפוי לעירייה. במסגרת החתימה על כתב השיפוי, מתחייבים בעלי הזכויות במגרש לקחת על עצמם אחריות לכל נזק שעשוי להיגרם בעקבות הבנייה, בשל חשש להצפות באזור זה. לצד זאת, בכפוף לחתימה, מתחייבים מבקשי ההיתרים למיגון המבנים בפני הצפות אפשריות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

במאי אשתקד הגישו אקו סיטי אס.אל יזמות ובנייה בע"מ, שבונה ברחוב בני דן שברובע 4; חברת הבנייה אשדר, המקדמת פרויקטי בנייה ברחובות פרידמן, צ'ירלסון ורילף יצחק שברובע 4; חברת שלום את נתן יזמות בע"מ, שבונה ברחוב סנהדרין ברובע 4; והחברה היזמית גליה בנורדאו בע"מ, שמקדמת פרויקט הריסה ובנייה בשדרות נורדאו שברובע 3, עתירה נגד העירייה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והוועדה המחוזית בתל אביב, באמצעות עורכות הדין מיטל טויסטר-רוזנטל וחן פרס ממשרד עפר טויסטר.

בבסיס העתירה, דרשו החברות את ביטול דרישת העירייה לכתב השיפוי. לטענתן, הדרישה לכתב שיפוי סותרת את החלטת בית המשפט העליון מ-2016 כי ההליך שבו רשויות מקומיות מחייבות יזמים לחתום על כתבי שיפוי כנגד האפשרות לתביעה נגד הרשות המקומית בגלל ירידת ערך - אינו חוקי. "הדרישה מבוססת על סעיף שגוי, שהוטמע ככל הנראה בשגגה בנוסחן הסופי של תוכניות הרבעים בניגוד מוחלט להחלטת הוועדה המחוזית", נכתב בעתירה.

"הדרישה לכתב שיפוי מהווה מגבלה משמעותית על האפשרות לממש הליכי התחדשות בבניינים המצויים בסמוך לנחל הירקון", הסבירה טויסטר. "כיום בעלי הזכויות במגרשים אלה אינם חתומים על התחייבויות כלשהן. התניית הליכי ההתחדשות בכך שבעלי הזכויות יקחו על עצמם אחריות בלתי מוגבלת בזמן ובלתי מוגבלת בסכום עבור כל תביעה שתוגש על ידי גורם כלשהו נגד העירייה, בטענה כי נגרם נזק כתוצאה מבנייה באזור ההצפה, היא בלתי סבירה, ומרבית בעלי הזכויות לא יסכימו לקחת אותה על עצמם. לכן קבעה הוועדה המחוזית, בעקבות המלצת חוקרת שמונתה לשמוע את ההתנגדויות, כי הדרישה לכתב שיפוי תבוטל".

במסגרת העתירה נטען כי במהלך קידום התוכניות, התקבלה התנגדות שהוגשה על ידי לשכת המסחר ואחרים בנוגע לכתב השיפוי. בעקבות כך, נקבע בהליכי ההתנגדות כי בנוסח התוכניות שיפורסם יש להסיר את הדרישה למתן כתב שיפוי, וכי ניתן רק לדרוש מבעלי הזכויות לחתום על כתב התחייבות כי הם לא יגישו תביעות נגד העירייה בגין נזקי הצפה, בשונה מהתחייבות לשאת בנזקים שייגרמו לצדדים אחרים. למרות קביעה זו, נוסח התוכניות לא תוקן, ודרישת השיפוי נותרה על כנה.

הוועדה המחוזית החליטה בסופו של דבר על שינוי של תוכניות רובע 3 ורובע 4, המסדירות בנייה באזורים מרכזיים בעיר, בהם נחל הירקון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?