יעקב לוקסנבורג שלח הצעה משופרת לבעלי החוב באפריקה

בעל השליטה בקבוצת לפידות קפיטל מעוניין לרכוש בהסדר את דניה סיבוס ואפריקה מגורים ■ עלות הליכי ההסדר עד כה מסתכמת ב-53 מיליון שקל ■ מאיר שמיר וגד זאבי צפויים לשפר את הצעותיהם עד להצבעות הסופיות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורג צילום: סיון פרג'
שלי אפלברג
שלי אפלברג

תחום התשתיות הישראלי נמצא בפיגור מול מדינות OECD, ובאוצר כבר הבינו בסוף 2018 שבשביל להדביק את הפיגור עד 2030 יידרשו השקעות של כ-830 מיליארד שקל בתשתיות בישראל, כך שיוכלו להכיל את האוכלוסיה הגדלה במהירות. נתונים אלה הובילו את יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעל השליטה בקבוצת לפידות קפיטל, המנוהלת על ידי אמיר תירוש, למסקנה שכדאי לו להילחם על השליטה בדניה סיבוס, המחזיקה גם ב-74% ממניות חברת הנדל"ן הישראלית אפריקה מגורים.

שתי החברות נמכרות במסגרת הסדר ארוך שנים אותו מנהלים מחזיקי איגרות החוב של אפריקה, שעלותו עד כה מסתכמת בכ-53 מיליון שקל. מחזיקי האג"ח, שמאז ההסדר הראשון נהנו מריבית גבוהה על החוב, צפויים לצאת עם תספורת של כמיליארד שקל.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

השיפור מתבצע לאחר שבאסיפת מחזיקי איגרות החוב של חברת אפריקה השקעות, הבחין לוקסנבורג כי היועץ הכלכלי שנשכר על ידי המחזיקים להעריך את השווי של שלוש ההצעות שעומדות על הפרק כיום, העריך את שווי של הצעת לפידות ב-1.148 מיליארד שקל, את ההצעה של מאיר שמיר לפי שווי של 1.146 מיליארד שקל ואת ההצעה של גד זאבי לפי שווי של 1.159 מיליארד שקל. בנוסף, יגאל דמרי, שחברתו פירסמה הודעה על כך שהיא בוחנת אפשרות להצטרף לחגיגת הרכישה, לא הגיש עדיין הצעה רשמית.

מכיוון שלנוכחים באסיפה הובהר שהנאמנים הצליחו להגיע להסכמות עם בנק דיסקונט, כלפיו נותר חוב של 186 מיליון שקל, שיאפשרו את שחרורן של מניות אפריקה מגורים, שמשועבדות לו בהיקף של 330 מיליון שקל, הבין לוקסי שעליו לשפר עוד קצת את הצעתו בשביל לזכות בחברה.

ראשית ניסה לוקסי להבהיר בהצעתו כי אין ברצונו לזנוח את דניה סיבוס, והוא מתחייב להחזיק בה במהלך שש השנים שלאחר ההסדר, שבהן המחזיקים מעוניינים להשתתף באפסייד אם יתרחש בנכסים. על פי הכתוב, מכירתה של דניה לפני תום התקופה תידרש להתבצע באישור המחזיקים .

כביש 431. פרויקט של דניה סיבוסצילום: עופר וקנין

עוד הבהיר שאם המחזיקים יקבלו את האופציה לפיה במקום מניות אפריקה מגורים הם יקבלו לידיהם איגרות חוב של לפידות קפיטל, לוקסי יעניק להם רשת ביטחון לסדרה לה הוא יכול לבצע פירעון מוקדם. במכתב הובהר שאת הריבית השקלית של 2.5% לשנה, הוא יוכל להעלות באופן חד-צדדי בכל חודש, ומאותה העת יחול שיעור הריבית החדש - והוא לא יהיה זכאי להוריד אותה.

עוד הבהיר למחזיקים שהוא מעניק להם אופציה למכור לו את איגרות החוב שברשותם במחיר פארי לאחר שישה חודשים, והוא מתחייב לקלוט באמצעות לפידות קפיטל כל כמות שתוצע למכירה במחיר פארי ושלא נמצאו לה קונים אחרים.

בנוסף, הוא הבהיר למחזיקים כי במקרה של פדיון מוקדם, הוא מגדיל את תקופת ההשתתפות ברווחים של דניה סיבוס מחמש לשש שנים. המחזיקים במקרה זה יקבלו סכום מינימלי של 70 מיליון שקל בתוספת של 10% מכל רווח של דניה בפרויקט סומייל של אפריקה מגורים. מדובר בפרויקט באבן גבירול פינת ארלוזרוב בתל אביב, שנרכש ב-345 מיליון שקל, ורשום בספרים לפי שווי של 423 מיליון שקל לפני פיתוחו. בפרויקט זה צפויים להיבנות 2 מגדלים בני 54 קומות, שיכללו דירות מגורים, שטחי מסחר ומרתפי חנייה. מועד סיום הפרויקט הוא 2026.

החברה כבר נטלה הלוואה בהיקף של 117.5 מיליון שקל, ערבויות בהיקף של 35.5 מיליון שקל, ומסגרת אשראי לזמן קצר בהיקף של 30 מיליון שקל לתשלום מע"מ. חלקה האפקטיבי של אפריקה מגורים, המחזיקה ב-50% מהפרויקט, הוא 39%.

ההצעה כוללת שינויים מינורים נוספים. ניתן להניח שבתקופה הקרובה נראה שיפורים נוספים בהצעות מצד המתחרים .

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"