"חזירות ורצון להעשיר את קופת בעלי הקרקע": תושבי צפון תל אביב נגד תוכנית שדה דב

מאות מתושבי השכונות הסמוכות למתחם טוענים כי מימוש התוכנית יגרום לפגיעה חמורה באיכות חייהם ובערך נכסיהם, בין היתר בשל צפיפות "בלתי סבירה" ובנייה גבוהה ורחבה שתחסום להם את קו החוף

עדי כהן
עדי כהן
הדמיה של מתחם שדה דב
הדמיה של מתחם שדה דבצילום: רשות מקרקעי ישראל
עדי כהן
עדי כהן

משהופקדה תוכנית הענק למתחם שדה דב לפני כארבעה חודשים, הוגשו לה יותר מ-20 התנגדויות, ובהן שורת התנגדויות עצמיות מטעם רשות מקרקעי ישראל, נת"ע, רשות שדות התעופה, מינהל נכסי הדיור הממשלתי, מנהלי הגוש הגדול ועיריות אילת ותל אביב - לצד התנגדויות מאי אילו בעלי עניין בקרקע. בשבועות האחרונים הצטרפה לשורת ההתנגדויות קבוצה של מאות מתושבי השכונות הסמוכות לרובע העתיד להיבנות, בטענה כי מימוש התוכנית המוצעת עתה - יגרום לפגיעה חמורה באיכות החיים של אלו הגובלים בה ובערך נכסיהם. בבסיס טענותיהם: צפיפות "בלתי סבירה", קרבה חריגה של הבינוי לחוף הים, מחסור בשטחים ציבוריים ופתוחים, ובנייה גבוהה ורחבה שחוסמת את קו החוף מפני התושבים.

התוכנית לבינוי רובע שדה דב שאושרה להפקדה באפריל 2019, כוללת בנייה של כ-16 אלף יחידות דיור, כ-3,700 יחידות מלונאות ואלפי מ"ר לשימושי מסחר ותעסוקה – על פני שטח שדה התעופה דב, שנסגר בסוף יוני. בין התושבים אשר הגישו את התנגדותם נמנים תושבי השכונות שיכון ל', הגוש הגדול (שכונת נופי ים), רמת אביב החדשה, רמת אביב הישנה ואזורי חן – אשר רבים מהם הביעו בעבר את התנגדותם לפעילות השדה בקרבת בתיהם.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

את ההתנגדות לתוכנית, שגרפה יותר מ-100 חתימות, הגישו התושבים באמצעות עו"ד נועם קולודני, ובצירוף חוות דעת מקצועיות של האדריכלית ומתכננת הערים נעה אוירבך אבן, והאדריכלית ד"ר אביגיל דולב. בהתנגדותם, טענו התושבים כי בתוכנית המוצעת כעת יש סתירה מוחלטת לתוכנית המתאר העירונית של תל אביב וערכיה (תא/5000), וכי היא מנוגדת למדיניות הבנייה על קו החוף בישראל.

בתוך כך טענו התושבים כי בניגוד לעקרונות השמירה על הסביבה החופית, שלפיהם אין לבנות במרחק של פחות מ-300 מטרים מקו החוף, התוכנית הנוכחית תביא לבנייה במרחק של כ-100 מטרים בלבד מקו החוף – פרט המוסתר, לטענתם, בהחרגות בנייה הכלולות בתוכנית. לצד זאת, טוענים התושבים כי "הנגישות והיחס לים הם בגדר תעלומה שאין לה פתרון", וכי בניית מגדלים רחבים בני 45-25 קומות בקרבה כה משמעותית לחוף תביא לחסימה מוחלטת של קו המים מתושבי השכונות הגובלות במתחם, ואף לירידת ערך של הנכסים בבעלותם.

בהתייחסם למחסור בשטחים פתוחים וציבוריים הולמים בתוכנית, טענו התושבים כי היקף השטחים הפתוחים המוצע עתה הינו נמוך מ-10 מ"ר לתושב – שהוא הרף המינימלי הקבוע בהוראות שטחי הציבור של מינהל התכנון. "כיום, בשכונות הגובלות בתוכנית יש מחסור בשטחים ציבוריים. התוכנית המופקדת לא רק שלא נותנת מענה לכך, אלא שהיא מגדילה את המחסור", נטען בהתנגדות. "דווקא מחירי הקרקע הגבוהים, שיכלו לאפשר אחוז גדול של שטחים ציבוריים, יוצרים 'חזירות' ורצון להעשיר את קופת בעלי המקרקעין ובין היתר את עיריית תל אביב ומינהל מקרקעי ישראל".

טענות דומות הפנו התושבים גם בקשר לצפיפות המתוכננת במתחם בשלב זה, כ-41 יחידות דיור לדונם. אלא שלא זאת בלבד - על פי חוות הדעת התכנונית שצירפו להתנגדותם, טוענים התושבים כי בשל ההיתכנות הסבירה להגדלת מספר יחידות הדיור שייבנו ברובע בפועל, צפיפות זו עשויה להגיע אף ל-90-70 יחידות דיור לדונם.

בהתייחסם לסוגייה זו, טענו התושבים בכתב ההתנגדות כי "נדמה שהרעיון לתת לחתול לשמור על השמנת הינו רעיון עיוועים. בעלי המקרקעין, ובכללם רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב ובעלי קרקע פרטיים, הגישו תוכנית אשר ממקסמת את הזכויות ביתר. נדמה שברצונם למקסם את הבינוי, יצרו אלו כבר נזקים אשר פוגעים בשווי המקרקעין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות