לראשונה: קנס על קבוצת הרכישה היקרה בישראל - בגלל "התחזות"

משרד הבינוי והשיכון הטיל עיצום כספי של 4 מיליון שקל על חברי קבוצת הרכישה יונייטד שרונה, בעקבות הליך מנהלי שהתנהל נגדם בחודשים האחרונים ■ זו הפעם הראשונה שבה חברי קבוצת רכישה מוכרים כיזמים לעניין חוק המכר

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית פרויקט יונייטד שרונה
הדמיית פרויקט יונייטד שרונהצילום: יונייטד שרונה
יעל דראל
יעל דראל

עוד צרות לפרויקט יונייטד שרונה: הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון הטיל עיצום כספי תקדימי בסך כ-4.2 מיליון שקל על קבוצת הרכישה יונייטד שרונה. הסיבה: הליך מנהלי שהתנהל נגד הקבוצה בחודשים האחרונים. זו הפעם הראשונה שבה חברי קבוצת רכישה מוכרים על ידי משרד הבינוי והשיכון כיזמים לעניין חוק המכר.

כפי שנחשף לאחרונה ב-TheMarker, הנושא קיבל תאוצה בעקבות התרבות הדיווחים על התנהלות דומה בפרויקטים נוספים. בין השאר כוללת הבדיקה של הממונה במשרד גם תלונות בנוגע להתנהלות יזמית בפרויקט בלו של חברת קנדה ישראל בצפון תל אביב.

במסגרת ההליך המנהלי נגד יונייטד שרונה נמצא כי חברי הקבוצה מכרו דירות לרוכשים שמצד אחד לא צורפו לקבוצת הרכישה, ומצד שני כספם לא הובטח בהתאם להוראות חוק המכר. תוצאות ההליך הן העיצום הכספי שהוטל על חברי הקבוצה - והסכום אף מוכפל בכל 50 ימים כל עוד לא תוקנו ההפרות.

במשרד הבינוי והשיכון ציינו כי "קבוצות רכישה הן שיטה חשובה בענף הנדל"ן בישראל אשר יש לשמרה. במקביל, יש לעשות כל הניתן על מנת להגן על רוכשי דירות בבואם לקנות דירה חדשה בשוק החופשי. לאור מורכבות העסקות של קבוצות רכישה, נציגות קבוצה נדרשת לנקוט משנה זהירות בכל הקשור לעמידה בחוקים השונים, תוך הבנה כי חברי הקבוצה הם יזמי נדל"ן לכל דבר ועניין. בכל מקום בו עולים ספקות בקשר לנאותות העסקות, יחידת חוק המכר מבצעת בדיקה על מנת לוודא כי ההתקשרויות של הקבוצה נעשו בצורה חוקית וכי כספי רוכשי הדירות מובטחים".

בנימין דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "המשרד, באמצעות ממונה חוק המכר, יפעל להגן על כספי רוכשי דירות בישראל בכל מקום בו נידרש. חברי קבוצת רכישה נדרשים להבין כי הם יזמים לכל דבר ועניין. כך הם אחראיים להתקדמות הפרויקט על כל מרכיביו השונים, כמו גם לעמידה בכל חוקי המדינה".

עו"ד אלעזר במברגר, היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון: "חוק המכר נועד להגן על רוכשי דירות חדשות בישראל במגוון דרכים, שעיקרן החובה להעניק לרוכש הדירה בטוחה הולמת כנגד כספים ששילם למוכר במסגרת העסקה. ניתוח משפטי של העסקות שנעשו על ידי קבוצת הרכישה במקרה זה, העלה כי מדובר בעסקות של מכר דירה לכל דבר ועניין, אשר לגביו חלים הוראות חוק המכר. הקבוצה מכרה את הדירות מבלי להעניק לרוכשים את ההגנות הקבועות בחוק. מטעם זה הוטל העיצום הכספי".

בכל הנוגע לפרויקט בלו, לאחרונה ציין הממונה על חוק המכר במשרד, עמית גריידי, כי יבדוק את הטענות שלפיהן חברת קנדה ישראל התנהלה כחברה יזמית בכל שלבי הפרויקט — עד לשלב הבנייה, שבו עברה למודל של קבוצת רכישה, באופן שאיפשר לה לכאורה להתנער ממחויבותה כלפי הרוכשים ולהגדיל את רווחיה.

גריידי אמר כי "בשנה האחרונה נעשית עבודה מחקר יסודית ביחידת חוק המכר בכל הקשור לקבוצות רכישה. חוק המכר אכן אינו חל על מארגנים של קבוצות רכישה, אך התקשרות במערך הסכמים של קבוצת רכישה אינה מעניקה פטור אוטומטי מחוק המכר, שמטרתו לספק הגנה לרוכשי הדירות. כאשר מכלול הנסיבות מביא אותנו להבנה כי מדובר בעסקה יזמית, להבדיל ממה שהוצג — אנו פועלים לאכיפת החוק". גריידי הוסיף כי "כיום יש שלושה הליכים מנהליים מול מארגנים שונים של קבוצות רכישה החשודים כי פעלו כיזמים, במקביל לכמה חקירות נוספות שעדיין לא הבשילו לכדי הליך מנהלי".

עו"ד איתי לסקי, המייצג חלק מחברי קבוצת יונייטד שרונה, מסר בתגובה: "מדובר בהחלטה תקדימית, שהיא פועל יוצא של הפרת דין תקדימית. הקנס העצום שהוטל על הקבוצה, בא לעולם מפני שבעלי השליטה האמיתיים בקבוצה - קומץ בעלי עניין אישי ומקבלי הטבות - היו נחושים לחייב מאות משפחות להשלים את רכישת הקרקע בכל מחיר, בניגוד לאזהרות של שמאים מומחים ולשכת עורכי הדין. בצעד נואש נוצר פטנט חדש - מכירה במחיר סופי, כאשר חברי הקבוצה העשוקים ממילא צריכים לסבסד גם את עסקות אלה. אנו סמוכים ובטוחים שלא רק הרגולטור, אלא גם בתי המשפט ימצו את הדין עם מנהלי הקבוצה ונציגותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"