בניגוד למינהל התכנון: מטה הדיור תומך בהארכה של תמ"א 38 בחמש שנים

במינהל התכנון טוענים כי תמ"א 38 פוגעת בתכנון העירוני, מפני שאינה מספקת את התשתיות העירוניות הנחוצות לטיפול בתוספת התושבים ויחידות הדיור מכוחה

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמ"א 38 בירושלים
תמ"א 38 בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
יעל דראל
יעל דראל

עתידו של מטה הדיור במשרד האוצר בממשלה הבאה אינו מובטח, ואולם בינתיים מסתמן כי המטה, בראשותו של זאב בילסקי, מצדד בעמדת הרשות להתחדשות עירונית וימליץ להאריך את תוקפה של תמ"א 38 - בניגוד לעמדת מינהל התכנון, שאף הוא כפוף לאוצר.

בישיבה שהתקיימה היום (ראשון) במשרד האוצר, בהשתתפות גורמים מקצועיים מהרשות להתחדשות עירונית ומשרד המשפטים, הציגו נציג הרשות את עמדתם הרשמית בנודע לתוכנית, הגורסת כי יש להאריך את תוקפה בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המתוכננת למאי 2020. תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38) מצריכה את אישורה של המועצה הארצית בכל חמש שנים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

עמדתו של מינהל התכנון נגד תמ"א 38, שנחשפה לראשונה ב-TheMarker, גורסת כי תוכנית המתאר הארצית פוגעת בתכנון העירוני, מפני שהיא משפיעה בכל פעם על בניין בודד, ואינה מספקת את התשתיות העירוניות הנחוצות לטיפול בתוספת התושבים ויחידות הדיור המתווספות לאותו תא שטח.

ראש מטה הדיור, זאב בילסקיצילום: מיכל פתאל

לביקורת זו, אותה מובילה מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, מתלווה ביקורת ארוכת שנים על כך שתמ"א 38 מעולם לא נועדה לשמש כלי להתחדשות עירונית, אלא יועדה לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה – אך בפועל כשלה בהשגת מטרותיה, נוכח המשוואה הכלכלית שבבסיסה, המכתיבה חיזוק מבנים דווקא באזורי הביקוש – במקום באזורים הפריפריאליים יותר, שבהם ממוקמים היישובים הזקוקים יותר מכל לחיזוק, ובראשם היישובים הממוקמים בסמיכות לשבר הסורי-אפריקאי.

בילסקי, המשמש כיום גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אמר בהקשר זה כי "לאחר ששמעתי את כל הגורמים הרלוונטיים, והתייעצתי עם ראשי ערים, הגעתי למסקנה כי לא ניתן לבטל את תמ"א 38 בשלב זה. בכוונתי כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לבחון הארכת תמ"א 38, תוך הקמת צוות שיביא הצעות והמלצות על מנת לשפר את הליכי ההתחדשות העירונית בישראל. תמ"א 38 היא כלי משמעותי כיום בהתחדשות עירונית וכלי חשוב בידי ראשי הערים כדי לחדש את מרכזי הערים, ולהבטיח לתושבים הגנה וביטחון בעת חירום, תוך שיפור איכות חייהם".

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אמר כי "בהיעדר כלים אחרים למיגון וחיזוק הבניין הבודד, תמ"א 38 חשובה מאוד להמשך ההתחדשות העירונית בישראל בשנים הקרובות. עד לסיום חמש שנות ההארכה, נפעל יחד עם כלל הגורמים הרלוונטיים להגיע ליישומו של פתרון אחר, טוב יותר, שיבטיח האצה של פרויקטי התחדשות עירונית בכל רחבי המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"