"התחדשות עירונית היא גם כלי ליצירת חוסן חברתי"

את הדברים אמר יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית חיים אביטן במסגרת דברים שנשא בוועידת הנדל"ן של TheMarker ■ אביטן תקף את ראשי הרשויות המקומיות שמתנגדים לתוכניות תמ"א 38

עדי כהן
עדי כהן
חיים אביטן
"יש כמה מקומות שזה יעיל". חיים אביטןצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן

"התחדשות עירונית היא הפתרון למשבר הדיור הבא שיקרה בישראל, והיא ללא ספק פתרון זול וכלכלי יותר למדינה", כך אמר חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בדברים שנשא היום (ב') בוועידת הנדל"ן של TheMarker.

למרות קולות המחאה שעלו מצדם של ראשי הערים שהשתתפו בוועידה - שביטאו את גל ההתנגדות לבנייה חדשה שמתגבר בעת האחרונה - אביטן תיאר מציאות שונה מעט: "רוב ראשי הרשויות מבינים כיום שהתחדשות עירונית היא העתיד, ויש שיתוף פעולה יוצא מן הכלל בין רבים מראשי הרשויות לרשות להתחדשות עירונית". כדוגמה לנכונות שהוא מזהה בקרב ראשי ערים לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית, אביטן נתן כדוגמה את העלייה בהיקף הבקשות לקבלת תקציב להתחדשות עירונית בשטחן. לדבריו, "בחודש האחרון הרשות הוציאה קול קורא לתקציב שיממן תכנון שכונתי בהתחדשות עירונית. מדובר בתקציב קטן יחסית - 80 מיליון שקל בשנה שעברה ו-90 מיליון שקל השנה - כך שהמימון יוקצה לשש־שבע רשויות. שמחתי לראות שנכון לעכשיו יותר מ-26 רשויות מקומיות הגישו בקשות לקבלת תקציב להתחדשות עירונית בשטחן".

כפי שעולה מדבריו, הקצאת תקציבים להתחדשות שכונות שלמות משקפת את השיטה שבה תומכת הרשות להתחדשות עירונית, ככלל, של "תכנון שכונתי, רובעי, בהתחדשות עירונית במתכונת של פינוי־בינוי".

להמחשת הצורך והבהילות בהתחדשות עירונית, אביטן הזכיר את היעדים שמציבה התוכנית האסטרטגית לדיור, שהוזכרו לא פעם במהלך הוועידה: 1.5 מיליון דירות עד 2040. זאת, עקב הצורך הבסיסי לספק קורת גג לאוכלוסייה, שגודלה ב-2040 צפוי להיות כ-18 מיליון תושבים.

"כמי שנולד במעברה ויודע מה זה לגדול בשכונה בה אין אמצעים, אני מכיר מקרוב את החשיבות של התפתחות והתקדמות", אמר אביטן בהתייחסו למהות ההתחדשות העירונית - מעבר להיותה כלי תכנוני להשגת יעדי הדיור. "עבורי, התחדשות עירונית היא שתבנה חוסן חברתי לדור העתיד. כשאני רואה את המפגש בין החדש לישן - בין בנייני הרכבת והשיכונים הישנים לבניינים החדשים - אני מבין את החשיבות שיש לחידוש הערים, כדי להבטיח שהדור השני והשלישי שיגדלו פה לא יגורו בשכונות מצוקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"