דמי השכירות למשרדים בתל אביב שוברים שיאים - אך התשואה יורדת

מחקר של חברת ייעוץ הנדל"ן CBRE מצביע על ירידה בתשואה ממשרדים של 6% ברבעון הראשון של 2019 ■ דמי השכירות בתל אביב שברו שיא חדש - 100 שקל למ"ר ■ מנכ"ל CBRE: "צופה שהמחירים ימשיכו לעלות"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תל אביב
תל אביבצילום: מוטי מילרוד
עדי כהן
עדי כהן

ברבעון הראשון ל-2019 נרשמה ירידה בתשואה הממוצעת ממשרדים להשקעה בישראל של יותר מ-6% לעומת הרבעון האחרון של 2018, כך עולה ממחקר שפירסמה אתמול (ב') חברת ייעוץ הנדל"ן CBRE ישראל. ב-2018 התשואה הממוצעת במשרדים היתה 7.2% וברבעון הראשון של 2019 התשואה היתה 6.75%.

מחירי השכירות למשרדים ממשיכים לטפס. בתל אביב דמי השכירות למ״ר שברו שיא - והאמירו לכ-100 לעומת 97 שקל ברבעון האחרון של 2018 - עלייה של כ-2%. זאת, לאחר עלייה של כ-5% ב-2018.

תפוסת המשרדים להשכרה בתל אביב היא 94% ועליית המחירים בה ממצבת אותה במקום ה-25 בעולם מבחינת היוקר.

מנתוני המחקר עולה כי מסך שטחי המשרדים באזור תל אביב כיום, כ-250 אלף מ"ר הם מתחמי עבודה משותפים. 70% משוכריהם הם חברות היי-טק וסטארט-אפים. ב-2019, צפויים להיפתח באזור מתחמי עבודה משותפים נוספים בשטח של כ-50 אלף מ"ר.

עוד עולה מהדו"ח כי דמי השכירות למשרדים ברמת גן, בהרצליה ובפתח תקווה נותרו זהים לרבעון האחרון של 2018 - 82 שקל, 86 שקל, ו-57 שקל למ"ר בחודש – בהתאמה. באזור רעננה נרשמה עלייה קלה מ-60 שקל למ"ר בחודש ל-61 שקל.

ג'קי מוקמל, מנכ"ל CBREצילום: מורג ביטן

"הירידה בתשואה נובעת מביקוש גדול מאוד לנכסים מניבים", מסביר ג'קי מוקמל, מנכ"ל CBRE בישראל. "גם השנה, התנופה בביקוש למשרדים, בעיקר באזורי המרכז, ממשיכה במלוא עוצמתה. עיקר המגמה ניכרת בנכסים שמוחזקים על ידי יזמים פרטיים וחברות גדולות".

עבור משקיעים פרטיים וקבוצות הרכישה למשרדים המצב נראה אחרת. "לעומת החברות הגדולות שמחזיקות בבנייני משרדים - משקיעים פרטיים וקבוצות רכישה נתונים היום להשפעה גדולה מאוד של WeWork וחברות מתחמי עבודה משותפים דומות – שמתחרות בהם ויוצרות סיכון בהשקעה כזאת", אומר מוקמל.

נושא ההשקעות במשרדים ביסס את מקומו בשנים האחרונות בקרב משקיעים פרטיים וקבוצות רכישה כחלופה להשקעה במגורים. אלה נדחקו משוק הדיור לאור המסוי שהוביל משרד האוצר בראשותו של משה כחלון על שוק זה, לרבות העלאת מס הרכישה וקידומו של מס על דירה שלישית. בדבריו, מתייחס מוקמל לעלות הגבוהה שאותה סופגים המשקיעים הקטנים וחברי קבוצות הרכישה בעקבות השקעתם במשרדים. לטענתו, התשואה הנוכחית והריבית על הנכס, עלולה להוביל לכך שלמשקיעים לא יהיה רווח.

על אף היצע המשרדים הרב, מוקמל צופה כי מגמת העלייה במחירי השכירות תמשיך לעלות. לדבריו, "אף על פי שבתל אביב ובגוש דן החלו ב-2018 בשיווק מגדלי משרדים חדשים בשטח כולל של כ-700,000 מ"ר, הצפי הוא שגם ב-2019 ימשיכו לעלות מחירי דמי השכירות בתל אביב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי