דו"ח המבקר |

שורה של מחדלים בתכנון ובביצוע מונעת את פתרון מצוקת הדיור בחברה הערבית

המבקר מצא ליקויים בהסכמים שנחתמו עם 13 רשויות ערביות גדולות, במטרה לקדם בנייה בשטחן ■ בשלושה יישובים, בהם מתגוררים עשרות אלפי תושבים, לא שווקו כלל קרקעות מדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נצרת. בעיות צפיפות
נצרת. בעיות צפיפות צילום: גיל אליהו

דו"ח המבקר חושף את היחס המזלזל של משרדי השיכון, המשפטים והאוצר כלפי היישובים הערביים ומצוקת הדיור שלהם. הממשלה ניסתה לכאורה לסייע ליישובים באמצעות חתימת "הסכמי גג", אולם הסכמים אלה נחתמו ללא בירור נדרש של צרכי היישובים, והממשלה לא טרחה ליישם חלקים גדולים מתוכם.

המבקר קובע כי החלטות ממשלה שנועדו להתמודד עם מצוקת הדיור ביישובי המיעוטים אינן יוצאות לפעול בגלל תכנון לקוי ושורת מחדלים בביצוע. ב-2016 חתם משרד הבינוי והשיכון על הסכמי פיתוח עם 56 רשויות מקומיות בחברה הערבית והדרוזית. המבקר מצא ליקויים בהסכמים שנחתמו עם 13 רשויות ערביות גדולות, במטרה לקדם בנייה בשטחן. רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ביצעה באופן חלקי בלבד את תוכנית שיווק הקרקעות לבנייה ביישובים ערביים, ובשלושה יישובים - בהם מתגוררים עשרות אלפי תושבים - לא שווקו כלל קרקעות מדינה להקלת מצוקת הדיור.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

ההסכמים כוללים התקדמות בשלושה שלבים עם התניות אולם דרישות הסף למעבר משלב אחד לשלב השני הן בעייתיות, ולכן יש סיכוי גבוה שההסכמים לא יתקיימו. אחד מתנאי הסף הקשים הוא הסדרת הרישוי למאות מבנים בלתי-חוקיים. מכיוון שהרשויות מתקשות לעמוד בתנאי זה, נמנעים מהן תקציבים שהובטחו והפיתוח ביישובים נעצר. התקציבים שהוקצו לרשויות נקבעו ללא בדיקה מספקת וללא התאמה לצרכי היישוב. התוכנית כללה תקציב מגוחך של 5 מיליון שקל לבניית מוסדות ציבור רבים.

המבקר מצא גם שלא מיושם החוק המחייב ייצוג הולם לבני מיעוטים בוועדת הבנייה הארצית ובוועדות התכנון האחרות. הקיפוח בולט במיוחד באזורים שבהם יש שיעור גבוה ואף רוב של תושבים ערבים ובני מיעוטים אחרים: שיעור הייצוג של אוכלוסיית המיעוטים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בוועדת התשתיות הלאומיות ובוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה הוא דל, ודאי לעומת שיעורם באוכלוסייה, ולא ניתן לקבוע כי בכך יש מענה לצורך בייצוג הולם.

רק שניים מחברי מליאת המועצה הארצית (כ-6%) הם נציגי אוכלוסיית המיעוטים, ורק ארבעה מ-54 חברי המליאות של ועדות התכנון המחוזיות במחוזות צפון, חיפה ומרכז (כ-7%) הם נציגי אוכלוסיית המיעוטים. יתרה מכך, במליאת הוועדה המחוזית צפון רק אחד מ-17 החברים (6%) הוא מאוכלוסיית המיעוטים, אף שאוכלוסיית המיעוטים היא כ-54% מכלל האוכלוסייה במחוז.

החלטה שהתקבלה להעניק לרשויות הערביות עצמאות תכנונית, באמצעות הקמת ועדות מקומיות, לא יושמה מעולם. משרד הבינוי והשיכון הצליח לקדם באופן חלקי מאוד את ההחלטה לקדם תכנון על קרקע פרטית ביישובים הערביים.

אום אל-פחםצילום: רמי שלוש

אחת הבעיות הבוערות בחברה הערבית היא היעדר רישומים של בעלויות על קרקעות אצל רשם המקרקעין (טאבו). הרישום הלקוי מקשה על התושבים לקבל משכנתא ומעכב את אישורי הבנייה והפיתוח. משרד המשפטים קיבל תקציב להסדרת הרישומים אך התעלם מחובתו: המשרד מעולם לא ניצל את התקציב ולא אייש את המשרות לביצוע המשימה.

בכנס שנערך בשבוע שעבר ביוזמת משרד המשפטים בנושא פעילות הממשלה ביישובים הערביים, הודה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, כי התנאי שהוצב לרשויות הערביות להכשיר את מבנים הלא-חוקיים כדי להתקדם ביישום תכנית 922 ובקבלת תקציבים לקידום תכנון ביישובים הערביים, הוכיח את עצמו כלא ישים.

"יכול להיות שמדובר בטעות שאנחנו במשרד המשפטים אחראים לה", אמר קמיניץ. "גרמנו לכך שרק 5 מתוך 15 יישובים עברו שלב כי היתר לא הכשירו מספיק מבנים. אני דרשתי את הכשרת המבנים מתוך הכרה בחשיבות הסדרת המצב הקיים, אבל שלוש שנים וחצי אחרי 922, אני מבין שאולי טעינו ואולי היה מדובר באבן דרך לא נכונה, שעדיין מקשה על הפיתוח של היישובים הערביים".

קמיניץ הוסיף בדבריו כי "לא נכון לעסוק בעבר אלא להתמקד בעתיד. אם בעבר הפקיעו קרקעות ולא היה תכנון, היום אנחנו מדברים על הפרשת קרקעות מבעלי קרקעות פרטיים לטובת צרכי ציבור - ולא לטובת צרכי הריבון. היום מדברים על הפרשת קרקעות להקמת בתי ספר, גני ילדים, כבישים, מדרכות, וכו'. מדברים פה על הפרשות של עד כ-30% שישמשו את הקהילה המקומית".

לפי נתוני עמותת סיכוי, רק 474 מבנים הוסדרו והוגשו בעניינן בקשות לוועדות המשנה המחוזיות ב-2018 . מהעמותה, הפועלת לקדם שיוויון ושותפות בין אזרחים ערבים-פלסטינים ליהודים בתחומים שונים, נמסר כי "זו 'טיפה בים' לעומת כ-50 אלף מבנים שנבנו לאורך השנים ללא היתר ביישובים הערביים, בלית ברירה וכתוצאה ממדיניות מפלה. כדי להסדיר בניה ללא היתר שנעשתה בעבר, ולמנוע בניה חדשה ללא היתר, יש צורך בתקצוב של התכנון ביישובים הערבים, וביצירת מנגנונים שיסייעו לרשויות הערביות לקדם הסדרת בניה ללא היתר באופן יעיל ומהיר יותר תוך שמירה על איכות התכנון והתאמתו לצרכי התושבים. שנים של הזנחה תכנונית דורשים פיתרון מהיר וייחודי".

רבים בחברה הערבית תולים תקוות בהמשך הפעילות של הוותמ"ל כמנוע צמיחה להסדרת נושאי התכנון והבנייה בחברה הערבית, ולכן במהלך הכנס עלו קולות שדרשו לכלול בוותמ"ל גם את האפשרות להסדיר בנייה קיימת ביישובים הערביים, מלבד הצורך ביצירת תכנון עתידי ליישובים.

"חברי הוועדות המחוזיות והארציות נקבעים עפ"י חוק"

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות מינהל התכנון פועל רבות לקידום התכנון ביישובי החברה הערבית תוך עמידה ביעדי התכנון בהתאם לתוכנית האסטרטגית ל-2040. כפועל יוצא, מינהל התכנון צפוי לאשר רק ב-2019 כ-60,000 יחידות דיור, פי שלושה מיעד התכנון שנקבע. הקמת ועדה מקומית איננה עניין של מה בכך, ומדובר בהליך ארוך הדורש בין היתר את שיתוף הפעולה של הרשות המקומית עצמה. כבר ב-2016 סיים מינהל התכנון לגבש בשיתוף מחוזות מרכז, חיפה וצפון המלצות להקמת ועדות מקומיות במחוזות אלה".

עוד הוסיפו במינהל התכנון כי "במסגרת הליך זה, נבחנים קריטריונים המחייבים את הרשות לעמוד בהם, ובכלל זה גם הקמת יחידת אכיפה עצמית ובלתי תלויה. לצערנו, בחלק מהרשויות החלטה על הקמת ועדה מקומית לא התקבלה במועצת העיר, ובחלק לא בשלו תנאים אחרים להקמת ועדה מקומית עצמאית. באשר לייצוג בוועדות המחוזיות וארציות, חשוב להבהיר כי מינהל התכנון אינו גורם ממנה וחברי הוועדות המחוזיות והארציות נקבעים עפ"י חוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?