המשקיעים מזהים התאוששות? זינוק של 245% ברכישות דירות באזור חדרה

סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר לפברואר 2019 חושפת כי בחודש זה נרכשו בישראל 9,100 דירות - עלייה של 10% בהשוואה לפברואר אשתקד ■ לראשונה מוביל אזור חדרה את מספר העסקות בדירות חדשות בשוק החופשי

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור עקיבא בניינים
אור עקיבא. מכירה של 434 דירות חדשות ועלייה של 51% במכירותצילום: עופר וקנין
יעל דראל
יעל דראל

סימנים נוספים להתאוששות שוק הדיור? סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר לחודש פברואר 2019 חושפת כי בחודש זה נרכשו בישראל 9,100 דירות - עלייה של 10% בהשוואה לפברואר אשתקד ועלייה מתונה של 2% בהשוואה לחודש הקודם. בתוך כך רכישות המשקיעים בחודש פברואר הסתכמו ב-1,400 דירות - עלייה חריגה של 18% בהשוואה לפברואר אשתקד ועלייה של 23% לעומת החודש הקודם. מהסקירה עולה כי העלייה נרשמת בעיקר תודות למבצע מכירות גדול שקודם באזור חדרה וגם על רקע רמה נמוכה במיוחד של עסקות שנרשמו בשוק החופשי בפברואר 2018.

בסקירה צוין בין השאר כי מבצע המכירות הגדול באור עקיבא מצא ביטוי בין היתר גם בגידול חריג של 40% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי בהשוואה לפברואר 2018 וגם בעלייה של 22% בהשוואה לחודש הקודם. לראשונה, מוביל אזור חדרה את מספר העסקות בדירות חדשות בשוק החופשי.

אחד הממצאים המרכזיים ביותר בסקירה נוגע לפעילות המשקיעים – הן באזור זה שבו קודם מבצע המכירות המאסיבי והן בכלל השוק. המשקיעים, שבמהלך כהונתו של שר האוצר, משה כחלון, הלכו ונכחדו מהשוק, בעיקר בשל העלאת מס הרכישה על דירות להשקעה והן בשל מספר צעדים נוספים בהם הכוונה למסות משקיעים בעלי דירה שלישית ויותר, שבים על פי הסקירה לפעילות ערה יותר – בעיקר האמידים מביניהם.

מהסקירה עולה בהקשר זה כי "גידול חריג נרשם על רקע מבצע המכירות הגדול שנערך באור עקיבא, שהביא לגידול של 245% ברכישות המשקיעים באזור חדרה. כפי שצוין, מבצע מכירות זה שווק במיוחד לחברי מועדון צרכנות גדול, המאופיינים בשיעור גבוה של בעלי דירות להשקעה. משקל המשקיעים מסך העסקות הגיע קרוב ל-15%. מספרן הגבוה של הדירות שרכשו המשקיעים במבצע המכירות באור עקיבא חריג לא רק ביחס לתקופה (מאז יוני 2015 נמצאות רכישות המשקיעים במגמת ירידה חדה) אלא גם ביחס לרמת הרכישות של המשקיעים בעיר זו עוד לפני הכבדת המיסוי על המשקיעים ביוני 2015", נכתב.

רוב הרכישות נעשו למטרות השקעה

באגף הכלכלן ציינו עוד כי בפרט בולט הדבר בפלח השוק של דירות חדשות: "כך, סך הדירות החדשות שרכשו המשקיעים באור עקיבא בחודשיים הראשונים של 2019 גבוה ב-64% מסך הדירות החדשות שנרכשו על ידי משקיעים ביישוב זה בשנים 2018-2017 גם יחד, ונמוך ב-8% בלבד מהשיא השנתי שנרשם ב-2015".

עוד נכתב כי על רקע ממצאים אלה צוין כי סביר להניח כי חלק לא מבוטל מהרכישות של "דירה ראשונה" נעשה אף הוא למטרות השקעה וככל שתוסיף ותתרחב תופעה זו (כ-3,500 דירות מתוכננות במסגרת פרויקט זה, חלקן מיועדות לזכאי "מחיר למשתכן") יהיה בכך כדי לסכן את היכולת של המשקיעים לממן את תשלומי המשכנתא משכר דירה". עם זאת, באוצר ציינו כי המשקיעים שהגבירו פעילותם באזור זה מאופיינים ברמות שכר גבוהות:

"ניתוח רמות השכר של רוכשי הדירות להשקעה במבצע המכירות הנ"ל מצביע על רוכשים מאד מבוססים, עם שכר ממוצע למשק בית העומד על 45 אלף שקל (ברוטו לחודש) ושכר חציוני גבוה אף הוא - 31 אלף שקל, כששיעור אפסי מהם מתגורר באור עקיבא עצמה. ואולם, מאחר שאותו מבצע בפברואר שווק בעיקר לחברי מועדון מסוים, לא בהכרח מייצגים הם את כלל מי ששוקלים בדעתם לרכוש דירה להשקעה בפרויקט זה".

עם זאת, על אף סימני ההתעוררות שנרשמו בחודש פברואר, הרי שבסיכום הכללי, מלאי הדירות המצוי בידי המשקיעים הוסיף לרדת גם במהלך חודש פברואר - במהלכו נגרעו 420 דירות. כלומר, על אף רכישות מוגברות מצידם, הרי שקצב מכירת הדירות על ידי משקיעים היה גדול יותר והסתכם בגריעת דירות מהמלאי. מאז החל לרדת מלאי הדירות בידי משקיעים באפריל 2016 נגרעו ממנו עד פברואר השנה כ-16.5 אלף דירות. האזורים המובילים בירידת מלאי זה הם אזורי חיפה והמרכז.

ביחס לזוגות הצעירים, באוצר ציינו כי רכישותיהם הסתכמו בחודש פברואר ב-4.7 אלף דירות, מהן 900 דירות נרכשו בסבסוד ממשלתי. בהשוואה לפברואר אשתקד מדובר בגידול חד של 22% ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי – נתון שאף הוא מוסבר בעיקר על רקע מבצע המכירות הגדול באור עקיבא, ומבצע מכירות נוסף באור יהודה.

זאת ועוד, רכישות משפרי הדיור הסתכמו בחודש פברואר ב-3,100 דירות, עלייה של 7% בהשוואה לפברואר אשתקד, המתרכזת באזורי חדרה והמרכז. בהשוואה לחודש הקודם נותרו רכישות משפרי הדיור ללא שינוי משמעותי. מספר "חודשי המדף" של הדירות הנמכרות על ידי משפרי הדיור שהם בעלי "דירה בהמתנה" עמד בחודש פברואר על 15.6 חודשים, עלייה מתונה בהשוואה לחודש הקודם. בהשוואה לפברואר אשתקד התארך משך חודשי המדף של דירות אלה בכמעט חצי שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"