מועצת שמאי המקרקעין אישרה: שכר טרחה לשמאים על פי תוצאה

זו המלצה שהוכרעה ברוב קולות בין חברי המועצה, שתועבר עתה לאישור שרת המשפטים ■ על פי התיקון, תשלום בשיטה זו יאושר בשלושה מקרים בלבד, ויותנה בהכרעתו של שמאי מכריע

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים מסילתי
חיים מסילתיצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן

מועצת שמאי מקרקעין אישרה מוקדם יותר השבוע תיקון תקדימי בכללי האתיקה של השמאים - על פיו יאושר במקרים מסוימים מתן תשלום לשמאים על בסיס תוצאת ההליך השמאי. המועצה, הפועלת כגוף מקצועי מייעץ למשרד המשפטים, תעביר את המלצתה לאישורה של שרת המשפטים, איילת שקד, אך על פי ההערכות המהלך ימתין על שולחנו של שר המשפטים הבא. באם יאושר התיקון - תחול מתכונת תשלום שכר טרחה זו לתקופת ניסיון של שנתיים.

שיטת התשלום החדשה של שכר טרחת שמאי המקרקעין תותר על פי נוסח ההחלטה הנוכחי בשלושה מקרים בלבד: האחד - בהשגות על שומות רשות מקרקעי ישראל, השני - בשומות הנערכות בגין מחלוקות על הפקעה מכוח פקודת הקרקעות, והאחרון - במחלוקות על דרישות תשלום היטל השבחה מטעם הרשות המקומית. כל זאת, בתנאי שהשומה תכלול גילוי נאות של השמאי בגוף חוות הדעת המתייחסת לעניין.

עד כה, על פי כללי האתיקה של הלשכה, המכתיבה אובייקטיביות מוחלטת במקצוע השמאי - נאסרה קבלת שכר טרחה על בסיס תוצאות ההליך השמאי, מחשש להפר את האובייקטיביות המקצועית ולייצר הטייה של תוצאותיו של השירות השמאי שיינתן. בתגובה לכך, חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מציין כי "שכר טרחה מותנה תוצאה, שיוגבל למקרים בהם יגיע המקרה אל שולחנו של שמאי מכריע - הינו הגיוני ומתבקש. מדובר אך ורק במקרים בהם מי שיקבע את התשלום לנישום הוא שמאי מכריע, המהווה גורם אובייקטיבי ומקצועי לחלוטין. על כן, לא קיים חשש שנישום ישלם על בסיס שומה מוטה לכאורה".

"מדובר בתיקון צרכני ראשון במעלה, אשר ינגיש את שירותי שמאי המקרקעין לציבור הרחב; זאת בעוד שההסדר יאפשר לנישומים לפעול להפחתת התשלום מסיבות מקצועיות, ומבלי לחשוש מתשלום יתר שינבע גם מתשלום שכר טרחה מלא לשמאי וגם מתשלום מלוא דרישת הרשות", מציין מסילתי.

על כוונת הלשכה לקדם את המהלך הצהיר מסילתי כבר בראשית 2018, אך מאז נתון התיקון לשורת דיונים בתחום הלשכה. מסילתי מדגיש כי התיקון מהווה "חלק משינוי כללי האתיקה מ-1965 - שינוי אשר בו קיימה המועצה מספר דיונים ואף פנתה לציבור לקבלת התייחסות. התייחסויות ציבור הובאו בפני המועצה אשר החליטה להמליץ על השינוי לתקופה של שנתיים. כולי תקווה כי השרה כמו הלשכה והמועצה - תראה גם היא בהמלצת המועצה בשורה צרכנית שיש לקדמה במהירות".

מלבד שלושת המקרים המצוינים לעיל - הוועדה תמשיך לאסור שכר מותנה תוצאה ביתר ההליכים השמאיים. כמו כן, ההסדר מחריג מההסדר ככלל שומות הנערכות עבור המדינה, רשויות ציבוריות ורשויות מקומיות - כך ששמאים הפועלים מטעמם לא יוכלו לפעול על בסיס שכר מותנה תוצאה. יתרה על כך, בהתייחס לשומות הנערכות עבור בית המשפט או למטרת דו"חות לרשות לניירות ערך - לא רק שהאיסור לפעול על בסיס הצלחה נותר בעינו - אלא שעתה אף הוחמר והוקשח האיסור במקרים אלו.

המקרים היחידים בהם הומלץ על שכר מותנה תוצאה הם מקרים בהם הצרכן מקבל דרישת תשלום על בסיס שומות מהרשויות והאפשרות הקיימת לו לבחון את השומות ולהפחית אותן היא באמצעות שמאי מקרקעין שיבחן את שומת הרשות ויכין שומה נגדית מטעמו.

כלומר, האפשרות לשכר מותנה הצלחה חשובה בראש ובראשונה מבחינה צרכנית. היא תנגיש את שירותי שמאי המקרקעין לציבור ותאפשר לנישומים להיות מיוצגים כראוי ומבלי לחשוש מתשלום כפול שינבע גם מתשלום שכר טרחה מלא לשמאי וגם מתשלום התשלום עצמו במלואו לוועדה המקומית /לרמ"י באם לא יופחת. זוהי המלצה חשובה שאם תאושר יצאו כל הגורמים ובפרט הצרכן הישראלי שלא יחשוש לערער על השומה שהרשות קבעה עבורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב