"מודל הדיור הציבורי כיום מעודד את הזכאים לאבטלה"

מלאי הדיור הציבורי אינו נשען על תוכנית סיוע אסטרטגית ארוכת טווח, ומתמקד במתן מענה של הגדלת מלאי בפריפריה ובשכונות מצוקה – מה שעלול להעצים את מצוקת הדיירים ■ ההוצאה על סיוע בדיור הגיעה ב-2018 לכ-3.6 מיליארד שקל

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
דיור ציבורי באשדוד
דיור ציבורי באשדודצילום: אילן אסייג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

49 אלף משקי בית שוכנו בדירות הדיור הציבורי ב-2018, ו-170 אלף משקי בית קיבלו סובסידיות לשכירת דירה בשוק החופשי בשווי ממוצע של 970 שקל - כך עולה מדו"ח בנק ישראל ל-2018. הדו"ח חושף כי ההוצאה הממשלתית על סיוע בדיור הגיעה ב-2018 לכ-3.6 מיליארד שקל.

לפי בנק ישראל, החלופה העיקרית שבה נוקטת כיום הממשלה – סיוע בשכר הדירה - אינה מספקת ביטחון סוציאלי למשקי הבית העניים. מלאי הדיור הציבורי, שגדל בשנה האחרונה בעקבות שינוי מדיניות, הוא מהלך מתבקש. ואולם המלאי אינו נשען על תוכנית סיוע אסטרטגית ארוכת טווח ומתמקד במתן מענה של הגדלת מלאי בפריפריה ובשכונות מצוקה – מה שעלול דווקא לפגוע ולהעצים את מצוקת דיירי הדיור הציבורי, במקום לשפר את מצבם.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מלאי הדיור הציבורי מתרכז במחוזות דרום וצפון ובשכונות ממעמד חברתי כלכלי נמוך, ורוב הדירות ממוקמות הרחק מאיזורי תעסוקה ובסביבות חלשות - מה שמקבע את חוסר המוביליות ואת מעמדם החלש של זכאי הדיור הציבורי. בנוסף, נמצא כי עקב המלאי המוגבל, שנמצא בחוסר מובהק במחוזות תל אביב, ירושלים וחיפה, מתגוררות משפחות בצפיפות גבוהה מדי או בדירות גדולות מדי - שאינן מתאימה לצורכי המשפחה, לשינויים בגודלה ולאפשרויות שלה להתפרנס.

חוסר ההיגיון במנגנון הסובסידות

שר השיכון, יואב גלנטצילום: ששון תירם

בקדנציה האחרונה החליטו שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, ומנכ"ל משרדו, חגי רזניק, על שינוי מדיניות בעניין הדיור הציבורי. אחרי שנים שבהן המדינה נקטה מדיניות של הקטנת המלאי ומכירת הדירות לבעלות פרטית לדיירים בתנאים מיטיבים, חל שינוי מגמה. בעזרת גיוס אג"ח של חברת השיכון הלאומית עמידר, וצעדים נוספים – התחיל לגדול המלאי לדיור ציבורי.

כך, בשנה האחרונה יושמה הצעה שלפיה 5% ממלאי הדירות המשווקות במחיר למשתכן יוקצו לטובת הדיור הציבורי, ובצפון הארץ דירות מחיר למשתכן שלא מצליחות להימכר בתוכנית – מוסבות לטובת הדיור הציבורי. בנק ישראל מגבה את מדיניות הגדלת המלאי ואף מציע לבחון להפסיק את מכר הדירות במתכונתו הנוכחית.

עם זאת, הדו"ח מזהיר מפני השלכות מהלכים אלה, המעודדים מקבצי דיור ציבורי צפופים וחלשים שיוצרים סביבות מגורים נחשלות, מבודלות והומוגניות. לפי הדו"ח, יש להקפיד שמלאי הדיור הציבורי יפוזר בשכונות מגורים רבות ושונות ברחבי הארץ; "כאשר מלאי השיכון הציבורי מתרחב מהר, גוברים הסיכויים להיווצר מקבצי דיור שהצפיפות, העוני, המצוקה הכלכלית והפשיעה בהם גבוהים מאלה שנוצרים ללא התערבות".

בנק ישראל אף מזהיר כי המודל הקיים כיום אינו מייצר למשקי הבית בדיור הציבורי תמריץ לעזוב את השיכון הציבורי – ולפעמים אף מעודד את הדרים לאבטלה כדי שהגידול בהכנסתם לא יפגע בזכאותם לדיור - מה שמעמיק את הנחשלות בשכונות המצוקה.

ביקורת נוספת נשמעה לגבי חוסר ההיגיון במנגנון הסובסידות המייצרות כדאיות רבה יותר לזכאי הדיור הציבורי, לעומת הסובסידה בסיוע בשכר דירה. "הפער הגדול גורם למשקי הבית להעדיף את הסיוע בדיור ציבורי, למרות שסיוע נדיב יותר בשכר דירה עשוי דווקא להיטיב עם הזכאים בטווח הארוך ולהגדיל את ריבונותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?