חולדאי: "בישראל לא מתכננים שום דבר מראש - ומגיעים להחלטות אומללות"

כחלק מהמאבק נגד סגירת שדה דב אמר ראש העיר כי ניתן לקדם בנייה של 6,000 דירות במקביל להפעלת השדה עד שיימצא פתרון כולל: "צריך לעצור את היצר לכסף מהקרקע של שדה דב היום, כדי לתכנן באופן ראוי תוכנית לתעופה למען המחר" ■ גוברים הלחצים על נתניהו להכריע בסוגיה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון חולדאי, ראש העיר תל אביב
רון חולדאי, ראש העיר תל אביבצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

על רקע הכוונה לסגור את שדה התעופה שדה דב ב-1 ביולי, בכפוף להחלטות ממשלה קודמות, חוות דעת ופניות לבג"ץ, החליטה מועצת העיר אילת להסלים את המאבק - והודיעה על "סגירת" העיר אילת ביום שלישי הקרוב, במסיבת עיתונאים שנערכה היום (חמישי) בשדה דב בהשתתפות ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי.

המשמעות היא השבתת נמלי הים והאוויר, המוסדות העירוניים, מעברי הגבול ומוסדות החינוך הפועלים בעיר. בנוסף הודיע ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, כי יפתח בשביתת רעב ביום חמישי הבא אם לא ישנה ראש הממשלה בנימין נתניהו את עמדותיו בנושא - ויכריז על הארכת הפעילות של שדה התעופה לפחות עד ליולי 2020.

חולדאי, שהתגייס למאבקה של אילת, אמר כי "סגירת שדה התעופה שדה דב היא טיפשות גדולה שלא נראתה כמותה בישראל הרבה זמן, והיא בניגוד לכל מה שקורה בענף התעופה בעולם. זה לא עניין של תל אביב או אילת, רק בישראל סוגרים שדות תעופה - בעוד שביתר העולם פותחים חדשים, כהכרח לערי המטרופולין. ההחלטה על סגירת השדה היא סימפטום לכך שלא נעשו אף פעם תהליכי תכנון סטטוטורי ארוך טווח לתעופה, וגם מה שכבר עושים - נעשה באיחור ותחת אילוצים. במדינת ישראל לא מתכננים מראש שום דבר, ואז מגיעים להחלטות אומללות".

לדברי חולדאי, "מה שמכריע את הכף הוא הפחד של משרד האוצר שלא ימצא מקור תקציבי לפיצוי בעלי הזכויות על הקרקע ולמימון מעבר בסיסי צה"ל לדרום".

שדה דבצילום: עופר וקנין

עתיד השדה בידיים של נתניהו

ההכרעה לגבי עתידו הקרוב של שדה דב נמצאת בימים אלו בידיו של ראש הממשלה נתניהו, בתפקידו כשר הביטחון המכהן. בדצמבר 2018 קבעה ועדת הפנים והגנת הסביבה כי שר הביטחון יוכל לבחון מחדש את ההמלצה לסגירת השדה לפעילות, במסגרת תיקון להצעת חוק שדה התעופה דב הוז (שדה דב). ראש הממשלה, שנמצא תחת לחצים רבים בנושא, יכול בתוקף סמכותו הביטחונית להורות על המשך הפעלת השדה - אף שבפועל הדיון שמתנהל נסוב למעשה על השלכות כלכליות ומשפטיות בנוגע לפינוי הקרקע.

בעוד תושבי אילת טוענים כי המשך הפעילות בשדה דב קריטית לקישוריות של אילת הפריפריאלית, לגישה של תושבים למרכז הארץ לטובת שירותי רפואה ועסקים ולהחייאת מקור הפרנסה התיירותי של התושבים, במשרד האוצר וברשות מקרקעי ישראל טוענים כי הכרעות משפטיות ומצב של בעלות פרטית על הקרקע של שדה התעופה - מחייבים את פינוי השדה באופן מיידי.

לטענת נציגי משרד האוצר המשמיעים עמדתם בדיונים בכנסת, אם לא יפונה השדה - המדינה תאלץ לשלם לבעלי הקרקעות הפרטיים פיצויים בשווי מיליארדי שקלים, ובנוסף היא תפסיד את ההכנסות ממכירת הקרקע המוערכות גם הן במיליארדי שקלים. אלו אמורות לממן את מעבר בסיסי צה"ל לדרום, שאין לו מקור תקציבי אחר כיום.

בשבוע שעבר ניסה ראש עיריית אילת לגייס את ראש הממשלה לטובת שינוי ההחלטה על סגירת השדה, ולגרום לו להודיע על הארכת הפעילות עד ליולי 2020, עד אז תקום ממשלה חדשה והנושא ייבחן מחדש. נתניהו לא נענה לבקשותיו, ולכן הכריז יצחק הלוי על הסלמה ומאבק שסיסמתו: "ביבי והליכוד מתנתקים מאילת". בתוך כך שר האוצר משה כחלון, שמחויב להגדלת היצע הדיור ולא רוצה להעמיק את הגירעון של תקציב המדינה שנשען על הכנסות רמ"י, נמנע מלהביע עמדתו בנושא.

לדברי יצחק הלוי, "רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון מקבלים הוראות ממשרד האוצר ולא מונעים משיקולי תכנון מקצועיים, ובגלל זה לא מתקבלת החלטה ויש 'פליק פלאק' בהחלטות לגבי תכנון התעופה בארץ. מה החיפזון לסגור את שדה דב, שהרי ברור שבשלוש השנים לא ייבנה כאן צריף? הרי שום היתר בנייה לא יצא בקרוב. השאירו את השדה פתוח עד שתימצא חלופה ראויה".

נזכיר כי חולדאי פירסם לפני כמה חודשים תוכנית לקרקעות שדה דב, שתאפשר הן את מימוש זכויות הבנייה של בעלי הקרקעות והן את הפעלת השדה בו זמנית, וזאת בניגוד לתוכנית סטטוטורית אחרת שקידמה עיריית תל אביב יחד עם רמ"י וצוות תכנון עירוניים בארבע השנים האחרונות. בדבריו היום, הציג חולדאי בראשונה אפשרות ולפיה יהיה ניתן לקדם את התוכנית של רמ"י, אולם להתחיל מהקמת התשתיות ובנייה בחלק המזרחי בלבד- מה שיאפשר לשדה דב להמשיך לפעול עוד כמה שנים, עד שיימצא מענה מתאים לתושבי אילת ותלחבורה פנים ארצית.

חולדאי, יצחק הלוי וכמה חברי כנסת ובהם בצלאל סמוטריץ', מיקי לוי, איילת נחמיאס ורבין, איתן ברושי ועודד פורר, פועלים להשארת שדה דב, כאשר אחת הטענות היא שנתב"ג הצפוף גם ככה לא יצליח לשאת את הפעילות התעופתית הפנים ארצית מטרמינל 1 - בלי לפגוע בקיבולת הנוסעים ובטיסות הלואו קוסט הפועלות כיום מטרמינל 1. ברשות שדות התעופה דוחים את הטענות, ואומרים כי בנתב"ג ערוכים להפעלת הטיסות הפנים ארציות - וכי להן יינתן תיעדוף על פני טיסות לואו קוסט אם יהיה בכך צורך.

לדברי חולדאי, "אפשר לבנות בשדה דב כ-6,000 דירות וגם להפעיל את שדה התעופה, זה לצד זה. גם אם ניקח את התוכנית שקידמו מינהל התכנון ורמ"י בארבע השנים האחרונות, נראה שניתן להתחיל ליישם אותה ממזרח ובזמן הזה להמשיך להפעיל את שדה התעופה שדה דב לעשר שנים נוספות. בזמן הזה תוכל להימצא חלופה ראויה ומתוכננת. צריך לעצור את היצר לכסף מהקרקע של שדה דב היום, כדי לתכנן באופן ראוי תוכנית אסטרטגית לתעופה למען המחר".

בתוך כך, ציין ח"כ סמוטריץ' כי הפעלת שדה דב לשנים הבאות היא משימה קריטית ושהוא שוקל להכניס את החיוב להפעלת שדה דב כתנאי מחייב בהסכמים הקואליציוניים, אם מפלגתו תרכיב את הכנסת הבאה. לדבריו, "מינהל התכנון ומשרד האוצר פועלים ממניע אחד: כסף. זה לא רע, אבל כסף לא יכול לבוא על חשבון ציונות ועל חשבונם של תושבי אילת, רק בגלל שהאוצר צריך כסף כדי לממן את העברת בסיסי צה"ל דרומה. ניתן למצוא תחליף". סמוטריץ' קרא לראש הממשלה: "תתעשת, קח אחריות ומנע את סגירת השדה".

המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול מסרו בתגובה לדברים כי "מדובר בקמפיין פוליטי בתקופת בחירות, המונע משיקולים צרים ואינטרסנטיים ונועד להפעיל לחץ. פינוי השדה נקבע בהוראת בית המשפט כבר לפני כעשור, ומאז קיבל תוקף בהחלטות ממשלה ואישור כל הגורמים המוסמכים אשר נערכו בהתאם. כל דחייה בפינוי תגרום לנזק של מיליארדי שקלים לתקציב המדינה, ולעצירה משמעותית של פיתוח הנגב וגוש דן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי