המדינה בוחנת מחדש את עסקת הדולפינריום

בעסקה שנויה במחלוקת מלפני 15 שנה ניתנו ליזמים 12 דונם על חוף תל אביב, בתמורה לפינוי מתחם הדולפינריום ■ ההתנגדויות לכך הגיעו לפתחו של בג"ץ וכעת זומנו המתנגדים להשמיע טענותיהם בפני ועדת הפטורים של רמ"י ■ בתנועה לאיכות השלטון מקווים כי יצומצם הנזק שעלול להיגרם לציבור

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דולפינריום תל אביב
צילום: תומר אפלבאום
הדר חורש
הדר חורש

ועדת הפטורים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) זימנה דיון בעסקת הדולפינריום, בהשתתפות היזמים וההמתנגדים לעסקה. במסגרת העסקה הוקצה ליזמים, חברת "שער לישראל", שטח בן 12 דונמים המיועד למלונאות על חוף תל אביב, בתמורה לפינוי מתחם הדולפינריום ששטחו 18 דונם.

העסקה אושרה לפני 15 שנים ועוררה ביקורת ציבורית נרחבת, בנימוק ששווי הקרקע שנמסר ליזמים גבוה עשרות מונים משווי הקרקע שעליה ויתרו. שטח הקרקע החלופית אמנם גדול יותר, אבל זכויות הבנייה עליו נרחבות מאוד, בעוד שהקרקע שעליה ויתרו היזמים אינה מאפשרת בנייה, למעט מבנה מסחרי קטן, בשל היותה נושקת לחוף הים.

הקרקע שאמורים היזמים לקבל עתיד להפוך למתחם מלונאות, מגורים ומסחר בשטח בנוי של יותר מ-50 אלף מטרים רבועים, ושוויה על פי הערכת שמאי כ-950 מיליון שקלים. הרווח לאחר מס הצפוי ליזמים קטן יותר מההפרש בין הסכומים, שכן יותר מ-80% מההפרש צפוי לעבור למדינה כמס השבחה. זהות היזמים העומדים מאחורי חברת "שער הים" אינה ידועה, שכן מרבית המניות שלה מוחזקות בנאמנויות.

האם יישמר האינטרס הציבורי? מתחם הדולפינריום צילום: דודו בכר

העסקה אושרה על ידי רשות מקרקעי ישראל, וזו אמורה להקצות את הקרקע החדשה ליזמים בפטור ממכרז.

עיריית תל אביב מתכוונת לשמר את הקרקע שתקבל כתוצאה מהעסקה כשטח ציבורי פתוח לרווחת הציבור. בעקבות עתירה לבג"ץ מטעם התנועה לאיכות השלטון, החליטה השופטת דפנה ברק-ארז שלא לבטל את העסקה, למרות פגמים רבים שנמצאו בהליך, אולם היא הורתה על דיון מחדש בעסקה בוועדת הרשות לפטור ממכרזים, לאחר שהרשות אישרה את העסקה שלא כנדרש, וללא דיון בוועדה. הוועדה מורכבת משני עובדי רמ"י ושני חברים במועצת הרשות.

בתחילת החודש ערכה הוועדה דיון ראשון בהצעה אולם עד כה טרם התקבלה החלטה. לאחרונה שלחה הוועדה זימון לנציגי היזמים, עיריית תל אביב והתנועה לאיכות השלטון, על מנת לשמוע את השגותיהם על העסקה. הדיון צפוי להתקיים ביום שני בשבוע הבא ובמהלכו אמורה הוועדה לדון בבקשה שהגישו היזמים לפטור ממכרז. תוכן הבקשה ונימוקיה לא פורסמו על ידי הרשות, וגורמים המקורבים לפרשה מעריכים שרמ"י החליטה לפעול ככל יכולתה כדי למנוע התחדשות הדיון הציבורי בפרשה.

בתנועה לאיכות השלטון מעריכים שלמרות עצמאות ועדת הפטורים, היא תידרש לאשר את העסקה, אולם היא רשאית לצמצם את היקפה, להקטין את זכויות הקרקע שיימסרו ליזם - ובכך להקטין את הנזק הציבורי שנגרם לציבור.

עו"ד נילי אבן חן, סמנכ"לית מחקר וכלכלה בתנועה אמרה בתגובה: "העובדה שוועדת הפטור מזמנת את נציגי התנועה להשמיע בפניה את טענותינו, מעוררת תקווה שגם בוועדה מבינים שיש דברים שהם קו אדום שאסור לחצות אותו. אנו מקווים שגם הוועדה וגם שר האוצר משה כחלון האמור לאשר את העסקה, יראו לציבור שיש מי ששומר על החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי