חברת החשמל מפנה נכסים בתל אביב: 750 דירות מחיר למשתכן יקודמו ברמת החייל

יישומו של ההסכם האסטרטגי בין חברת החשמל לרשות מקרקעי ישראל נמשך, וכעת משלימה החברה את העברתה של חטיבת קרקע בשטח של 75 דונם ברמת החייל לטובת המדינה ■ שר האוצר הכריז כי השטח ישמש לטובת דירות בפרויקט מחיר למשתכן

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונת רמת החייל בתל אביב
שכונת רמת החייל בתל אביבצילום: עופר וקנין
יעל דראל
יעל דראל

המדינה תקדם תוכנית להקמתן של 750 יחידות דיור במסגרת מחיר למשתכן, על שטח ברמת החייל, שאותו צפויה לפנות חברת החשמל כחלק מיישומו של הסכם אסטרטגי, שנחתם לפני כשנה בין החברה לרשות מקרקעי ישראל.

הסכם זה כולל 16 נכסים במקומות נבחרים - ובהם שטחים סביב אתר רידינג, שטחים ברצועת החוף של אילת, שטחים בתחנת הכוח אלון תבור, באתר חפציבה, וכן מספר קרקעות פוטנציאליות לדיור בירושלים.

בהתאם להסכם שנחתם, הועברו כבר באוקטובר 2018 נכסים למדינה, לעיריית אילת ולעיריית תל אביב. ביניהם שטחי אתרי הדלק בצמוד ובסביבת תחנת הכוח רידינג ושטח של כ-200 דונם באשדוד.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טלצילום: ניר קידר

אחד המקומות המרכזיים שצפויה חברת החשמל להשיב כעת הוא חטיבת קרקע משמעותית המתפרשת על פני כ-75 דונם בלב אזור הביקוש בתל אביב, שעליה ניתן על פי ההערכות באוצר להקים כ-750 יחידות דיור, לצד עשרות אלפי מ"ר למסחר ומאות אלפי מ"ר לתעסוקה. התוכנית כוללת ייעוד שטחים לצרכי ציבור.

ברשות מקרקעי ישראל ציינו כי "השלמת התכנון ומימושו יאפשרו את השלמת המרקם התכנוני של האזור כולו, הקטוע כיום על ידי המתקן של חברת החשמל, כמו גם חיבור תחבורתי חיוני בציר צפון-דרום, לתועלת העיר והאזור כולו".

השטח נאמד ב-1.7 מיליארד שקל

מיצוי הפוטנציאל של השטח נאמד במשרד האוצר בכ-1.7 מיליארד שקל, והעברתה הסמלית של חטיבת הקרקע צוינה היום (ג') בטקס שבו נכח שר האוצר, משה כחלון, יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, ומנכ"ל עיריית תל אביב, מנחם לייבה.

מנהל רמ"י, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

"השבת אתר הירקון מחברת החשמל לידי המדינה היא בשורה שהציבור ייהנה ממנה, וזה לא מובן מאליו. בשנים עברו, ישראל היתה מספסרת בקרקע שלה, לטובת רווחים לקופת המדינה. גם כאן יכלו לגזור קופון לקופת המדינה באמצעות מכירת הקרקע למרבה במחיר. אך ימי הספסרות בקרקע הסתיימו, ובאתר הזה, בלב אזור הביקוש בתל אביב, תקום שכונה עם כ-750 יחידות דיור, שיימכרו במסגרת פרויקט מחיר למשתכן לזוגות הצעירים", אמר כחלון.

רון טל ציין כי "ההסדר יאפשר לחברה ודאות גבוהה וחיונית בניהול נכסיה, וכן יכולת להסדיר את כלל צרכי הדיור של החברה לאור השינויים הארגוניים הנעשים בחברה במסגרת הרפורמה, ובעיקר ישפר באופן משמעותי את האיתנות הפיננסית של החברה. מדובר בצעדים אסטרטגיים-ניהוליים מתבקשים בעידן של הרפורמה במשק האנרגיה".

שמרון מסר: "רשות מקרקעי ישראל רואה באדמות המדינה שאותן היא מנהלת משאב מחולל צמיחה והתפתחות כלכלית וחברתית. הרשות מקדמת שורה של הסכמים אסטרטגיים, דוגמת ההסכם עם חברת החשמל, במטרה להשיב לידי המדינה עתודות קרקע משמעותיות שניתן לשווקן כקרקע לדיור ברחבי הארץ ובה בעת לסייע לאיתנות הפיננסית של חברות וגורמים ממשלתיים המחזיקים בקרקעות אלה מכוח הבנות סטטוריות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב