המדינה מקדמת תוכנית ל-8 בתי סוהר חדשים; "זהו צורך לאומי"

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את התוכנית במטרה לתת מענה לעד 8,000 אסירים עד 2040 ■ ההחלטה התקבלה בין היתר לנוכח שחרורם של כ-1,000 אסירים, בעקבות פסיקת בג"ץ באשר לתנאי המחיה הירודים בבתי הסוהר

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסירים בכלא איילון
אסירים בכלא איילוןצילום: תומר אפלבאום
יעל דראל
יעל דראל

תוכנית מתאר ארצית חדשה שמקדם מינהל התכנון צפויה להביא להקמתם של שמונה מתקני כליאה חדשים, במטרה לתת מענה לעד 8,000 אסירים עד 2040. ההחלטה לקדם את התוכנית החדשה (תמ"א 24/4) התקבלה היום (ג') על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

התוכנית החדשה מסמנת שטחים לאשכולות כליאה חדשים, שבכל אחד ייכללו עד ארבעה מתקנים: שניים מהם בצפון (חלופיים אחד לשני - רק אחד מהם מיועד לשימוש) ושניים בדרום (חלופיים אחד לשני). במינהל התכנון ציינו כי אתרים אלה נקבעו לאחר שנבחנו כ-80 חלופות, על פי שיקולי נגישות טובה, קרבה לאוכלוסייה וקרבה לבתי משפט.

"האתרים נבחרו בהתאם למדיניות העכשווית המעדיפה הקמת מתקני כליאה סמוך לריכוזי אוכלוסייה, בשל התרומה של קרבה זו לשיקום האסירים. האתרים מתוכננים להחליף בתי כלא אשר תוכנותיהם לא מומשו, ואינן תואמות את הסטנדרטים המודרניים, כמו גם מתקנים קטנים ומיושנים שבהם תנאי המחייה של האסירים נמוכים", אמרו במינהל. את תוכנית המתאר הארצית עורכת האדריכלית דורית שפינט מחברת גורדון אדריכלים ומתכנני ערים.

באזור הצפון מוצעים שני אתרים חלופיים זה לזה: אתר שגיא, הסמוך לדופן הדרומית של אזור תעשיה שגיא 2000; ואתר כרמל בצומת עתלית על כביש מס' 4. אתר כרמל מוצע על בסיס מתקן כליאה קיים וכולל גם את הכלא הצבאי (כלא 6) שעתיד להתפנות. לאחר תחילת הפעלתו של אחד האתרים, מתוכננים להתבטל בתי המעצר דמון וקישון.

באזור הדרום מוצעים שני אתרים חלופיים: אתר פלוגות, הממוקם בצמוד לאזור תעשיה קרית גת; ואתר חרוב, הנמצא דרומית לקרית מלאכי. לאחר תחילת הפעלתו של אחד האתרים, מתוכננים להתבטל בתי המעצר תל אביב ושקמה.

על פי הנתונים שהוצגו למועצה הארצית, נכון להיום מופקד השב"ס על 30 מתקנים (בתי מעצר ובתי סוהר), אך כמחציתם אינם מתאימים לתפקוד הנדרש מבחינת שטח לאסיר ותנאי מחייה. ההחלטה על העדכון הנוכחי לתמ"א 24, שאושרה ב-1982, התקבלה לנוכח מצבם הירוד של חלק ממתקני הכליאה ובמסגרת מהמענה הנדרש לעמידה בצורכי הכליאה בישראל ל-2040; היעדר הרלוונטיות של חלק מהאתרים המוגדרים סטטוטורית כמיועדים למתקני כליאה; והצורך לשפר את תנאי המחייה ורווחת האסיר. ההחלטה בדבר העדכון התקבלה גם על רקע ההחלטה לשחרר כ-1,000 אסירים, בעקבות פסיקת בג"ץ באשר לתנאי המחייה הירודים בבתי הסוהר.

יו"ר המועצה הארצית וראש מטה הדיור, זאב בילסקי: "אנחנו צריכים לקדם מתקני כליאה חדשים, כי אחרת נמצא את עצמנו שוב ושוב במצב של שחרור אסירים עקב צפיפות. המצב הקיים לא מאפשר תנאים ראויים לאסירים, ובוודאי שלא נותן מענה לצרכים העתידיים, לאור הצפי כי אוכלוסיית המדינה תוכפל עד 2040".

ראש מינהל התכנון, דלית זילבר: "תכנון ארוך טווח של בתי סוהר הוא צורך לאומי, במיוחד לאור הצפיפות הקשה ותנאי המחייה הקשים של האסירים. תוכנית המתאר למתקני כליאה שהנה תוכנית בראייה לאומית, תאפשר לקדם מתקני כליאה לצרכים העתידיים של המדינה. זאת, במקביל למימושן של תכניות לטווח הקצר, ובפרט הקמתו של כלא מגידו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה

FILES-US-CRYPTOCURRENCY-BANKRUPTCY-FTX

תודה רבה SBF, אתה אמנם רודף בצע ושקרן, אבל עזרת לכולנו להתפכח