אושרה לקריאה ראשונה: הצעת החוק שתמנע העסקה מסכנת של מנופאים

דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלה כי יותר מ-17 מקרים של נפילת מנופים באתרי בנייה - שהביאו למותם של שני מנופאים - התרחשו מאז 2010 בישראל ■ החוק קובע אסדרת תנאי ההעסקה של מפעילי המנופים באתרי בנייה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנוף עגורן שעומד ליפול
מנוף עגורן שעומד ליפולצילום: ניר קידר
עדי כהן
עדי כהן

הצעת החוק בדבר הסדרת תנאי העסקתם של מפעילי מנופים באתרי בנייה אושרה היום (ב') לקריאה ראשונה. את ההצעה הגישו ח"כ איל בן ראובן, ח"כ אלי אלאלוף וח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות אלאלוף, שאישרה את ההצעה, דורשת במסגרת החוק כי קבלני כוח אדם המעסיקים מנופאים יחויבו בהוצאת היתר מיוחד, שיותנה בעמידה בדרישות הבטיחות. זאת, במטרה להבטיח את עמידתם של הקבלנים בתנאים אלה, ולשמור על זכויותיהם ובטיחותם של העובדים ושל שוהי האתר וסביבתו. כדי לשמר את ההיתר, יחויבו הקבלנים במסירת אישור על עמידה בתנאי הבטיחות באופן שנתי.

מ-2010 ועד היום התרחשו יותר מ-17 מקרים של נפילת מנופים באתרי בנייה, שגרמו למותם של שני מנופאים. כך עולה מדו"ח שפירסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שנכתב לבקשת ח"כ איל בן ראובן והוצג בדיון. כיום, חלק נרחב מהמנופאים באתרי הבנייה מועסק באמצעות חברות כוח אדם, המתאפיינות בחילוף תכוף, אי-פיקוח מספק על תנאי הכשירות והרישוי של המנופאים, ואף בפגיעה בתנאי ההעסקה והזכויות של עובדים אלה.

מנופאים מפגינים מול הכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

עוד נחשף במהלך הדיון, כי בעקבות תיקון חקיקה שקודם ב-2016, הוצאו עד כה כ-145 צווי סגירה למשך של 48 שעות לאתרי בנייה, שבהם התרחשו תאונות, שבמסגרתן אנשים נהרגו או נפצעו קשה. את הנתון הזה מסר אריק שמילוביץ', מפקח עבודה ראשי בפועל במשרד העבודה והרווחה. לדבריו, "בסופו של דבר, המטרה היא לא להגיע למצב שמתרחשת תאונה ואז סוגרים, אלא למנוע את התאונות מראש ולשם כך אנחנו פועלים עכשיו אקטיבית".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בירך על הצעת החוק: "בתחום המנופאים יש תופעה של חאפרים וזיופים. חברה שתדע שאם היא שולחת מישהו עם רישיון מזויף, היא מסתכנת בסגירה או שלילת רישיון - לא תיקח את הסיכון". יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבנייה, הצטרף לתמיכה בחוק, וטען כי "היום אין כתובת, כל אחד יכול להעסיק מנופאים, עובדים בשעות לא שעות ובתנאים קשים. בחברות המאורגנות יש לנו שליטה וסדר".

ח"כ אלאלוף אמר בדיון: "חשוב לנו לעקוב ולבדוק שתיקוני החקיקה אכן מקדמים את המטרה. מדובר בהצלת חיים". על התופעה של העסקה באמצעות קבלני משנה אמר: "נוודא כי החוק יטיל את האחריות על הקבלן הראשי. אף קבלן לא יסיר מעצמו אחריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר