מתחתנים? מברוכ! הגרלות מחיר למשתכן ייפתחו גם לזוגות מאורסים בחברה הערבית

ההיענות הנמוכה של צעירים ויזמים ערבים בפרויקטים של מחיר למשתכן נובעת מאי-התאמה של התוכנית לדפוסי החברה הערבית ■ משרד הבינוי והשיכון מנסה לקדם פתרונות - לרבות שינוי הקריטריונים להשתתפות בתוכנית

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
חתונה בנצרת
חתונה בנצרתצילום: איציק בן מלכי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

במשרד הבינוי והשיכון מגבשים בימים אלו מסמך משפטי חדש שיאפשר לזוגות מאורסים מהחברה הערבית להשתתף במכרזי מחיר למשתכן – עוד לפני שנישאו או הוכרו כידועים בציבור. זאת במטרה לעודד מימוש פרויקטים של מחיר למשתכן ביישובים הערביים. התוכנית, שאותה מוביל שר האוצר משה כחלון, יכולה להוות פתרון למצוקת הקרקעות לצעירים שקיימת ברבים מהיישובים הערביים בישראל. אלה מאופיינים בצפיפות גבוהה, כאשר בחלקם היעדר תוכניות מתאר גורם לבנייה בלתי-חוקית ולתשתיות עמוסות ורעועות.

עבור החברה הערבית, אחד הכשלים המרכזיים במחיר למשתכן נבע מתנאי הזכאות להשתתפות בהגרלות. כיום התוכנית מיועדת לזוגות נשואים או ידועים בציבור, לרווקים מעל גיל 35 ולהורים גרושים מתחת לגיל 35 שילדיהם אינם בחזקתם. בנוסף, זכאים להשתתף רק מי שלא הייתה בבעלותם דירה או חלק ממנה בשלוש השנים האחרונות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

ואולם בחברה הערבית המסורתית הדרישה החברתית היא שעוד לפני הנישואים, יבטיח אחד מבני הזוג דירה שהזוג יעבור להתגורר בה מיד לאחר נישואיו. כך, לא קיים פרק זמן משמעותי שבו צעירים ערבים זכאים לגשת להגרלות מחיר למשתכן. רבים מהם לא מתגוררים יחד לפני הנישואים, ולכן לא יכולים להציג מסמכים המגדירים אותם כידועים בציבור.

כפר קאסם

"ההגדרה יצרה כשל בתוכנית שהיווה חסם בהרשמה של צעירים וגם של יזמים אליה", מסביר פאדי שביטה, מנהל שותף של המחלקה למדיניות שוויונית בעמותת סיכוי. "יזמים ערבים שמעוניינים לגשת למכרז שמוציאה רשות מקרקעי ישראל להקמת 400 יחידות דיור, ומגלים שביישוב לא רשומים יותר מ-10 זכאים – נמנעים מלהיכנס למכרזים האלו. כך הם מוותרים על הקרקעות המשווקות ביישובים הערביים. אם יזם יזהה שהוא עומד להיתקע עם הדירות במשך שנים, הוא לא יכנס מלכתחילה".

מתחייבים להודיע אם נפרדים לפני החתונה

בימים אלה מגובש במשרד הבינוי והשיכון מסמך שהזוגות יוכלו להגיש, ובכך לייצר אסמכתא משפטית לאירוסיהם. אסמכתא זו תאפשר לזוגות ערביים מאורסים להשתתף בהגרלות, גם אם הם לא מתגוררים יחד ואין להם יכולת להציג התחייבויות וחשבונות משותפים כדי שיוכרו כידועים בציבור. גיבוש המסמך נשען על עבודה משותפת עם עמותת סיכוי ועם אגף המיעוטים במשרד.

"בחברה הערבית האירוסין מהווים שלב משמעותי במחויבות ההדדית של בני הזוג אחד כלפי השני - זוהי הצהרת כוונות פומבית", מסביר שביטה. "בדרך כלל ההורים של החתן והכלה נפגשים כמה פעמים ואז נהוג לבצע טקס החלפת טבעות המכונה קאראית פאתחה או תלביסה. יש כאלה שמציינים אותו באירוע גדול באולם, ויש שעושים זאת בחיק המשפחה. בגלל שמדובר באירוע הצהרתי הדרישה היא שעל מסמך האירוסים שיוצג למשרדי הממשלה יהיו חתומים עדים שנכחו בטקס של בני הזוג".

מסיבת אירוסין בכפר קאסםצילום: ניר קידר

לפי טיוטת המסמך המתגבש, לשם הגשתו נדרשות חתימות של שני בני הזוג, שני עדים מטעמם ועו"ד מלווה. בני הזוג נדרשים להציג את תאריך הנישואים הצפוי וכן להצהיר כי בכוונתם להתגורר יחד. אם הקשר ביניהם יסתיים ללא נישואים – הם מחויבים להודיע על כך בכתב לגורמים המטפלים. במקרה של הצהרות שלא כדין צפויים להיקבע עונשים שיושתו על המפרים.

במשרד הבינוי והשיכון אישרו את עצם גיבוש המסמך אך מסרו כי טרם הסתיימה העבודה עליו ועוד לא ידוע מתי ייכנס לתוקף. הצפי הוא שהטמעתו בהגרלות תתרחש בשבועות הקרובים.

משרד הבינוי והשיכון: "פועלים עבור הנגשה"

בתוך כך פרסם היום (ב') המשרד תוכנית להקמת 1,600 דירות בשכונה חדשה בכפר קאסם, לצד מוסדות ציבור ותשתיות תחבורה. כמחצית מהדירות ישווקו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן – מה שמדגיש את נחיצותו של מסמך מסוג זה.

בעקבות כשלונם של מכרזים רבים במסגרת מחיר למשתכן וביקורת ציבורית שקיבלה התוכנית על חוסר התאמתה לחברה הערבית, פעלו בשנה האחרונה במשרד הבינוי והשיכון כדי להנגיש את מסמכי התוכנית ופרסומיה. כמו כן, פורום ראשי הרשויות הערביות עובד עם קברניטי מחיר למשתכן ועם אגף המיעוטים במשרד הבינוי והשיכון כדי להתאים את התוכנית לדפוסי המגורים בחברה הערבית. כך למשל, במרבית היישובים לא נוהגים להתגורר בבניינים של יותר מארבע קומות, ומעדיפים כניסות נפרדות לבתים עבור שמירה על פרטיות.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "מאז השקת תוכנית מחיר למשתכן פעל המשרד ללא לאות במטרה להנגיש את התוכנית לחברה הערבית ולהניע את הזכאים להשתתף בה. המשרד משקיע בנושא עבודה רבה ומפנה לטובתו תקציבים. יזמנו קמפיינים פרסומיים ממוקדים ייעודיים לחברה זו, וכנסי הסברה רבים ביישובים כגון ג'סר א זרקא, כפר מנדא, נחף ואבו גוש".

עוד מסרו כי בין 2018-2016 פרסם משרד הבינוי והשיכון מכרזים לכ-5,600 יחידות דיור ביישובים ערביים, מתוכם כ-2,700 יחידות דיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. זאת בנוסף לכ-1,000 יחידות דיור שנמצאות באוויר כעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?