מדוע נהרגים כל כך הרבה פועלי בניין? זה סוד

דו"ח של חוקר תאונות מספק מידע רב על כל תאונת דרכים עם נפגעים. אבל הגורמים לתאונת עבודה באתר בנייה לעולם נותרים חסויים. כך לא נוכל אף פעם ללמוד מה הסיבות למותם של פועלים כה רבים וכמובן שלא נוכל למנוע תאונות נוספות

ניר ינושבסקי
ניר ינושבסקי
אתר בנייה בהרצליה, שבו נהרג פועל בניין בשבוע שעבר
תאונת עבודה באתר בנייה בהרצליהצילום: מוטי מילרוד
ניר ינושבסקי
ניר ינושבסקי

2018 מסתמנת כשנה קטלנית במיוחד בענף הבנייה. התקשורת דיווחה לציבור על התוצאות המצערות של תאונות העבודה בענף, אבל תחקירי האירועים והמסקנות עלומים.

לגבי כל תאונת רכב עם נפגעים חוקר תאונות כותב דו"ח תאונה. דו"חות אלה מצטברים לכדי מאגר מידע שמספק סטטיסטיקות על הסיבות והגורמים לתאונה: גיל המעורבים ומצבם הפיזי, מצב כלי הרכב, מצב התשתיות. הנתונים מאפשרים לימוד מעמיק והסקת מסקנות.

במבט על ניתן לראות את דפוסי הפעולה החוזרים ואת הקשרים הקיימים בין האירועים. כך למשל אנו למדים שבקרב נהגים מתחת לגיל 18, עבירות של אי ציות לרמזור ונהיגה במהירות מופרזת נפוצות יותר. כל אדם סביר מבין שאם אלה הנתונים, כדאי לשים דגש רב על ציות לרמזורים והימנעות מנהיגה במהירות מופרזת אצל צעירים.

ובבניין? אין נתונים. התאונות מטופלות כאירוע פלילי, תחת חיסיון החקירה המשטרתית והדיון המשפטי. מסקנות האירוע לרוב לא נחשפות לעולם לציבור. אז איך מקבלים החלטות כשאין נתונים? איך לומדים מבלי להיחשף למסקנות? איך מנתבים את הענף למקום בטוח יותר ללא ראיית התמונה הכללית? ובכן, אי אפשר.

למצב מוזר זה, שבו תחקיר האירוע ומסקנותיו אינם חשופים לציבור, שתי תוצאות חמורות: ראשית, אנשי המקצוע, הקבלנים, המנהלים והעובדים באתרים - לא יכולים ללמוד מניסיון העבר ולהציל אחרים; ושנית, למקבלי ההחלטות אין מידע מקצועי מצטבר שעל בסיסו ניתן לקבל החלטות מושכלות.

אתר בנייה ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

התוצאות העגומות ברורות: מעבר למצב הבטיחותי הירוד, ענף הבנייה סובל מאינפלציה של יוזמות לטיפול בבעיית הבטיחות. לעתים רחוקות היוזמות נשענות על ביסוס עובדתי, שכן אין כזה, ולעתים אף סותרות את העובדות ונמצאות הרחק במחוזות הפופוליזם.

הפער בין הרצון העז של קובעי המדיניות ונבחרי הציבור לפתור את הבעיה, לבין העדר המידע עליה, הביא לאחרונה לניסיון להעביר חוקים ותקנות שאינם מבוססים, ככל הידוע לי, על נתונים אמפיריים. חוקים ותקנות אלה עשויים להשית עלויות ולהערים קשיים אחרים על המשק, לא תמיד עם תועלת בטיחותית מהותית בצדם.

דוגמה: הכנסת מבקשת לחייב קבלנים בהחלפת הפיגומים המצויים היום בשימוש, פיגומי הזקיפים, בפיגומים אירופיים. הפיגומים אכן נחשבים איכותיים יותר ועלותם בהתאם גבוהה בהרבה. אבל האם הנפילות מהפיגומים הן אכן תוצאה של איכות הפיגום? אין בידינו מידע כמה אירועים אכן התרחשו כתוצאה מכשל בייצור הפיגום ואיכותו.

עוד דרישה היא הגבלת גיל המנוף ל-10 שנים. אלא שקיימים ממצאים מחקריים שמראים כי הסיכוי לתקלה במנוף קשור לרמת התחזוקה שלו, לאו דווקא לגילו.

דוגמה נוספת היא האיסור שהוציא משרד העבודה על העסקת עובדים מתחת לגיל 18 בבניין. מעבר מהיר על רשימת הנפגעים בשנתיים האחרונות מראה כי עובדים אלה כלל אינם בסיכון הגבוה ביותר להיפגע. איסור זה פוגע באלפי משפחות, רובן מבני המעמד הנמוך, ששולחות את בניהן לעבודה בבניין על מנת לסייע בפרנסה.

בעיית הנפגעים בענף הבנייה צריכה להיות בראש מעייניהם של קובעי המדיניות, אבל לא ניתן לקבל החלטות ללא ביסוס מקצועי ועובדתי. מדובר בחיי אדם, וקבלת החלטות שאינה מבוססת על נתוני אמת עלולה לפגוע, יותר מלסייע למצב. על המדינה ליצור מסד נתונים, המבוסס על גוף מקצועי שחוקר ביסודיות את הגורמים לתאונות. כך ייחשפו לא רק הנסיבות שהובילו התאונות, אלא גם סיבותיהן האמיתיות. הדבר יסייע בגיבוש תוכנית לאומית איכותית ואפקטיבית למיגור התאונות בענף הבנייה.

הכותב הוא סמנכ"ל ינושבסקי הנדסה ובניין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"