כיכר אתרים: היועץ המשפטי לממשלה יגיש חוות דעת בנושא מכירת החניון

בית המשפט העליון קבע כי היועץ המשפטי לממשלה יגיש את עמדתו בעניין המחלוקת סביב מכירת החניון ■ היועמ"ש יצטרך לחוות דעתו על טענות המתנגדים - מה שעלול להטיל בספק את טיב המכירה ולערער על מניעה של עיריית תל אביב בעסקה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיכר אתרים כיום
כיכר אתרים כיוםצילום: עופר וקנין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לאחר דיון שהתקיים בבית המשפט העליון לפני כחודש בנושא מכירת חניון כיכר אתרים, קבע אתמול (א') שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, כי היועץ המשפטי לממשלה יגיש את עמדתו בעניין המחלוקת בין עיריית תל אביב לבין היזמים ספי צביאלי (יזם מלונאות המחזיק נכס סמוך לכיכר אתרים) וחברת JTLV שרכשה את הזכויות בחניון ואחרים. עמדת היועץ המשפטי נדרשת לאחר שבדיון נטען כי הליך מכירת החניון היה לא חוקי, ומנוגד לחוק המקרקעין.

בינואר 2018 קבעה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב רחל ברקאי, כי יש לבטל את עסקת המכירה של חניון כיכר אתרים על ידי עיריית תל אביב לחברת JTLV - שעליה החליטה מועצת העיר ב-2017, וערעור על החלטה זו נידון בבית המשפט.

JTLV רכשה את חלקו של מלון מרינה בחניון אתרים – שהחזיקה ב-23% מהזכויות - וב-2017 גם את חלקה של עיריית תל אביב (73%). המכירה התבצעה במסגרת הליך גישור בין חברת JTLV לבין העירייה - בהליך שאינו בגדר מכירה פומבית או התמחרות, שאושר על ידי בית משפט השלום בתל אביב.

בעוד העירייה טענה בדיון שהמהלך היה חוקי, ושמי שהורה עליו למעשה היה בית המשפט שדן בבקשת פירוק השותפות, המתנגדים להחלטה - ובראשם צביאלי, טוענים כי המהלך פגום, נעשה בניגוד לחוק המקרקעין ועל בסיס נתונים חסרים, וכי על העירייה היה לצאת להליך מכרז פומבי. לטענתו, התמחרות פומבית באמצעות כונס נכסים היא כורח המציאות עבור רשות ציבורית, אבל העירייה בחרה שלא לפעול כך מסיבות לא ענייניות.

שופט העליון ניל הנדלצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, נטען כי אף שהעירייה החזיקה בשומה גבוהה על החניון, שהבטיחה שערך ההתמחרות יהיה גבוה וכי אין חשש שלא ימצאו רוכשים פוטנציאליים שיתעניינו במגרש, הוצג לחברי המועצה על ידי בכירי העירייה, בהם משפטנים, מצג שלפיו "אין ברירה אלא למכור את זכויות העירייה לשותף הפרטי שלה - אולם זו הטעתה את חברי המועצה".

בעקבות החלטת השופט הנדל, היועץ המשפטי לממשלה יצטרך לחוות דעתו על טענות המתנגדים - מה שעלול להטיל בספק את טיב המכירה ולערער על מניעה של עיריית תל אביב בעסקת המכירה.

היזם צביאלי אופטימי לקראת חוות הדעת וסבור כי זו תוכל להפוך את ההחלטה. בתגובה לפניית TheMarker נמסר מעו"ד יובל גלאון ממשרד שביט בר-און גלאון צין ויתקון ושות' כי: "לא בכדי דורשת פקודת העיריות אישור של שר הפנים לכל מכירת מקרקעין של עירייה. לא בכדי תקנות המכרזים של העיריות מצמצמות למינימום שבמינימום את הפטורים ממכרז. כל זאת נעשה כדי למנוע מינהל לא תקין.

"והינה, עיריית תל אביב, בחסות בית משפט שלום, מתיימרת למכור ליזם פרטי נכס יוצא דופן - אף שאין לה שומה עדכנית ושלא נערך מכרז או שנתבקש אישור שר הפנים ואף שעל המכירה אין כלל פיקוח. נמתין לחוות דעת היועמ"ש, שאנו סמוכים ובטוחים שתצדד בעמדה המובעת בעתירה - אם רק תבחן את הדרך בה פעלה עיריית ת"א במקרה הספציפי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון